Weszło w życie rozporządzenie pozwalające zaszczepić osobę powyżej 18. roku życia preparatem, który miałby się zmarnować, np. z powodu nieprzyjścia pacjenta na wyznaczoną godzinę. O to, jak realizacja przepisów wygląda w praktyce, spytaliśmy przedstawicieli INVICTA.
Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA wymienione są jako jeden z punktów szczepień w Sopocie.
INVICTA realizuje szczepienia od 1 kwietnia 2021 roku. W punkcie szczepień w Sopocie wykonano 996 szczepień. Większość zostało wykonanych szczepionką Pfizer - informowała 22 kwietnia Agnieszka Staniszewska, kierownik ds. komunikacji i PR.
Przedstawicielka laboratoriów diagnostycznych opisała także, jak w praktyce wygląda realizacja założeń celu "nie zmarnowania ani jednej szczepionki".
W sytuacji rezygnacji, czy dyskwalifikacji medycznej pacjenta dysponujemy tzw. listą rezerwową osób chętnych na szczepienie. Jeśli mamy możliwość zaszczepienia dzwonimy do osób z listy rezerwowej z propozycją zaszczepienia. Od chwili uruchomienia punktu żadna szczepionka nie została zmarnowała. Wszystkie zostały wykorzystane i podane. W ten sam sposób funkcjonują nasze pozostałe punkty szczepień - poinfomowała Agnieszka Staniszewska.
Rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii weszło w życie 21 kwietnia. Na jego mocy w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuszcza się szczepienie innych osób, które ukończyły 18 lat.
Jak informują dziennikarze z całej Polski, zapisy rozporządzenia są realizowane w różny sposób. W niektórych punktach, w sytuacji ryzyka zmarnowania szczepionki, do szybszego zabiegu wzywane są osoby z tzw. listy rezerwowej. W innych miejscach zaszczepić może się każdy, kto wyrazi chęć przyjęcia preparatu.
0 5
NIE SZCZEPIMY SIĘ bo nie wyizolowano wirusa więc nie mogli stworzyć szczepionki :)