Zamknij

Rynek nieruchomości premium w Gdańsku

11.00, 08.07.2022 .
Skomentuj Fot. materiały prasowe
REKLAMA

W 2021 roku nastąpił istotny wzrost zainteresowaniu wśród klientów segmentem nieruchomości premium w Polsce. Gdańsk, wraz z Sopotem i Gdynią, znalazł się na drugim miejscu po Warszawie na rynku premium.

Na koniec 2021 roku w takich miastach jak: Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa, Trójmiasto i Wrocław, 6% dostępnej oferty stanowiły apartamenty i apartamenty luksusowe W Gdańsku ten udział wyniósł 6,5%, natomiast w całym Trójmieście 10,6%.

W Gdańsku, jak również w największych miastach Polski, dominują inwestycje o podstawowym i podwyższonym standardzie. Segment premium jest przez deweloperów rozbudowywany, to jednak Gdańsk wraz z Sopotem i Gdynią ma najwyższy udział. Aż 580 nowych mieszkań w formie apartamentów w Gdańsku, Sopocie i Gdyni znajdowało się w ofercie deweloperów na koniec 2021 roku. Tyle samo było również w Warszawie.

Na koniec 2021 roku co trzeci apartament z największych rynków w Polsce znajdował się w ofercie właśnie w Gdańsku, Sopocie lub Gdyni. Choć w Gdańsku i Sopocie dominują nowe mieszkania w podstawowym standardzie, to w zeszłym roku pojawiły się również apartamenty luksusowe. Na koniec grudnia 2021 roku spośród 1200 apartamentów, które były w trakcie realizacji, prawie połowa znalazła swoich nabywców.

Warto podkreślić, że zakup nowych mieszkań w formie apartamentów premium w Gdańsku to świetna lokata kapitału. Spora część takich apartamentów była w zeszłym roku kupowana w trakcie realizacji inwestycji. To sprawia, że firmy deweloperskie zajmujące się budową takich nieruchomości mają większą płynność i mogą przygotowywać kolejne tego typu inwestycje z odpowiednim wyprzedzeniem. Nowe mieszkania w Gdańsku znajdziesz na portalu Investmap.

Apartamenty z widokiem

Nieruchomości w formie apartamentów różnią się na całym świecie m.in. wielkością inwestycji, czy wykończeniem. Jednak to co je łączy to wyjątkowa lokalizacja. Do najbardziej cenionych lokalizacji należy zaliczyć te „waterfront”, czyli z widokiem na morze, jezioro, rzekę bądź ocean. Takie nowe mieszkania można znaleźć również w Gdańsku z widokiem na Zatokę Gdańską, jak również na rzekę Motławę.

To właśnie powoduje, że nowe mieszkania w Gdańsku cieszą się coraz większą popularnością wśród zamożnych Polaków. Możliwość budowania nowych apartamentowców w tych najlepszych lokalizacjach z widokiem „waterfront” w Gdańsku oraz coraz większa zamożność Polaków, sprawiają, że deweloperzy coraz chętniej biorą się za budowę apartamentów w segmencie premium.

W Gdańsku, Sopocie i Gdyni nastąpił dynamiczny wzrost podaży nowych mieszkań typu premium. Wzrost zainteresowania klientów tym segmentem nieruchomości w tych trzech miastach sprawił, że w 2021 roku sprzedano tu łącznie 900 apartamentów. To przełożyło się również na wzrost ich cen. W 2011 roku trzeba było zapłacić za taki lokal 10 tys. zł/mkw., natomiast dziesięć lat później już prawie 20 tys. zł/mkw. Wyższe ceny apartamentów mamy jedynie w Warszawie.

Warto podkreślić, że od 2015 roku nastąpił silny wzrost popytu w Gdańsku na nowe mieszkania z wyższych jakościowo segmentów rynku.  Klienci głównie nabywali takie lokale na własny użytek. Natomiast w kolejnych latach zwiększył się odsetek zakupów jako inwestycji na wynajem. Od 2019 roku sporo klientów zaczęło kupować takie nieruchomości z myślą o ochronie kapitału. Pomimo zwiększenia się podaży tych apartamentów, to popyt był jeszcze wyższy. Z tego względu ceny rosły.

Czy nie brakuje w Gdańsku ziemi na nieruchomości w segmencie premium?

O ile popyt na nowe mieszkania w segmencie premium w Gdańsku jest wysoki, to jednak bank ziemi w najlepszych lokalizacjach jest ograniczony. W Gdańsku bank ziemi tworzą również lokalizacje z ukrytym potencjałem. Polscy deweloperzy uczą się od tych z zachodu czytać miasto i przewidywać przyszłość. Mało kto jeszcze kilkanaście lat temu dostrzegał potencjał budowania luksusowych apartamentów na terenach portowych. To sprawia, że katalog nowych mieszkań w segmencie premium w Gdańsku jest bardzo zróżnicowany. Można znaleźć tego typu kameralne inwestycje w okolicach Oliwy, Jelitkowa, ale także ciągle powstają nowe apartamenty wzdłuż Motławy w Gdańsku.

Wszystko wskazuje na to, że liczba zamożnych klientów w Gdańsku będzie się poszerzać. Warto zastanowić się, czy rosnące stopy procentowe i uderzająca w portfele Polaków inflacja wpłynie na rynek nieruchomości premium w Gdańsku?  Czy ceny zaczną spadać, co może okazać się świetnym czasem na zakupy? Warto zaznaczyć, że liczba apartamentów premium w stosunku do pozostałych apartamentów nie jest wysoka. Dlatego ceny nieruchomości w obu tych segmentach mogą się inaczej zachowywać w okresie kryzysu. Wiele zależy jak na kryzys zareagują zamożni klienci. Czy rzucą się na zakupy co będzie zwiastować dalszy wzrost cen. Czy może poczekają na spadki?

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%