Zamknij

Nowa wystawa w PGS! Świeże spojrzenie na twórczość Jerzego Nowosielskiego

09:12, 19.11.2021 | .
Skomentuj Fot. materiały prasowe PGS
REKLAMA

Wystawa „Theatrum Jerzego Nowosielskiego” w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie to próba nowego spojrzenia na twórczość klasyka XX wieku, jakim był Jerzy Nowosielski. Tym razem przyglądamy się jego związkom z szeroko pojętym teatrem. Wystawę można oglądać od 19 listopada do 20 lutego 2022 r.

Z jednej strony zobaczymy Nowosielskiego scenografa, projektującego dekorację do teatrów lalkowych, a z drugiej Nowosielskiego malarza, odsłaniającego swój własny, bogaty w motywy i wątki teatr, rozgrywający się na jego obrazach. 

Na wystawie zobaczymy m.in. rekonstrukcję widowiska „Krzesiwo” Hanny Januszewskiej według bajki Jana Christiana Andersena dla Teatru Lalek „Pinokio” w Łodzi (1958), stworzoną przez zespół pracowników Teatru „Groteska” w Krakowie na potrzeby ekspozycji „Jerzy Nowosielski. Teatr lalek. Notatki – część piąta” w Galerii Starmach w 2015 r.

Po raz pierwszy będzie można również zajrzeć do pracowni Jerzego Nowosielskiego, która mieściła się kiedyś w jego domu przy ul. Narzymskiego w Krakowie. Zobaczymy w niej malowane przez artystę meble, przedmioty, jak i obrazy.

Ekspozycja, zaaranżowana w pewnej części jako wielkie collage’e, da okazję zobaczenia na nowo wielu płócien artysty, które namalował pomiędzy 1954 a 1996 rokiem.

Wszystkie obrazy, meble i przedmioty na wystawie pochodzą z kolekcji Teresy i Andrzeja Starmachów.

Wystawie towarzyszy katalog „Theatrum Jerzego Nowosielskiego” zaprojektowany przez Ryszarda Bienerta. W katalogu, w części albumowej zawarty jest obszerny materiał fotograficzny wszystkich prac pokazywanych na wystawie oraz fotografie archiwalne.

Źródło: Urząd Miasta Sopotu

[ZT]11006[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%