Zamknij

Mikołaj Kempa wicemistrzem Łotwy! Sukces sopocianina w klasie LRČ1 [VIDEO]

07:00, 05.09.2019 | Przemysław Szczygieł
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Facebook - Marcin Szeja

W dniach 30-31 sierpnia odbył się rajd samochodowy Lõuna-Eesti Ralli, którego trasa obiegała estońskie miasto Võru. Wśród zawodników, którzy wystartowali w rajdzie znaleźli się się między innymi sopocianin Mikołaj Kempa oraz w roli pilota Marcin Szeja, mieszkaniec Ustronia. Był to dla nich czas spektakularnego sukcesu. Duet uplasował się na 20. miejscu w klasyfikacji generalnej 17. odsłony Lõuna-Eesti Ralli. Zawodnicy zapewnili sobie drugie miejsce w klasie LRČ1, zdobywając tym samym wicemistrzostwo Łotwy.

Walka o tytuł wicemistrza wymagała wiele pracy i zaangażowania. Po raz pierwszy Mikołaj Kempa wystartował na Łotwie w 2016 roku. Walczył wtedy o zwycięstwo w rajdzie Liepaja w ramach mistrzostw Europy. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu sukces na Lõuna-Eesti Ralli stał się możliwy.

- Akurat ten rajd to była runda łotewskiego czempionatu, ale odbywał się on w południowej Estonii blisko granicy. Przygotowania trwały kilka dni. Najpierw dzień drogi, następnie testy auta w okolicach trasy wyścigu - dobranie odpowiednich ustawień zawieszenia oraz opon. Później zapoznanie z trasą i rajd trwający przez 1,5 dnia, czyli właściwe zawody. Najpierw nocne odcinki, a na drugi dzień jazda od samego rana do około dwudziestej wieczorem - mówił Mikołaj Kempa.

35-letni zawodnik z Sopotu zasiadł do rajdu za kierownicą Mitsubishi Lancer Evo IX. Udział w Lõuna-Eesti Ralli oznaczał konfrontację z wieloma trudnościami na trasie. Wymagająca konkurencja, a także ukształtowanie terenu miały tu decydujące znaczenie.

Fot. Facebook - Marcin Szeja

- Największe wyzwanie stanowiły niezwykle trudne, kręte, bardzo szybkie i niewidoczne zakręty przez szczyty. Do tego jechaliśmy po raz pierwszy w tym rajdzie. Konkurencja stoi tam na bardzo wysokim poziomie. Nierzadko startują zawodnicy z mistrzostw świata, włącznie z liderem via Rajd Estonii. Poziom jest bardzo wysoki. Poza tym dla Łotyszy i Estończyków rajdy stanowią sport narodowy, dlatego traktują zawody tego cyklu bardzo poważnie - kontynuował kierowca.

Po zakończeniu mistrzostw Łotwy, przed duetem Kempa-Szeja wciąż otwiera się szansa na to, aby zawalczyć o kolejne tytuły. Czy zawodnikom uda się powtórzyć sukces na kolejnych rajdach w Estonii? Czas pokaże. Tamtejszy sezon rajdowy nadal trwa, a to oznacza, że nic jeszcze nie jest wykluczone.

Klasyfikacja

1.

Georg Gross

Raigo Mõlder 

Estonia

Estonia

Ford Fiesta RS WRC 55.04,5
2.

Oliver Solberg

Aaron Johnston

Norwegia

Wielka Brytania

Volkswagen Polo GTI R5 + 3,9
3.

Egon Kaur

Silver Simm

Estonia

Estonia

Ford Fiesta Proto + 1.11,2
4.

Wałery Gorban

Sergei Larens

Ukraina

Estonia

Mini WRC + 3.05,2
5.

Priit Koik

Alari-Uku Heldna

Estonia

Estonia

Ford Fiesta R5

+ 3.46,0


 
6.

Emils Bl?ms

Didzis Egl?tis

Łotwa

Łotwa

Mitsubishi Lancer Evo IX + 4.32,2
...   ... ... ...
20.

Mikołaj Kempa

Marcin Szeja

Polska

Polska

Mitsubishi Lancer Evo IX + 7.04,3

Źródła:

  • moto3m.pl/sopocianin-mikolaj-kempa-zostal-rajdowym-wicemistrzem-lotwy/
  • sport.olza.pl/pl/aktualnosc/rajdy-samochodowe/52274/marcin-szeja-na-podium-w-estonii

[ZT]2679[/ZT]

(Przemysław Szczygieł)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

noxxnoxx

2 0

Super!!! Gratuluję. Fantastycznie, że się udało! 10:03, 05.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone