Zamknij

Sopot: Uroczyste zamknięcie cyklu zawodów w skokach przez przeszkody JumpOFF Hipodrom 2019/20

09:08, 20.10.2020 P.S
Skomentuj Fot. Hipodrom Sopot Fot. Hipodrom Sopot

Rosnąca popularność sportów jeździeckich, a w szczególności skoków przez przeszkody, powoduje, że z roku na rok kalendarz zawodów konnych rozgrywanych w całym kraju rozbudowuje się o kolejne imprezy. Jest jednak pewna stała, od lat pojawiająca się w kalendarzu w okresie zimowym – cykliczne zawody „JumpOFF Hipodrom” organizowane przez Hipodrom Sopot.

Każdy cykl obejmuje jeden sezon halowy, od jesieni do wiosny. Rozgrywanych jest wtedy siedem eliminacji, podczas których zawodnicy zbierają punkty, zaś w finale za „wyskakane” przez cały sezon punkty odbierają nagrody finansowe.

Dodatkowo, podczas uroczystego zamknięcia sezonu, najlepsi zawodnicy w rundach otrzymują bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe. Jest więc o co walczyć, dlatego frekwencja w kolejnych odsłonach JumpOFF to nawet 300 czy 400 par startujących w każdy jumpoffowy weekend.

Zawodnicy mają do wyboru, w zależności od umiejętności i możliwości koni, następujące Rundy, które odpowiadają podziałowi klas w jeździectwie ze względu na wysokość przeszkód:

• Runda Pony do 50cm (dla zawodników 9-16 r.ż. na kucach do 149cm)
  • Runda Diamentowa w klasie CC,CC1

W tym roku pandemia utrudniła nie tylko prowadzenie normalnych treningów jeździeckich, ale także organizację zawodów. Uroczysty finał cyklu JumpOFF rozpoczętego jesienią ubiegłego roku, ze względu na obostrzenia, nie mógł odbyć się w planowanym terminie, w marcu. Nic jednak straconego, finał przeniesiono na październik, i choć bez udział widzów, to jednak zawodnicy mieli okazję powalczyć o utrzymanie zdobytych w ubiegłym sezonie pozycji.

W trzydniowych zawodach, rozegranych w dniach 16-18 października w Sopocie, wzięło udział 200 par. Zawody można było oglądać online, dzięki czemu kibice mogli trzymać kciuki za swoich ulubieńców i dopingować ich w mediach społecznościowych.

Końcowe wyniki dla poszczególnych rund kształtują się następująco:

• W Rudzie Pony Cukierkowej zwyciężyła Tola Wawrzkiewicz, drugie miejsce zajęła Zofia Suwała, zaś trzecie Natalia Czech.
  • W Rudzie Różowej z kolei najlepsza w ubiegłym sezonie okazała się Natalia Czech, drugie miejsce zajęła Tola Wawrzkiewicz, a trzecie Inka Wawrzkiewicz.
  • Runda Biała w ubiegłym sezonie okazała się szczęśliwa dla Poli Kwintkiewicz, tuż za nią uplasowała się Karolina Giczela, zaś trzecie miejsce zajęła Katarzyna Pawliczuk.
  • Ale w Rundzie Brązowej pierwsze miejsce przypadło Karolinie Giczeli, drugie Aleksandrze Furgo, a trzecie Julii Lezner.
  • Kolejna, Runda Srebrna, to zwycięstwo Mai Skorwider. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Narloch, zaś trzecie Wiktoria Lasecka.
  • Runda Złota to pierwsze miejsce dla Jacka Grzywacza, drugie dla Martyny Dubienieckiej, a trzecie dla Mai Skorwider.

• Kolejna runda, Platynowa, ponownie przyniosła zwycięstwo Jackowi Grzywaczowi, drugi był zaś Adam Nicpoń, który triumfował w Rundzie Bursztynowej, a drugi, tuż za nim, uplasował się Jacek Grzywacz. Panom po piętach deptała Martyna Pietroń.

• W najwyższej rundzie, Diamentowej, triumfował ponownie Jacek Grzywacz, a Adam Nicpoń był drugi. Trzecie miejsce zajęła zaś Weronika Wilska-Czarnecka.

Tym samym cykl skoków przez przeszkody JumpOFF Hipodrom 2019/20 można uznać za udany. Zawodnicy podzielili miedzy siebie nagrody finansowe, których łączna pula wyniosła 40 tysięcy, plus to, co wygrywali w poszczególnych eliminacjach.

Dodatkowym atutem sopockich zawodów są bardzo atrakcyjne nagrody ufundowane przez sponsorów: rowery, hulajnoga elektryczna, zestawy kosmetyków dedykowanych młodym sportowcom, przysmaki i pasze dla koni oraz biżuteria inspirowana jeździectwem.

Chciałoby się zatem powiedzieć, że zawody były bardzo udane i do zobaczenia za rok. Ale, z powodu przesunięcia finału, na nowy cykl JumpOFF nie musimy długo czekać. Najbliższe rozgrywki jumpoffowe na Hipodromie bowiem już w listopadzie. Do zobaczenia online, a niebawem, mamy nadzieję, także osobiście.