Zamknij

Sopot na podium najdroższych miast. Raport mieszkaniowy

18:00, 11.07.2022 .
Skomentuj

Na koniec ubiegłego roku Gdynia zdetronizowała Kraków na trzeciej pozycji pod kątem wysokości ceny nowego mieszkania. Według raportu Evaluer Index 2022, opracowanego przez analityków Emmerson Evaluation, jej mediana wyniosła 11 820 zł/mkw. Z kolei Gdańsk prześcignął stolicę Małopolski i zajął miejsce na podium na rynku wtórnym (9 572 zł/mkw). Sopot pozostał najdroższą lokalizacją zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Zanotował także największą skalę podwyżek na obu tych rynkach wśród wszystkich największych miast.

W 2021 roku na trójmiejskim rynku ponownie widoczne były znaczne podwyżki cen mieszkań. Na pierwotnym sięgały one od 14% w Gdańsku, 23% w Gdyni do 29% w Sopocie w skali roku. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego ceny wzrosły od 17% w Gdyni, 21% w Gdańsku do 26% w Sopocie. Tym samym Trójmiasto stało się jedną z najdroższych lokalizacji w Polsce. W pierwszej czwórce towarzyszy im tylko Warszawa.

Deweloperzy nie próżnują w Trójmieście

W Gdańsku najbardziej rozwijają się tereny dzielnic pośrednich i peryferyjnych, w których jest najwięcej gruntów pod zabudowę wielorodzinną.

- Szczególnie dużo dzieje się w dzielnicach Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Jasień. W ubiegłym roku sporo nowych inwestycji powstało także w topowej lokalizacji, jakim jest Śródmieście. Dzielnica ta w ostatnich latach zyskała na popularności dzięki rozwojowi infrastruktury. Zwiększony popyt zanotowaliśmy również w obrębie nadmorskich dzielnic m.in. Letnica. Najdroższe mieszkania znajdują się na terenie dzielnic nadmorskich oraz położonych w strefie śródmiejskiej, gdzie jest bardzo mało dostępnych terenów pod zabudowę. Najwyższe mediany cen cechowały tereny Śródmieścia, Oliwy i Wrzeszcza – wskazuje Robert Korczyński, członek Zarządu Emmerson Evaluation.  

Z kolei najtańsze lokale w Gdańsku znaleźć można na obszarze położonym w pobliżu Obwodnicy Trójmiasta, na terenie Jasieni i Łostowic.

W Gdyni największą koncentrację działań deweloperów widać na obszarze Mały Kack. Dzięki dużej liczbie inwestycji o podwyższonym standardzie dzielnica ta zyskała na popularności. Sąsiedztwo terenów zielonych i dobra komunikacja z innymi dzielnicami oraz centrum spowodowała, że wielu klientów decyduje się na zakup mieszkania w tej okolicy. Jednym z droższych obszarów Gdyni pozostało Śródmieście. Mediana cen nowych mieszkań w tej dzielnicy wyniosła 16 500 zł/mkw.

Najdroższe mieszkania w ofercie deweloperskiej Trójmiasta tradycyjnie występują w Sopocie. Ze względu na gęstą zabudowę oraz brak nowych terenów pod inwestycje deweloperzy mają bardzo ograniczone możliwości inwestycyjne i podaż reprezentowana jest przez niewielkie kameralne projekty. Największy wzrost cen nieruchomości na trójmiejskim rynku wtórnym odnotowano w Sopocie z medianą ceny mkw. na poziomie 12 965 zł (wzrost o 26% r/r).

Miasto przez małą dostępność oferty deweloperskiej cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kupujących mieszkania z drugiej ręki. Sopot przyciąga wielu klientów, którzy chcą zainwestować w tzw. second home, ważna jest dla nich bliskość morza i atrakcyjność miasta. Największy udział miały mieszkania od 50 do 70 mkw. – dodaje Robert Korczyński.

W Gdańsku i Gdyni podwyżki plasowały się w granicach 20% r/r . W stolicy województwa mediana ceny mkw. wyniosła 9 572 zł. W Gdyni za lokale z drugiej ręki płacono 8 642 zł/mkw.

Najem też osiąga wysokie stawki

Rynek trójmiejski już kolejny rok goni cenowo rynek warszawski. Najdrożej było w Sopocie, gdzie mediany stawek czynszów wyniosły od 1900 zł/m-c dla mieszkań 1-pokojowych do 3800 zł/m-c dla 3-pokojowych. W Gdańsku ceny były niewiele mniejsze niż w Sopocie. Za mieszkania płacono tu od 1800 zł/m-c za 1 pokój do 3000zł/m-c w przypadku lokali z 3-pokojami. Najtańsza z wszystkich trzech miast aglomeracji okazała się Gdynia, z cenami od ponad 1400 zł/m-c dla najmniejszych mieszkań do 2700 zł/m-c dla lokali 3-pokojowych.

Najwyższą rentowność z najmu (4,9%) w 2021 r. osiągały gdańskie mieszkania 1-pokojowe. W Gdyni stopa zwrotu w ich przypadku wynosiła 4,1%, a w Sopocie 3,7%. Dla 2-pokojowych mieszkań wynosiła ona odpowiednio 4,2%, 4% i 3,4%. Trzy pokoje generowały zbliżoną rentowność w Gdańsku (3,6%) i Gdyni (3,7%). W Sopocie była ona jednak znacznie niższa (2,6%).

Cały raport EVALUER INDEX 2022 do pobrania: kliknij i sprawdź.

Źródło: Emmerson Evaluation

Czytaj więcej : Nieruchomości w Sopocie

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%