Zamknij

Wykład w Muzeum Sopotu. Krajobrazy morskie i nadmorskie w malarstwie

12:52, 14.11.2021
Skomentuj Fot. LIEVE VERSCHUIR (ROTTERDAM OK. 1630-1686 ROTTERDAM) PEJZAŻ MORSKI olej, deska, Holandia, II poł. XVII w., Muzeum Narodowe w Gdańsku. Fot. LIEVE VERSCHUIR (ROTTERDAM OK. 1630-1686 ROTTERDAM) PEJZAŻ MORSKI olej, deska, Holandia, II poł. XVII w., Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Muzeum Sopotu zaprasza na wykład dr Beaty Purc pt. “Krajobrazy morskie i nadmorskie w malarstwie północnoeuropejskim XVI – poł. XIX w. «Krajobraz kulturowy» i metaforyczny czy naturalny?".

Malarstwo marynistyczne w artystycznej działalności malarzy Europy Północnej zajmowało w czasach nowożytnych niezwykle ważne miejsce. Europa Północna silnie związana z morzem dzięki swemu położeniu, intensywnej działalności kolonizacyjnej i handlowej nie mogła obyć się bez krajobrazu morskiego i nadmorskiego. Był on wyrazem tożsamości. Temat był spokrewniony z malarstwem historycznym i wydarzeniami morskimi.

Malarze wprowadzali do swoich kompozycji także realia życia w nadmorskich miejscowościach i topograficzne szczegóły, wskazujące określone miejsce geograficzne, ale także inne tematy, nawet górzyste pejzaże. Zakres pojęcia marynistyka jest dwuznaczny. Czy zatem krajobrazy morskie były rzeczywistymi widokami natury zaopatrzonymi tylko w odpowiednio dobrane szczegóły ikonograficzne? Jak rzeczywistość jest w nich widziana i jak dalece są one uzależnione od natury, a ile od intelektualnych przemyśleń?

Dr Beata Purc zajmie się krajobrazami morskimi jako samodzielnym gatunkiem, pomijając okres przejściowy, gdy wchodził on w skład scen o mitologicznym lub religijnym wydźwięku, wydarzeń historycznych związanych z morzem, obrazów bitew oraz portretów kapitańskich, chociaż czasami element pejzażu był w nim ważny.

Zapisy pod numerem telefonu 58 5512266.

Źródło: Muzeum Sopotu

[ZT]10705[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%