Zamknij

Sopot: protest środowisk artystyczno-kreatywnych. #DajŻyćKulturze! [FOTO+WIDEO]

12:46, 03.11.2020 Emil Bogumił Aktualizacja: 15:25, 03.11.2020
Skomentuj

2 listopada odbył się w Sopocie protest środowisk artystyczno-kreatywnych. Zgromadzeni zwracali uwagę, że rząd utrudnia im pracę, nie oferując jednocześnie wsparcia dla branży. Marsz rozpoczął się w okolicy Sopot Centrum i zakończył przy muszli koncertowej.

W pochodzie uczestniczyło kilkaset osób. Wśród nich znaleźli się m.in. bębniarze, którzy zadbali o oprawę muzyczną protestu. Po dotarciu do muszli koncertowej przy sopockim molo, zgromadzeni odczytali apel, w którym zawarto m.in. sześć postulatów branży:

1. Powrót do minimum 50% frekwencji podczas wszelkich wydarzeń kulturalnych.


2. Zwolnienie z ZUS’u od marca 2020 do końca pandemii dla samozatrudnionych ludzi kultury i sztuki. (nie wyłącznie artystów, ale wszystkich zawodów współtworzących wydarzenia kulturalne).


3. Rekompensaty dla wszystkich artystów na samozatrudnieniu i freelancerów w wysokości 80%, wyliczone na podstawie średniej miesięcznej za rok 2019.
Przykład - jeśli średnio z artystycznych umów, czy faktur w zeszłym roku dochód wyniósł np. 5000zł netto na miesiąc, to za każdy miesiąc od kwietnia, kiedy dochód był mniejszy przysługuje wyrównanie do 80% z tych 5000, czyli jeśli dochód np. we wrześniu 2020 wyniósł 1500 zł to rząd dopłaca 80% z 3500zł. Jeśli natomiast z powodu pandemii przychód wyniósł 0zł to analogicznie 80% z 5000zł


4. Powstanie Krajowej Rady Artystów Polskich, czyli demokratycznie wybieranego ciała, które zostanie usankcjonowane prawnie przez sejm i będzie ciałem z inicjatywą ustawodawczą oraz będzie aprobować lub odrzucać wszelkie ustawy dotyczące szeroko pojętej branży artystycznej.


5. Debata nad kartą artysty i stworzenie skutecznej ochrony środowiska artystycznego.


6. Wyegzekwowanie opłat za treści audio-video od zagranicznych nadawców.

Spotkanie zakończyło się odczytaniem apelu, w którym środowisko wyraziło poparcie wobec osób, które protestują w walce o wolność, m.in. wobec kobiet. Zgromadzeni, w związku z Dniem Zadusznym, odnieśli się do osób, które odeszły. 

(Emil Bogumił)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

TomekTomek

0 0

Artyści to jednak na scenach najlepiej sobie radzą, postulaty 3 i 4 najlepsze :) 00:23, 04.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%