Zamknij

Droższy cukier? Podatek od cukru

10:42, 29.06.2018 | R.C
REKLAMA
Skomentuj

W najbliższym czasie czekają nas prawdopodobnie podwyżki cen cukru. Nowy wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski planuje wprowadzić podatek od cukru. Ma to być jedna z metod walki z otyłością wśród Polaków, która niestety ciągle rośnie.

  • To jest jak akcyza na papierosy. Należy iść w tym kierunku. Otyłość wśród Polaków jest wysoka. Dlaczego nie walczyć z nią przez podwyższenie cen? - powiedział dla Super Ekspressu.

Według danych (2017 r.) Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego, opracowanego przez Economist Intelligence Unit (EIU) na zlecenie firmy DuPont, w Polsce otyłość dotyczy już 23,2 proc. populacji. W Europie najwięcej osób otyłych jest w Wielkiej Brytanii (27,3 proc.), Irlandii (25,5 proc.) i Czechach (23,8 proc.). Polska ma taki sam odsetek osób otyłych, co Norwegia (23,2 proc.), a nieznacznie wyprzedza nas m.in. Rosja (23,1 proc.), Białoruś (22.2 proc.) i Węgry (22 proc.).

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała otyłość za najgroźniejszą chorobę przewlekłą, która nieleczona prowadzi do rozwoju wielu groźnych chorób. Między innymi układu krążenia, cukrzycy typu 2, zaburzeń hormonalnych, a także zwiększa ryzyko zachorowań na niektóre nowotwory. Koszty społeczne związane z leczeniem chorób powodowanych przez nadwagę i otyłość są ogromne, a w 2025 r. mogą sięgnąć aż 1,2 bln dolarów.

Podatek od cukru na świecie.

W wielu  krajach Europy taki podatek został wprowadzony kilka lat temu i jak pokazują statystyki tam, gdzie jest stosowany spożycie cukru znacznie spadło. Od kwietnia bieżącego roku w Wielkiej Brytanii i Irlandii podatek od cukru  doliczany jest do słodzonych napojów.

(R.C)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone