Zamknij

Wyjątkowa wystawa w Sopocie! "My i psy, psy i my" już w październiku

17:00, 04.10.2021 P.S
Skomentuj Fragment. Skotnicki Jan, Rodzinka.Autoportret z żoną, 1935,olej,plotno,ze zb. Muzeum Narodowego w Warszawie Fragment. Skotnicki Jan, Rodzinka.Autoportret z żoną, 1935,olej,plotno,ze zb. Muzeum Narodowego w Warszawie

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na wystawę "My i psy, psy i my". Ekspozycję będzie można oglądać od 15 października do 16 stycznia. 

Psy są wyjątkowo częstym i chętnie podejmowanym przez artystów tematem artystycznym. Pojawiają się u największych mistrzów w dziejach sztuki polskiej i międzynarodowej, zarówno w dziełach artystów samouków czy w anonimowych obrazach. Wystawa „My i psy, psy i my”, organizowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie, ma na celu uświadomienie wszechobecności „najlepszego przyjaciela człowieka” – czyli psa, w naszym otoczeniu, a co za tym idzie w świecie sztuk plastycznych.

Tak pomyślana wystawa tematyczna, ma wszelkie szanse stać się atrakcyjną propozycją wystawową, przyciągającą szeroką rzeszę zwiedzających, zarówno tych początkujących w kontaktach ze sztuką, jak i tych wprawionych w nich.

Ekspozycja zaplanowana została jako szeroka panorama sztuki polskiej, prezentująca różne dziedziny artystyczne - obrazy, rzeźby, rysunki - od XVIII wieku, poprzez sztukę XIX wieku i dwudziestolecie międzywojenne, aż po dzień dzisiejszy. Zrealizowana zostanie w oparciu o zbiory publiczne (Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Toruniu) i prywatne (kolekcjonerzy, artyści i osoby prywatne).

Wystawa stawia sobie za cel ujawnienie wszechobecności motywu psa w sztuce na przestrzeni wieków. Różnorodność stylów i estetyk będzie ujawniać bogactwo możliwych poszukiwań i rozwiązań. Nie chodzi w niej o klasyfikację psich wyobrażeń, a raczej o przyjemność płynącą ze spotkań z nimi, zarówno estetyczną jak i myślową, bo rola i znaczenie psów w ludzkim otoczeniu, mimo, że wciąż ulega przemianom, nadal pozostaje nadzwyczaj ważna. 

Podczas wystawy będziemy mogli zobaczyć prace takich artystów jak m.in.: Mirosław Bałka, Olga Boznańska, Bolesław Cybis, Ignacy Czwartos, Oskar Dawidzki, Edward Dwurnik, Maksymilian Gierymski, Grzegorz Kozera, Łukasz Huculak,  Maria Jarema, Filip Kalkowski, Łukasz Korolkiewicz, Paweł Kowalewski, Tadeusz Makowski, Kazimierz, Mikulski, Jarosław Modzelewski, Karol Palczak, Teresa Pągowska, Sławomir Ratajski, Joanna Rusinek, Agnieszka Sandomierz, Marek Sieńczyk, Marek Sobczyk, Paweł Susid, Ryszard Woźniak, Stanisław Wyspiański

Wystawa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum ASP w Warszawie, ZACHĘTY - Narodowej Galerii Sztuki, Teatru Narodowego w Warszawie, Domu Aukcyjnego DESA, kolekcji prywatnych i wypożyczeń od artystów.

[ZT]10424[/ZT]

(P.S)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%