Zamknij
REKLAMA

Sopot zaciągnął "honorowy dług"? Działacze opozycji antykomunistycznej apelują do władz

13:20, 19.02.2021 | P.S
Skomentuj
REKLAMA

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Internowanych i Represjonowanych złożyło petycję skierowaną do władz miasta. Działacze opozycji antykomunistycznej domagają się w niej wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących stref płatnego parkowania. Postulowane przez nich zmiany miałyby obejmować zwolnienie z opłaty za parkowanie osób, które posiadają status działacza opozycji lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.

Jak przekonują wnioskodawcy, miasto Sopot miałoby być beneficjentem totalitarnego systemu i tym samym miałoby też posiadać "honorowy dług" względem opozycjonistów. "Nielegalne, przestępcze i haniebne bezprawie stanu wojennego powodowało bogacenie się miasta kosztem osób represjonowanych i ich rodzin w dążeniach do wolnej, niepodległej i demokratycznej Polski" - przekonują członkowie stowarzyszenia.

Dotychczas z opłat w strefach płatnego parkowania zwolnieni byli posiadacze pojazdów hybrydowych, opiekunowie osób wymagających opieki paliatywnej, osoby z niepełnosprawnością ruchową, kierujący pojazdami służb komunalnych i ratowniczych w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych, a także kierowcy jednośladów i motocykli wielośladowych. Zdaniem działaczy opozycji antykomunistycznej uwzględnienie ich wśród grup zwolnionych z opłaty nie miałoby istotnego wpływu na sopocki budżet.

Petycja wpłynęła do Urzędu Miasta Sopotu 29 stycznia. Jej treść publikujemy poniżej.

Petycja

Na podstawie ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. z 2014 r.. poz. 1195) w interesie publicznym zwracamy się z petycją podjęcia uchwały ws. zmiany Uchwały Nr X/16912019 Rady Miasta Sopotu z dnia 22 października 2019 r. w sprawie ustalenia stref płatnego parkowania na drogach publicznych na terenie Gminy Miasta Sopotu. ustalenia stawek opłat za postój w tej strefie oraz sposobu pobierania opłat poprzez dodanie w §4 punktu 7) treści następującej:

 

"działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych".

 

Uzasadnienie

 

Zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych „Samorząd terytorialny może udzielać pomocy osobom uprawnionym, w zakresie udogodnień komunikacyjnych...".

 

W świetle powyższego, uwzględniając, iż ww. osoby w walny sposób przyczyniły się do zmiany ustroju totalitarnego na demokratyczny, którego jednym z filarów jest samorząd terytorialny, wnosimy o uznanie zasług ww. osób poprzez uzupełnienie ww. uchwały w zaproponowanym kształcie.

 

Wiele osób uprawnionych korzysta z komunikacji miejskiej, jednak nie w każdej sytuacji jest możliwy dogodny dojazd do miejsca przeznaczenia, a są to osoby wiekiem zaawansowane niejednokrotnie wymagające pomocy i wsparcia drugiej osoby.

 

Zaproponowana zmiana w uchwale nie spowoduje istotnych ubytków finansowych dla Miasta, będzie miała raczej charakter symboliczny. Liczba osób, która posiada status działacza opozycji lub osoby represjonowanej z powodów politycznych w skali całego kraju wynosi ok. 14.700 osób. Z tej liczby uprawnionych wyłączone są osoby już posiadające karty parkingowe dla niepełnosprawnych, osoby zaawansowane wiekiem oraz osoby nieposiadające prawa jazdy. Liczba, więc przybywających samochodem do Sopotu działaczy opozycji i osób represjonowanych będzie znikoma. Zatem ewentualny ubytek dochodów w budżecie Miasta będzie niezauważalny, jak też zator czy tłok na parkingach.

 

Nadmieniamy przy niniejszym, że Kolegia ds. Wykroczeń przy Prezydencie Miasta Sopot i Wojewodzie w okresie PRL z pogwałceniem prawa skazywały na wysokie kary pieniężne oraz prace publiczne ludzi, którzy przeciwstawiali się totalitaryzmowi, bezprawiu i przemocy.

 

Nielegalne, przestępcze i haniebne bezprawie stanu wojennego powodowało bogacenie się miasta kosztem osób represjonowanych i ich rodzin w dążeniach do wolnej, niepodległej i demokratycznej Polski.

 

Miasto Sopot posiada, więc zaciągnięty „honorowy dług" wobec represjonowanych działaczy opozycji antykomunistycznej, które jako drugie pokolenie w minionym stulecia wywalczyło wolność Polsce. Uwzględnienie naszej petycji będzie także wyrazem wdzięczności za wolną Polskę.

Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej UM Sopot

[ZT]7644[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%