Jak wynika z badnia UCE RESEARCH i SYNO Poland, na zlecenie Gazety Wyborczej, 45,1% zgodzi się na zaszczepienie, w zamian za otrzymanie premii gotówkowej. Równie dużym uznaniem cieszy się uzyskanie specjalnej ulgi podatkowej lub możliwość chodzenia bez maseczki w miejscu publicznym.
W sprawie szczepionki Polacy są podzieleni, niemal idealnie, na pół. 47 proc. badanych zamierza się zaszczepić. Odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem.
IBRiS dla "Rzeczpospolitej": 47% badanych "zdecydowanie" lub "raczej" zamierza zaszczepić się przeciw koronawirusowi, 44% deklaruje, że nie zamierza, a 9% - że nie wie.
— Lewica News ???? (@Lewica_News) December 28, 2020
?? Najwięcej zwolenników szczepień znaleźć można w elektoracie Lewicy - 82% ??https://t.co/3cAWCVP55M pic.twitter.com/VGNLh7hGpb
W grupie 18-29 lat i 30-39 chęć szczepienia deklaruje do 29% badanych. Osoby starsze oraz w średnim wieku chętniej deklarują chęć zaszczepienia:
Najwięcej zwolenników szczepień znaleźć można w elektoracie Lewicy - 82 proc. i KO - 65 proc. W grupie wyborców PiS to 56 proc., PSL - 50 proc., a Konfederacji - zaledwie 5 proc. - czytamy w opracowaniu przygotowanym przez redakcję Rzeczpospolitej.
Z kolei Gazeta Wyborcza sprawdziła, co zachęciłoby Polaków do udania się na szczepienie. Z badania zrealizowanego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland wynika, że szczepionkę chciałoby przyjąć 43,4% Polaków. Opiera się 43,8% badanych. Ankietowani odpowiadali na pytanie, co zachęciłoby ich do przyjęcia szczepionki:
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że rząd nie wprowadzi gratyfikacji finansowej dla osób, które zaszczepią się. Obecne benefity dotyczą m.in. niewliczania takich osób w skład maksymalnie 5 osób na spotkaniu rodzinnym.
2 0
Będzie dobry biznes dostanie sie od Państwa kase za szczepienie z tych pieniedzy dasz łapówkę lekarzowi za potwierdzenie zaszczepienia bez szczepienia. I tak będą łąpówki za potwierdzenie zaszczepienia gdy bedzie rząd tępił nie zaszczepionych tylko w niższej wysokości jak pacjent będzie płacił ze swojej kasy a jak z kasy Państwa to cena wzrośnie. Rząd bedzie zadowolony ze wyszczepił 100% społeczeństwa na papierze obywatele tez beda zadowoleni że nie zaszczepili sie i mimo to sa zaszczepieni , lekarze tez beda zadowoleni bo full kasy zarobią dodatkowo.