Zamknij

W Sopocie usłyszysz ciszę! Odkryj malarski świat Anny Orbaczewskiej

15:40, 27.03.2025
Skomentuj Materiały prasowe - Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie Materiały prasowe - Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na niezwykłą wystawę "Głośna cisza" autorstwa Anny Orbaczewskiej. To wydarzenie, które nie pozostawi nikogo obojętnym – przejmująca podróż przez emocje, opowieść o trudnych relacjach i ukrytych ranach, które przemawiają z płótna. Wernisaż odbędzie się 3 kwietnia 2025 roku o godzinie 18:00, a wystawa będzie dostępna dla odwiedzających do 25 maja 2025 roku.

Wystawa Anny Orbaczewskiej „Głośna cisza” to prezentacja prac malarskich, rysunków oraz instalacji ułożonej z własnoręcznie malowanych farbą naszkliwną ceramicznych talerzy. Artystka w swojej twórczości często porusza tematy trudnych emocji wynikających z opresyjnych relacji rodzinnych. Sztuka staje się dla niej przestrzenią rozliczenia się z traumami i doświadczeniami emocjonalnych nadużyć. Choć tytuł wystawy sugeruje wymowną ciszę, intuicyjnie wyczuwamy, że w spojrzeniach sportretowanych kobiet kryją się historie pełne emocji, które wciąż czekają na właściwy moment, aby mogły zostać opowiedziane. W najnowszych obrazach dominuje głęboka czerwień – kolor miłości, bólu, krwi i ofiary, nadający całości wystawy wyraziste napięcie emocjonalne.

Bez tytułu, akryl na płótnie, 2025

Na ekspozycji znajduje się cykl prac inspirowanych zapamiętanymi z dzieciństwa reprodukcjami obrazów Jeana-Honoré’a Fragonarda. Artystka poddaje refleksji sposób przedstawiania kobiet w malarstwie XVIII wieku, które najczęściej ukazywane są na tle krajobrazu, w otoczeniu adoratorów. Malarka dokonuje współczesnej reinterpretacji dzieł mistrza rokoka, dostrzegając obłudę świata pełnego blichtru i przepychu. Jej przewrotna inwersja, negatywne przedstawienie romantycznych scen rodzajowych, odwraca utarty porządek tamtej epoki, ujawniając powierzchowność i fałsz relacji międzyludzkich oraz podporządkowanie kobiet kanonowi idealnego piękna, będącego obiektem męskiego pożądania.

Bez tytułu, olej na płótnie, 2025

Istotną częścią wystawy jest zbiór kilkudziesięciu rysunków malowanych tuszem i akwarelą. Rysunki niczym kartki z pamiętnika, są osobistym zapisem napięć emocjonalnych, uwikłań w niebezpieczne relacje. Najczęściej pojawiają się na nich postacie kobiet, ale przedstawione są także relacje między kobietą a mężczyzną, mające często podtekst erotyczny. Podobne motywy pojawiają się na ceramicznych talerzach, gdzie przedmiot codziennego użytku staje się nośnikiem trudnych, niekiedy przemocowych historii. Przez ten cykl prac Orbaczewska sugestywnie podważa konwencjonalne wyobrażenia o poprawności relacji rodzinnych.

Drzewo rodzinne, akryl na płótnie, 2025

Twórczość Orbaczewskiej to labirynt pełen pułapek, niewidocznych połączeń i ukrytych blizn. Jej prace intrygują i niepokoją – nie tylko jako pojedyncze dzieła, ale także w kontekście wzajemnych dialogów między nimi. Przemilczane historie w świecie artystki nagle ożywają, są poddawane autorefleksji, która ma terapeutyczną moc wyzwolenia z opresji. Artystka uniwersalizuje przemilczane i spychane w niepamięć doświadczenia, przez co opowiedziana na wystawie historia nie jest tylko głosem jednej artystki, lecz staje się przeżyciem wielu kobiet, które doświadczyły przemocy.

Anna Orbaczewska (ur. 1974) zajmuje się malarstwem i rysunkiem, jest również autorką dekorowanych talerzy i kafli. Jest absolwentką Królewskiej Akademii Sztuki w Hadze (1998) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (1999). Jej prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych: CSW ŁAŹNIA, Gdańsk (2021), BWA Zielona Góra (2020), CAP Kobe Studio Y3, Kobe (2018), Gdańska Galeria Miejska (2015, 2013), Austriackie Forum Kultury w Warszawie (2008), CSW Łaźnia, Gdańsk (2006), Society For Arts, Chicago (2004). Brała również udział w licznych wystawach zbiorowych: A.I.R. Gallery, Nowy Jork (2022), Dom Norymberski, Kraków i Galeria Güntera Grassa, Gdańsk (2019); Muzeum Narodowe w Gdańsku (2019), lokal_30, Warszawa (2019), Triennale Rysunku Wrocław, BWA Wrocław Główny (2019), Gdańska Galeria Miejska (2018), Goa Chitra Museum, Goa (2014), CSW Łaźnia, Gdańsk (2013). Jest wielokrotną stypendystką Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska. Prace artystki znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w Muzeum Sztuki Nowoczesnej NOMUS w Gdańsku. W 2024 roku uczestniczyła w programie rezydencyjnym dla artystów w Residency Unlimited w Nowym Jorku, dzięki wsparciu finansowemu z Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Instytutu Adama Mickiewicza, Miasta Gdańska oraz Samorządu Województwa Pomorskiego. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

  • Wernisaż | 03.04.2025, godz. 18.00
  • Czas trwania wystawy | 04.04-25.05.2025
  • Kuratorka | Mariola Balińska
  • Gdzie: Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2, Sopot.

[ZT]31579[/ZT] 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%