Zamknij
REKLAMA

Fundacja zaudytuje sopocką plażę: w kurorcie pojawi się specjalna sztafeta

15:57, 20.07.2021 | Emil Bogumił
Skomentuj
REKLAMA

Po przerwie spowodowanej pandemią odbędzie się 9. edycja społecznego projektu Plaże dla wszystkich, którego celem jest społeczny audyt polskich plaż. Specjalna sztafeta, która wyruszyła ze Świnoujścia, zawita także do Sopotu.

Przejście jest pretekstem do wprowadzenia zmian i jest działaniem obywatelskim. Przygotowaliśmy listę kontrolną i na jej podstawie zrobimy społeczny audyt. Sprawdzimy wyznaczone przez samorządy wejścia na plażę i zobaczymy, czy są realnie czy tylko pozornie dostępne. Zebrane dane wykorzystamy m.in. do przygotowania raportu o stanie dostępności polskich plaż oraz opracowania rekomendowanych zmian - tłumaczy Dorota Brzezińska, koordynatorka projektu z ramienia Fundacji Machina Zmian.

Idąc od Świnoujścia do Piasków grupa pokona 26 odcinków, codziennie między 10 a 20 kilometrów. W czasie przejścia planowane są spotkania z samorządami, lokalne konsultacje oraz rozmowy z mieszkańcami i turystami poznanymi na trasie. Docelowo miejscowości z plażami, które są zorganizowane w zgodzie z zasadami projektowania uniwersalnego, czyli dostosowanego do jak najszerszej grupy odbiorców, będą mogły ubiegać się o certyfikat “Plaże dla wszystkich”.

Specjalna sztafeta pokona 9-kilometrową trasę z Gdyni do Sopotu 22 lipca. Dzień później uczestnicy rozpoczną 11-kilometrowy odcinek do Gdańska. 

W pełni dostępna plaża wyposażona jest w różnorodne udogodnienia: przebieralnię o powierzchni odpowiedniej dla osób poruszających się na wózkach i wypoczywających z dziećmi, wszystkie kluczowe miejsca na plaży oznaczone są wyraźnymi piktogramami na matowej powierzchni (ważne dla osób słabowidzących), zapewniony jest dostęp do toalety dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, na plażę i do morza prowadzą szerokie maty lub podesty, które kontrastują z kolorem otoczenia. W Polsce, dzięki rekomendacjom Fundacji Machina Zmian, wprowadzono już dostępne rozwiązania m.in. na plażach w Jastarni, Gdyni i Gdańsku, informują organizatorzy przejścia.

Informacje dotyczące trasy oraz możliwości dołączenia do sztafeta znajdują się na stronie internetowej inicjatywy Plaże dla Wszystkich.
 

(Emil Bogumił)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%