Zamknij

Ergo Arena gotowa na mundial! Zagrają tu najlepsi szczypiorniści świata

11.00, 29.12.2022 .
Skomentuj Fot. Maciek Lulko (Flickr.com, CC BY-NC 2.0)
REKLAMA

O Ergo Arenie wypełnionej po brzegi kibicami piłki ręcznej polscy szczypiorniści zwykli mówić „dom”. To miano gdańska przystań zawdzięcza atmosferze ostatnich lat i bogatym tradycjom lokalnego szczypiorniaka. 25 i 27 stycznia, do domu piłki ręcznej w Gdańsku, razem z kibicami szczypiorniaka z całego globu, zaproszeni zostaną ćwierć- i półfinaliści IHF Mistrzostw Świata Polska-Szwecja 2023, którzy w Ergo Arenie walczyć będą o strefę medalową przyszłorocznego mundialu.

Otwarcie Ergo Areny realnie przyczyniło się do popularyzacji piłki ręcznej w Polsce. Na przestrzeni ostatnich 10 lat Gdańsk był gospodarzem meczów, których stawką był awans Polaków do Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy. Biało-czerwoni piłkarze ręczni, pod wodzą kolejno Bogdana Wenty, Michaela Bieglera, Tałanta Dujszebajewa i Patryka Rombla rozegrali w Ergo Arenie 16 meczów, które z trybun obejrzało blisko 120 000 kibiców! W pamięć fanom szczególnie zapadły wygrane starcia z hegemonami – m.in. reprezentacjami Niemiec i Szwecji.

- Dla mnie, Ergo Arena to olbrzymie emocje. To właśnie w Gdańsku, niesieni dopingiem fantastycznych kibiców, wygrywaliśmy mecze, które zapewniały nam udział w wielkich imprezach – wspomina Sławomir Szmal, multimedalista i rekordzista pod względem liczby oficjalnych spotkań międzypaństwowych w kadrze seniorskiej, ambasador IHF Mistrzostw Świata 2023 – Sam obiekt i klimat wokół spotkań zawsze bardzo dobrze oceniali nasi rywale. Jestem przekonany, że drużyny, które w styczniu odwiedzą Gdańsk, spotkają się z doskonałą organizacją i gościną.

Szczypiorniak w Ergo Arenie gromadził nie tylko kibiców biało-czerwonych, o czym przekonać się można było podczas meczów grupy D EHF Mistrzostw Europy w roku 2016 roku. Szczególnie licznie w Gdańsku stawili się wtedy fani aktualnych mistrzów świata – Duńczyków, nie brakowało też kibiców z Węgier i Czarnogóry. Rozgrywany w Polsce, blisko 7 lat temu, czempionat starego kontynentu potwierdził potencjał i atrakcyjność Ergo Areny i Gdańska jako miejsc stworzonych do świętowania piłki ręcznej na topowym, międzynarodowym poziomie.

Dlaczego Gdańsk? Tradycje lokalnego szczypiorniaka sięgają lat 40, kiedy to sekcję piłki ręcznej w mieście stworzył legendarny trener – Leon Wallerand. Pierwsze z 10 mistrzostw Polski gdańszczanie wywalczyli w roku 1966, ale ich złote czasy przypadły na przełom lat 80 i 90, a następnie koniec XX i początek XXI wieku. To właśnie te dwa okresy zgromadziły w Wybrzeżu Gdańsk historyczne talenty polskiej piłki ręcznej i dały klubowej piłce ręcznej w Gdańsku międzynarodowe sukcesy. Reaktywacja gdańskiego Wybrzeża nastąpiła w roku 2010 i zbiegła się w czasie z otwarciem Ergo Areny, gdzie na przestrzeni sezonów lokalni szczypiorniści podejmowali utytułowanych rywali z Płocka czy Kielc. 

Dziś TORUS Wybrzeże Gdańsk, to jedno z największych objawień PGNiG Superligi, podobnie jak reprezentacja Polski, mieszanka wielkiego doświadczenia i młodych ambicji. Nowe pokolenia gladiatorów polskiej piłki ręcznej piszą w Gdańsku kolejne rozdziały historii kontaktowej dyscypliny, a ukoronowaniem pracy ich poprzedników i zachętą do dalszej wytrwałości są organizowane mecze ćwierćfinałowe i półfinał Mistrzostw Świata, w których zmierzą się absolutnie najlepsi szczypiorniści globu. 

- Gdańsk wielokrotnie był gospodarzem wielkich imprez sportowych. W 2021 roku mieliśmy przyjemność współorganizować Finał Ligi Europy, a w 2022 część meczów w ramach Mistrzostw Świata w piłce siatkowej kobiet, rozegranych zostało w Ergo Arenie - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu - To znakomity, spełniający najwyższe standardy obiekt, a odbywającym się tu meczom zawsze towarzyszy świetna atmosfera. Bardzo się cieszymy, że gdańsko-sopocka hala ponownie stanie się areną zmagań na światowym poziomie, tym razem najlepszych piłkarzy ręcznych na świecie. Życzymy wszystkim zawodnikom zwycięstwa, a kibicom niezapomnianych emocji.

Gospodarzami MŚ 2023 będą w Polsce: Katowice, Województwo śląskie, Kraków, Małopolska, Płock, Mazowsze i Gdańsk oraz w Szwecji: Goteborg, Malmo, Sztokholm, Kristianstad i Jonkoping. Narodowym dostawcą turnieju w naszym kraju są: Grupa Wirtualna Polska, Suzuki, Deloitte, Grupa LUX MED oraz Eventim, który prowadzi dystrybucję biletów na to wydarzenie. Sprzedaż wejściówek trwa. Więcej informacji na oficjalnej stronie Związku Piłki Ręcznej.

Źródło: Urząd Miasta Gdańska

[ZT]15577[/ZT]

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%