Zamknij

Mirosław Baka z wyróżnieniem! Znamy laureatów Pomorskiej Nagrody Artystycznej

12:00, 23.04.2022 | .
Skomentuj FOT. KAROL STAŃCZAK
REKLAMA

W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, 21 kwietnia 2022 r. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wręczył najważniejsze pomorskie nagrody artystyczne.

Galę uświetnił koncert symfoniczny. Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadził Szymon Morus, na kontrabasie zagrał Jędrzej Kacprzyk, a na fagocie – Mirosław Pachowicz.

Laureaci

W tym roku nominacje otrzymali przedstawiciele teatru, filmu, sztuk wizualnych, poetka, autor publikacji i muzycy, a także performerka i organizatorzy wydarzeń kulturalnych. Statuetki Gryfa przyznano artystom w następujących kategoriach:

Kreacje Artystyczne

Anna Czekanowicz za tomik „Szelest sukienki… Listy do przyjaciół”, będący swoistą autobiografią poetycką;

Sławek Jaskułke za kompozycję „Europa 67/21” łączącą jazz, swobodną improwizację, muzykę polifoniczną z poezją Różewicza, Herberta, Miłosza, Przerwy-Tetmajera i Szymborskiej;

Zbigniew Majchrowski za książkę „Krypta Gustawa”, dogłębne przyjrzenie się „Dziadom” Mickiewicza poprzez ich inscenizacje dokonane po 1989 roku, poszerzone o bogaty materiał ikonograficzny.

Pomorska Nadzieja Artystyczna

Alisa Kopac, Joanna Kravchenko, Magdalena Maniewska oraz Weronika Kulpa, czyli O’Bows Quartet, za debiutancką płytę „Visions4Gdańsk”, stanowiącą hołd miastu i promującą kompozytorów młodego pokolenia związanych z Gdańskiem.

Mecenat Kultury

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy za odważne wspieranie pilotażowego projektu „Pomorski Inkubator Kultury”, za regularne sponsorowanie Teatru Muzycznego w Gdyni, Opery Bałtyckiej w Gdańsku i Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, za pomoc w realizacji spektaklu dyplomowego Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni „Mury Jerycha”.

Wielka Pomorska Nagroda Artystyczna

Mirosław Baka za wirtuozerię aktorską, tworzenie mistrzowskich, pełnokrwistych kreacji teatralnych i filmowych zbudowanych na emocjach, poprowadzonych szalenie precyzyjnie, świadomie, prawdziwie, swobodnie, które jednocześnie ogląda się ze ściśniętym gardłem.

Więcej informacji o nagrodzie, nominowanych i filmy o nich znajdują się na stronie Pomorskie.eu

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego / Pomorskie.eu
Autorka: Bożena Micun-Gusman

[ZT]12815[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%