Zamknij

Rynek nieruchomości premium w Gdańsku

11:00, 08.07.2022 . Aktualizacja: 12:16, 30.11.2022
Skomentuj Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

W 2021 roku nastąpił istotny wzrost zainteresowaniu wśród klientów segmentem nieruchomości premium w Polsce. Gdańsk, wraz z Sopotem i Gdynią, znalazł się na drugim miejscu po Warszawie na rynku premium.

Na koniec 2021 roku w takich miastach jak: Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa, Trójmiasto i Wrocław, 6% dostępnej oferty stanowiły apartamenty i apartamenty luksusowe W Gdańsku ten udział wyniósł 6,5%, natomiast w całym Trójmieście 10,6%.

W Gdańsku, jak również w największych miastach Polski, dominują inwestycje o podstawowym i podwyższonym standardzie. Segment premium jest przez deweloperów rozbudowywany, to jednak Gdańsk wraz z Sopotem i Gdynią ma najwyższy udział. Aż 580 nowych mieszkań w formie apartamentów w Gdańsku, Sopocie i Gdyni znajdowało się w ofercie deweloperów na koniec 2021 roku. Tyle samo było również w Warszawie.

Na koniec 2021 roku co trzeci apartament z największych rynków w Polsce znajdował się w ofercie właśnie w Gdańsku, Sopocie lub Gdyni. Choć w Gdańsku i Sopocie dominują nowe mieszkania w podstawowym standardzie, to w zeszłym roku pojawiły się również apartamenty luksusowe. Na koniec grudnia 2021 roku spośród 1200 apartamentów, które były w trakcie realizacji, prawie połowa znalazła swoich nabywców.

Warto podkreślić, że zakup nowych mieszkań w formie apartamentów premium w Gdańsku to świetna lokata kapitału. Spora część takich apartamentów była w zeszłym roku kupowana w trakcie realizacji inwestycji. To sprawia, że firmy deweloperskie zajmujące się budową takich nieruchomości mają większą płynność i mogą przygotowywać kolejne tego typu inwestycje z odpowiednim wyprzedzeniem. Nowe mieszkania w Gdańsku znajdziesz na portalu Investmap.

Apartamenty z widokiem

Nieruchomości w formie apartamentów różnią się na całym świecie m.in. wielkością inwestycji, czy wykończeniem. Jednak to co je łączy to wyjątkowa lokalizacja. Do najbardziej cenionych lokalizacji należy zaliczyć te „waterfront”, czyli z widokiem na morze, jezioro, rzekę bądź ocean. Takie nowe mieszkania można znaleźć również w Gdańsku z widokiem na Zatokę Gdańską, jak również na rzekę Motławę.

To właśnie powoduje, że nowe mieszkania w Gdańsku cieszą się coraz większą popularnością wśród zamożnych Polaków. Możliwość budowania nowych apartamentowców w tych najlepszych lokalizacjach z widokiem „waterfront” w Gdańsku oraz coraz większa zamożność Polaków, sprawiają, że deweloperzy coraz chętniej biorą się za budowę apartamentów w segmencie premium.

W Gdańsku, Sopocie i Gdyni nastąpił dynamiczny wzrost podaży nowych mieszkań typu premium. Wzrost zainteresowania klientów tym segmentem nieruchomości w tych trzech miastach sprawił, że w 2021 roku sprzedano tu łącznie 900 apartamentów. To przełożyło się również na wzrost ich cen. W 2011 roku trzeba było zapłacić za taki lokal 10 tys. zł/mkw., natomiast dziesięć lat później już prawie 20 tys. zł/mkw. Wyższe ceny apartamentów mamy jedynie w Warszawie.

Warto podkreślić, że od 2015 roku nastąpił silny wzrost popytu w Gdańsku na nowe mieszkania z wyższych jakościowo segmentów rynku.  Klienci głównie nabywali takie lokale na własny użytek. Natomiast w kolejnych latach zwiększył się odsetek zakupów jako inwestycji na wynajem. Od 2019 roku sporo klientów zaczęło kupować takie nieruchomości z myślą o ochronie kapitału. Pomimo zwiększenia się podaży tych apartamentów, to popyt był jeszcze wyższy. Z tego względu ceny rosły.

Czy nie brakuje w Gdańsku ziemi na nieruchomości w segmencie premium?

O ile popyt na nowe mieszkania w segmencie premium w Gdańsku jest wysoki, to jednak bank ziemi w najlepszych lokalizacjach jest ograniczony. W Gdańsku bank ziemi tworzą również lokalizacje z ukrytym potencjałem. Polscy deweloperzy uczą się od tych z zachodu czytać miasto i przewidywać przyszłość. Mało kto jeszcze kilkanaście lat temu dostrzegał potencjał budowania luksusowych apartamentów na terenach portowych. To sprawia, że katalog nowych mieszkań w segmencie premium w Gdańsku jest bardzo zróżnicowany. Można znaleźć tego typu kameralne inwestycje w okolicach Oliwy, Jelitkowa, ale także ciągle powstają nowe apartamenty wzdłuż Motławy w Gdańsku.

Wszystko wskazuje na to, że liczba zamożnych klientów w Gdańsku będzie się poszerzać. Warto zastanowić się, czy rosnące stopy procentowe i uderzająca w portfele Polaków inflacja wpłynie na rynek nieruchomości premium w Gdańsku?  Czy ceny zaczną spadać, co może okazać się świetnym czasem na zakupy? Warto zaznaczyć, że liczba apartamentów premium w stosunku do pozostałych apartamentów nie jest wysoka. Dlatego ceny nieruchomości w obu tych segmentach mogą się inaczej zachowywać w okresie kryzysu. Wiele zależy jak na kryzys zareagują zamożni klienci. Czy rzucą się na zakupy co będzie zwiastować dalszy wzrost cen. Czy może poczekają na spadki?

Zobacz również: Inwestycje premium w Gdańsku

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%