Zamknij
REKLAMA

Obchody Dnia Strażaka w Sopocie. "Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek" [FOTO]

13:30, 04.05.2021 | P.S
Skomentuj Fot. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Sopocie
REKLAMA

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka. Święto to tradycyjnie obchodzone jest 4 maja, kiedy to w Kościele katolickim wspomina się postać św. Floriana - patrona wykonawców zawodów związanych z ogniem. W Polsce zwyczaj ten został ustanowiony w 2002 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przy nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej z 1991 roku.  W naszym kraju świętują wtedy zarówno strażacy związani z Państwową, jak i Ochotniczą Strażą Pożarną. W uroczystościach związanych z tym świętem wzięli udział także przedstawiciele Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Sopocie.

Tradycyjnie w Święto Strażaka przyznawane są nominacje na wyższe stopnie oficerskie i aspiranckie. Oprócz tego zasłużeni strażacy zostają uhonorowani poprzez odznaczenia: "za Długoletnią Służbę", "Za Zasługi dla Pożarnictwa", "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej".

– W godzinach porannych w kościele św. Jerzego na Monciaku braliśmy udział w mszy świętej w intencji wszystkich strażaków połączonej z poświeceniem pojazdów ratowniczo-gaśniczych - poinformował mł. bryg. Adam Hałasa, z-ca Komendanta Miejskiego PSP Sopot.

Święto zostało zainicjowane przez australijskiego strażaka J.J. Edmondsona z Melbourne. Miało ono stanowić pamiątkę tragicznie zmarłych kolegów-strażaków - Matta, Stuarta, Jasona, Garry'ego i Chrisa, którzy zginęli podejmując próby ratowania życia i mienia w czasie pożaru, tak jak robią to strażacy na całym świecie.

[ALERT]1620120697969[/ALERT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%