Zamknij

Roztopy spłynęły do Bałtyku! Skutki ocieplenia na zdjęciu satelitarnym

18:35, 08.03.2021 P.S
Skomentuj Zdjęcie satelitarne, 6 marca 2021. Źródło: Facebook - Polska z Sentinela / ESA / Copernicus Zdjęcie satelitarne, 6 marca 2021. Źródło: Facebook - Polska z Sentinela / ESA / Copernicus

Zastanawialiście się kiedyś, jak może wyglądać nagłe ocieplenie na zdjęciach satelitarnych? Jeśli tak, to macie teraz okazję do tego, aby się o tym przekonać. Wszystko za sprawą fotografii wykonywanych w ramach misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dzięki obrazom uwiecznionym przez satelity z serii Sentinel, systematycznie obrazujące powierzchnię naszej planety, możemy zobaczyć zmiany, jakie towarzyszyły ociepleniu w czasie minionego tygodnia.

Koniec lutego i początek marca wiązał się z nagłym wzrostem temperatury. Śnieg, który uprzednio nagromadził się na różnych obszarach, zaczął gwałtownie topnieć. Woda z roztopów spływała w tym czasie do rzek i jezior, z czego znaczna część trafiła do Wisły.

"Europejski satelita uwiecznił olbrzymią masę transportowanej zawiesiny przez Wisłę i wpływające osady do Morza Bałtyckiego. Prądy morskie następnie zaczęły osady transportować na wschód wzdłuż Mierzei Wiślanej. Zjawisko jest naturalnym procesem, jaki trwa od wieków. Najbardziej jest jednak widoczny w czasie wysokiego stanu wody, gdy silny nurt zabiera osady i niesie w dół rzeki, aż do ujścia" - informuje portal dobrapogoda24.pl.

To nie pierwszy raz, kiedy tego typu zjawisko możemy zaobserwować na zdjęciach z satelity. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia na początku czerwca ubiegłego roku. Po ulewach, które miały wtedy miejsce na południu Polski, Wisłą słynęła fala wezbraniowa, co również zostało uwiecznione na fotografii.

2 czerwca 2019

Źródło: 

  • dobrapogoda24.pl/artykul/roztopy-osady-zawiesiny-w-wisle-wplywaja-do-baltyku-zdjecie-satelitarne
 
 
 
 
 
(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%