Zamknij

Zmiany na rynku nieruchomości w Sopocie? To nieuchronny skutek pandemii

15:21, 30.10.2020 P.S Aktualizacja: 12:56, 11.05.2022
Skomentuj

Kryzys związany z koronawirusem odbił się na wielu branżach. Choć większość przedsiębiorców odnotowała poważne straty, są też ci którzy w tych trudnych czasach mogą zyskać. Dla tych, którzy planują wejść w posiadanie własnych czterech kątów, może to być najlepszy moment na dokonanie zakupu. Podpowiadamy, dlaczego myśląc o inwestycji mieszkaniowej, warto rozważyć zakup nieruchomości w Sopocie.

Trochę historii - nieruchomości w Sopocie

  • Nie od razu Sopot zbudowano...

Już w czasach pierwszego kąpieliska, założonego przez Jana Jerzego Haffnera, Sopot był miejscem wyjątkowym. Wraz z tym jak powstawały tu kolejne budynki uzdrowiskowe – Dom Zdrojowy, Łazienki Południowe i Łazienki Północne, do miejscowości ściągali gdańscy kupcy, pruscy kuracjusze czy zamożni urzędnicy. W tym czasie powstają też pierwsze rezydencje letnie. Na ogół nieruchomości w Sopocie przybierały wtedy klasycystyczne formy. Niewielkie, drewniano-murowane konstrukcje w połączeniu z monumentalnymi obiektami Skweru Kuracyjnego dały początek stylowi uzdrowiskowemu. Ten zachwyca do dziś i sprawia, że miasto ma swój niepowtarzalny charakter. Białe elewacje, spadziste dachy kryte czerwoną dachówką, tympanony, gzymsy i bardzo charakterystyczne, sopockie ganki stały się nieodłącznymi elementami wielu willi gdańskich letników zasiedlających kurort.

Nieruchomości w Sopocie zdecydowanie różnią się od tego, co możemy zobaczyć w Gdańsku czy Gdyni. Nie uświadczymy tu gotycko-barokowej zabudowy, ani modernistycznego budownictwa z początków XX wieku. Wśród sopockich zabytków króluje klasycyzm na wzór szwajcarski, młodopolska secesja i eklektyzm z wyraźną koncentracją na detalach zdobiących fasady. Nie brakuje też budynków bardziej monumentalnych, jak chociażby będąca siedzibą Muzeum Sopotu willa Claaszena, willa Jünckego, w której mieści się Art Inkubator, czy znana z kultowego polskiego horroru "Medium" willa Bergera. Symbolem, a zarazem jedną z najbardziej rozpoznawalnych sopockich nieruchomości, jest też z pewnością prestiżowy Grand Hotel. Ten okazały gmach wzniesiono w 1927 roku. Pomimo upływu czasu hotel wciąż zachwyca wytwornością i robi ogromne wrażenie, górując nad sopocką plażą.

Zabytkowa kamienica czy dom z ogrodem?

  • Dwa oblicza sopockich nieruchomości

W kurorcie znajduje się wiele zabytkowych budynków, ale też nowe inwestycje nierzadko nawiązują do charakterystycznych cech sopockiego stylu. O tym, jakie budownictwo zobaczymy w czasie popołudniowego spaceru, decyduje przede wszystkim lokalizacja. Ścisłe centrum, odpowiadające dawnym granicom kurortu, obfituje w liczne kamienice, z których większość datowana jest na koniec XIX i początek XX wieku. Przykłady takiej zabudowy odnajdziemy chociażby na ulicach: Chmielewskiego, Chopina, Parkowej, Czyżewskiego, a także na ul. Dębowej, Lipowej, Kościuszki i Grunwaldzkiej. Podobnie będzie też przy słynnym deptaku - ul. Bohaterów Monte Cassio.

- W Sopocie wznoszono na początku XX wieku budowle w stylu romantycznym oraz architekturę letniskową (z werandami, wykuszami), wzbogacane o detal secesyjny. Wykorzystywano konstrukcję szkieletową, charakterystyczną szczególnie dla terenów pozostających pod wpływami niemieckimi. Co ciekawe, belki konstrukcyjne bywają wygięte w charakterystyczne dla secesji łuki i fale - informuje portal Wirutalne Muzeum Secesji.

Decydując się na zakup mieszkania w kamienicy, możemy być pewni, że na co dzień przyjdzie nam oglądać bogate fasadowe zdobienia, które tworzą niesamowitą atmosferę. Staranne wykończenia stanowią ślad minionej epoki, nadając miastu jego specyficzny, poniemiecki charakter. Warto mieć przy tym na uwadze, że każdego roku miasto wspiera prace renowacyjne, dbając o to, by stare budownictwo nie zatraciło swojego pierwotnego uroku. 


/ nieruchomości w Sopocie - mieszkania / 

Zabytkowe nieruchomości w Sopocie nie ograniczają się jednak wyłącznie do kamienic. Równie popularne są tu romantyczne wille, z których znaczną część zdobią eleganckie balkony, strzeliste wieżyczki i wykusze. Choć najznamienitsze przykłady tego typu architektury znajdziemy w Dolnym Sopocie, jest to przede wszystkim znak rozpoznawczy górnej części miasta. Budynki te nierzadko okalają zadbane ogrody, które stanowią swojego rodzaju bufor między głównymi ciągami komunikacyjnymi, a prywatną przestrzenią domową. Mieszkańcy cenią tu sobie spokój, elegancką aranżację przestrzeni i dostęp do pobliskich terenów zielonych.

Do najbardziej znanych sopockich willi należą: willa Claaszena, willa Basnera, willa Bergera, willa Jünckego, a także wille klasycystyczne - willa Hestia, willa rodziny Herbstów oraz wybudowana pod koniec XIX wieku willa Wernera. Nawiązania do tych pereł sopockiej architektury możemy zauważyć także w znacznie młodszych budynkach, które zostały zaprojektowane tak, aby zachować wizualną spójność z otoczeniem.

Tanie nieruchomości w Sopocie

  • Czyli był sobie socrealizm

Planując zakup nieruchomości w Sopocie, mamy do dyspozycji także bardziej ekonomiczne opcje. Najkorzystniejszym wariantem cenowym będą z pewnością mieszkania usytuowane w blokach, głównie w obrębie Sopotu Kamiennego Potoku, Brodwina i osiedla "Przylesie". Nieco droższą, lecz wciąż atrakcyjną ofertą cenową, mogą pochwalić się także lokale położone w blokach mieszkalnych przy ul. Bitwy pod Płowcami. Mieszkania położone na najwyższych piętrach mogą oczarować przede wszystkim tym, co zobaczymy z okien i balkonów. Przy dobrej widoczności widoki rozpościerają się na znaczną część Zatoki Gdańskiej, obejmując także pobliski Gdańsk i Gdynię.

Odgłosy mew dobiegające z oddali, bałtycka panorama i dogodna lokalizacja składają się tu na wyjątkową, nadmorską atmosferę. Sposób w jaki budynki te wkomponowano w tkankę miasta, sprawia, że nie uświadczymy tu przytłaczających, surowych przestrzeni blokowisk, znanych m.in. z innych rejonów Trójmiasta. Jest zielono, przyjaźnie i mimo wszystko kameralnie. Nie dziwi zatem, że coraz częściej na sopockie bloki decydują się nie tylko młode małżeństwa, ale także inwestorzy wynajmujący mieszkania turystom tłumnie napływającym do miasta.

Współczesne inwestycje deweloperskie - nowe mieszkania i apartamenty

  • Sopockie nieruchomości: nowoczesne osiedla i apartamentowce

Obecnie inwestycje realizowane w Sopocie to przede wszystkim apartamentowce. Nowatorskie, minimalistyczne, o prostej bryle - przyciągają uwagę elegancją i wysokim standardem. Wśród propozycji mieszkaniowych dominują nowoczesne osiedla, takie jak chociażby te na ul. Okrzei zrealizowane przez firmę Invest Komfort.

– Inwestycja Okrzei zlokalizowana została 400 m od plaży w odległości kwadransa spacerem do centrum, w tym sopockiego Molo. Blisko, a jednocześnie daleko od skupisk turystów, którzy rzadko zaglądają na ulicę Okrzei. W sezonie to jeden z najcichszych i najspokojniejszych sopockich adresów – przekonuje deweloper. – To miejsce idealne dla wszystkich ceniących wygodę, komfort i zalety slow-life, którzy chcą pełniej przeżywać każdy dzień. To przestrzeń dla ludzi spełnionych, doceniających codzienność. Tu i teraz - czytamy w opisie inwestycji.


/ nieruchomości w Sopocie apartamenty i mieszkania / 

Ten sam deweloper specjalizuje się również w inwestycjach hotelowych, czego przykładem może być realizowana przy ul. Armii Krajowej inwestycja Aquarius.

Nowoczesne budownictwo to także apartamentowce przy al. Niepodległości czy ul. Łokietka, w tym m.in. oddane do użytku w latach 2009-2011 Królewskie Kamieniczki, Bursztynowa Kamienica i Sopocka Rezydencja. Są to osiedla strzeżone w spokojnej okolicy, z dala od sezonowego zgiełku.

– Sopocka Rezydencja to doskonałe połączenie nowoczesności z elementami tradycyjnej, secesyjnej zabudowy Sopotu. Trzy wielorodzinne budynki okalają zamknięty dziedziniec wewnętrzny. Czwarty budynek to rewitalizowany, zabytkowy dom dopełniający pięknem swojej typowo sopockiej architektury, całości architektonicznego przedsięwzięcia. Ten unikalny projekt powstał w Pracowni KOZIKOWSKI DESIGN SJ w Gdańsku, która ma na swoim koncie wiele znanych realizacji w całej Polsce – podaje serwis rynekpierwotny.pl.


/ mieszkania i domy w Sopocie nieruchomości / 

Sopot od lat przyciąga deweloperów gotowych realizować odważne, nowoczesne inwestycje. Wśród nich znajdziemy rozmaite oferty, które łączą element tradycji ze współczesnymi trendami w projektowaniu. Nie inaczej jest chociażby przypadku powstającej Aura Sopot. 

–  W samym centrum Sopotu powstaje kameralna kamienica, mająca w swoich założeniach koncepcyjnych odzwierciedlać tradycyjną sopocką architekturę w nowoczesnym wydaniu. (...) Mansardowe dachy czy też szklane balustrady nadają budynkowi wielkomiejski szyk, a kompozycja elewacji i zastosowanie na niej detale nawiązują do sąsiednich, secesyjnych kamieniczek –  informuje deweloper..

Aura Sopot będzie oferowała łącznie 17 apartamentów. Całość ma być zrealizowana przy użyciu materiałów premium - począwszy od elewacji a kończąc na oprawach świetlnych.

Choć przedstawione tu inwestycje stanowią jedynie część wszystkich podejmowanych działań deweloperskich, składają się one na obraz tego, w jakim kierunku zmierza rynek nieruchomości w Sopocie. 

Rynek nieruchomości w Sopocie - pierwotny i wtórny

  • Biura nieruchomości w Sopocie

W Sopocie znajdziemy liczne agencji nieruchomości, które ułatwią nam zakup wymarzonego mieszkania czy apartamentu. W Krzywym Domku przy ul. Bohaterów Monte Cassino mieszczą się biura takich pośredników jak DMD Nieruchomości czy Agencja Yonekawa. Z ciekawymi propozycjami będziemy mogli zapoznać się również dzięki ofertom biur nieruchomości Home3city Nieruchomości i Apartamenty, Integro Nieruchomości, WhiteWood czy ProperHouse.

Dzięki usługom sopockich agencji nieruchomości nie zagubimy się w prawdziwym morzu ofert. Będziemy mieli za to szeroki wybór zarówno lokalów mieszkalnych, jak i biurowych, adekwatny do naszych preferencji. Zróżnicowana oferta obejmuje luksusowe apartamenty, kameralne mieszkania czy atrakcyjne lokale usługowe.

  • Ceny mieszkań w Sopocie

Ceny nieruchomości w Sopocie uzależnione są od wielu czynników. Decydująca jest lokalizacja, metraż, a także technologia budowy. Na rynku wtórnym ceny mogą okazać się wielokrotnie niższe niż w przypadku lokali sprzedawanych z pierwszej ręki.

Koszt zakupu mieszkania, domu czy apartamentu może być bardzo różny. Ceny nieruchomości w Sopocie zaczynają się już od około 215 000 tys. zł za niewielkie (16 m2) mieszkanie w bloku na Przylesiu. Na ogół jednak decydując się na zakup swoich czterech kątów będziemy musieli liczyć się z nieco większym wydatkiem. Za mieszkanie o powierzchni 25-40 m2 zapłacimy około 300-400 tys. zł na rynku wtórnym i 400-500 tys. zł na rynku pierwotnym.

Wraz z wielkością rosną też ceny. I tak za mieszkanie o powierzchni 50-60 m2 zapłacimy około 600-700 tys. zł. Są oczywiście również znacznie droższe oferty, sięgające niekiedy nawet miliona zł za dwupokojowy apartament liczący 40 m2. Obecnym rekordzistą na rynku mieszkań z drugiej ręki jest mieszkanie wystawione na sprzedaż przez agencję Tyszkiewicz Nieruchomości. Za lokal o powierzchni 175 m2 położony w Górnym Sopocie w kamienicy z 1915 r. zapłacilibyśmy niebagatelne 1 699 000 zł. Choć kwota ta może robić ogromne wrażenie, to wciąż skromny budżet, jeśli chcielibyśmy zdecydować się na zakup domu w nowym budownictwie. Tutaj z kolei prym wiedzie oferta Muskat & Wicher Nieruchomości. Dom z 2015 roku o powierzchni 563.50 m² wyceniono na 14 milionów złotych.

Na rynku pierwotnym rozpiętość cenowa mieszkań jest równie duża. Ceny nieruchomości na sprzedaż w Sopocie zaczynają się od około 400 tys. i sięgają ponad 2 milionów zł. Kwoty te jednak nie powinny dziwić. Rynek nieruchomości w Sopocie jest jednym z najdroższych w Polsce, ustępując miejsca jedynie stolicy. Lokalne nieruchomości są bardzo pożądanymi obiektami dla inwestycji, a więc ceny zawsze utrzymują się tu na dość wysokim poziomie.

Według raportu Emmerson Evaluation, największej polskiej firmy na rynku profesjonalnych usług z zakresu wycen nieruchomości, średnio za 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkalnej zapłacimy w Sopocie 2400 zł. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że najbardziej pożądane sopockie lokale osiągają znacznie wyższe ceny. W ubiegłym roku rekordzista był gotów za 1 m2 mieszkania zapłacić prawie 36 tys. zł. Transakcja dotyczyła 56-metrowego lokalu przy ul. Parkowej.

#nieruchomości #sopot #mieszkania #apartamenty #kamienica #nowe #rynek wtórny #rynek pierwotny 

[ZT]5235[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

JaJa

6 0

Wy tak na poważnie cena mkw. w Sopocie to 2400 zł?? a najdroższy lokal jest za 1699 000 zł... rozumiem że to stary artykuł ale chyba warto trochę pomyśleć zanim opublikuje się takie bzdury :) 15:41, 03.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%