Zamknij

Opera Leśna w Sopocie będzie dostępna cały rok! "Chcemy lepiej wykorzystać potencjał"

15:00, 11.09.2023 .
Skomentuj Wizualizacja: Warsztat Architektury Pracowni Autorskiej WAPA Wizualizacja: Warsztat Architektury Pracowni Autorskiej WAPA

Opera Leśna będzie dostępna cały rok! Wszystko za sprawą projektu centrum edukacyjno-wystawienniczego i nowoczesnej wystawy multimedialnej. Scenariusz wystawy jest już gotowy. Bałtycka Agencja Artystyczna BART i Muzeum Sopotu zachęcają do przekazywania pamiątek z niegdysiejszych wydarzeń w Operze, które uzupełnią ekspozycję.

Mapping wyświetlany na dachu, nowe ścieżki plenerowe z atrakcjami, czy hologramy pozwalające poznać historię i architekturę leśnego amfiteatru – to tylko niektóre elementy wystawy. Gotowy jest już scenariusz ekspozycji, która pokaże fenomen sopockiej Opery Leśnej z jej bardzo różnorodną historią. Tłem tej opowieści będzie Sopot – kurort, który od momentu powstania przyciąga nie tylko turystów, ale również artystów, miasto, o którym mówi się, że jest letnią stolicą Polski. Koncepcję wystawy przygotowała firma MAE – Multimedia Art & Education Sp. z o.o.

– Opera Leśna jest miejscem niezwykłym, w którym od ponad stu lat odbywają się wydarzenia muzyczne, a na koncertach grana jest muzyka rozrywkowa, klasyczna i operowa, dla której zresztą to miejsce stworzono. Chcemy lepiej wykorzystać potencjał Opery i pokazać historię występujących tu artystów i odbywających się tu wydarzeń, a także przekazywać pasję do muzyki i „zarażać” nią kolejne pokolenia – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachimwiceprezydentka Sopotu.

Narracja wystawy będzie poprowadzona stopniowo, a odwiedzający będą prowadzeni przez kolejne tematy i lata funkcjonowania leśnego amfiteatru – od powstania i czasów, gdy na scenie grane były opery wagnerowskie, przez okres powojenny – akademii i obchodów świąt państwowych, koncertów, występów folklorystycznych aż po koncerty polskich i zagranicznych gwiazd, a zwłaszcza sopockie festiwale organizowane od lat 60. Ekspozycja będzie dopasowana do odbiorców w zależności od ich chęci, zaangażowania i czasu, który będą chcieli poświęcić na zwiedzanie. Duży nacisk położony został na funkcję edukacyjną, a także na popularyzację, integrację i rozrywkę. Odwiedzający będą mogli w przystępny sposób zdobyć wiedzę również na temat historii miasta, regionu i państwa, a także dziejów polskiej kultury i muzyki w XX i XXI w. Czas zwiedzania został zaplanowany w zależności od sposobu zwiedzania – wyniesie od 2 do 3,5 godziny.

Wyzwaniem przy projektowaniu tego rodzaju wystaw jest znalezienie takich form, by przekaz był czytelny, ciekawy, żeby trafiał do osób w różnym wieku, o różnej wiedzy i kompetencjach. Stąd zastosowanie tak różnych nośników – od tych analogowych jak teksty, grafiki, plakaty czy zdjęcia po multimedia włączające oglądających wystawę do zabawy i interakcji, skłaniające do poszukiwań, pozwalające wybierać, a nawet wcielać się w różne role. To jednoczesne oddziaływanie na wiele zmysłów sprawia, że łatwiej uczymy się i zapamiętujemy – tłumaczy Agata Pasternak, dyrektor kreatywna firmy MAE, projektantka wystawy w Operze Leśnej.

Część zatytułowana „Sopot żyje muzyką” pokaże dzieje i rozwój miasta przez pryzmat chętnie odwiedzanego kurortu i muzyki, która odegrała niebagatelną rolę. Sopot przyciągał artystów i tysiące letników oferując bogaty program kulturalny i rozrywkowy. Trójmiasto wyznaczało też nowe trendy – było oknem na świat w czasach żelaznej kurtyny. Tu odbyły się pierwsze festiwale jazzowe, powstał kultowy Non-Stop, a kariery rozpoczynały najbardziej znane zespoły big-beatowe. W strefie znajdą się ekrany dotykowe, stanowiska multimedialne, które umożliwią poznanie szerszego kontekstu historycznego. „Aria wśród drzew” to fragment wystawy, który zobrazuje historię sopockiej Waldoper od powstania, przez rok 1945 i wczesne lata powojenne. Półmrok i podświetlane gabloty będą nawiązywały do wieczornych, „leśnych” spektakli w Operze. Część zatytułowana „Święto piosenki” pozwoli odwiedzającym poznać perspektywę zarówno widza, jak i scenarzysty koncertu czy gwiazdy na scenie. Możliwe będzie stworzenie własnej, trójwymiarowej wizualizacji scenicznej. Dalej, w kolejnych salach, poznamy historię festiwali sopockich. Tu zwiedzający obejrzą materiały i obiekty archiwalne, również audiowizualne, a także płyty, foldery, bilety, zawieszki czy statuetkę Bursztynowego Słowika. Kreacje gwiazd scenicznych pokaże fragment wystawy zatytułowany „Ikony stylu”.

Mamy już w swoich zasobach sporo zbiorów, które znajdują się m.in. w Muzeum Sopotu, które jest merytorycznym partnerem przedsięwzięcia. Sukcesywnie uzupełniamy tę kolekcję, bo historia Opery dalej trwa. Rozmawiamy z artystami, którzy kiedyś święcili triumfy na naszej scenie i z tymi, którzy są teraz u szczytu popularności. Mamy już buty Heleny Vondrackovej, swoje pamiątki obiecała przekazać nam pani Irena Santor, zespół Feel zostawi gitarę, a po dwóch dużych festiwalach tego lata kolekcję uzupełnią marynarka Andrzeja Piasecznego i kostium sceniczny Beaty Kozidrak. O wsparcie wystawy i przekazanie pamiątek i wspomnień prosimy również mieszkańców Sopotu – mówi Beata Majka, dyrektor Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART.

Część wystawy poświęcona gwiazdom festiwali będzie zbudowana w formie przestrzennej instalacji, z wykorzystaniem m.in. zdjęć, multimediów i pamiątek. Ten fragment pokaże około 120 gwiazd piosenki, które występowały na scenie Opery Leśnej.

Przełomowe i wyjątkowe występy w kraju za żelazną kurtyną, gdy sopockie festiwale były oknem na świat dla polskiej publiczności, oraz „Jak działa festiwal”, czyli strefa, gdzie będzie można poznać te wydarzenia od strony technicznej czy scenograficznej – to wszystko zobrazują dwie ostatnie strefy wystawiennicze. Na koniec, w strefie Doświadczeń Muzycznych, zwiedzający znajdą sale nagrań zachęcające do muzycznych eksperymentów, studio nagrań, studio tańca czy interaktywną garderobę gwiazd, która umożliwi przeistoczenie się – z pomocą wirtualnego lustra – w gwiazdę z wybranego okresu sopockich festiwali.

Na terenie Opery Leśnej powstanie także plenerowa ścieżka zwiedzania, w którą włączone będą m.in. drewniane estońskie megafony RUUP, galeria plakatu czy istniejące obecnie garderoby. Goście Opery Leśnej będą mogli korzystać ze ścieżki niezależnie od wystawy, lub też potraktować ją jako dopełnienie historii prezentowanej wewnątrz budynku. W ramach ścieżki będzie można z pomocą specjalnej lunety przyjrzeć się z bliska elementom konstrukcyjnym Opery Leśnej, poznać ciekawostki dotyczące architektury, obejrzeć wyjątkowy mapping na dachu nad widownią czy skorzystać z historycznej budki telefonicznej jakie kiedyś stały na terenie Opery Leśnej. Z takich budek telefonicznych ówcześni dziennikarze przekazywali swoim redakcjom wyniki konkursów piosenki. Budka umożliwi także odsłuchanie oryginalnych relacji dziennikarskich nadawanych do lokalnych gazet.

Centrum edukacyjno-wystawiennicze

Wizualizacja: Warsztat Architektury Pracowni Autorskiej WAPA

Koncepcję architektoniczno-urbanistyczną centrum edukacyjno-wystawienniczego w Operze Leśnej opracował zespół projektowy z Warsztatu Architektury Pracowni Autorskiej WAPA pod przewodnictwem dr. inż. arch. Krzysztofa Kozłowskiego. Pomysł zagospodarowania terenu oparty jest przede wszystkim na jego charakterystycznym ukształtowaniu, usytuowaniu drzew rosnących na terenie Opery Leśnej, a także istniejących już ciągów pieszych i dojazdów.

Prosta forma nowego obiektu to współczesna interpretacja zabudowy realizowanej w środowisku naturalnym. Odzwierciedla szacunek do przyrody. Nowy budynek będzie harmonijnym dopełnieniem istniejącej już zabudowy wokół Opery Leśnej, zagospodarowana zostanie również obecna przestrzeń garażowo-magazynowa. Centrum edukacyjno-wystawiennicze będzie współgrać z elementami widowni i jej zadaszenia. Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna dodatkowo wzmacnia poczucie otwartości oraz bliskości z naturą. Ponadto zapewnia rozwiązania dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz o szczególnych potrzebach.

– Projektowany obiekt sprawił nam sporo trudności, bo musieliśmy dopasować go do istniejących warunków terenowych – bez niwelacji terenu i ingerencji w drzewa, których zachowanie było priorytetem – mówi dr. inż. arch. Krzysztof Kozłowski, który kieruje zespołem projektowym. Budynek jest jakby wydrążony w środku i wpisuje się w przestrzeń wypełniając wolne miejsca wśród zieleni – dodaje dr. inż. arch. Krzysztof Kozłowski.

Oprócz przestrzeni wystawienniczej infrastruktura Opery Leśnej wzbogaci się o salę wielofunkcyjną, taras widokowy, bar i pomieszczenia biurowe.

Scenariusz wystawy i koncepcja architektoniczna centrum edukacyjno-wystawienniczego w Operze Leśnej są już gotowe. Kolejnym etapem będzie przygotowanie projektu budowlanego. Miasto będzie też poszukiwać możliwości zewnętrznego dofinansowania dla poszczególnych elementów całego projektu.

Źródło: Urząd Miasta Sopotu

[ZT]18653[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%