Zamknij
REKLAMA

Czy do Sopotu zawitają pszczoły? To szansa na zwiększenie bioróżnorodności [BO]

12:48, 17.09.2020 | P.S
Skomentuj Fot. Marcin Panek - Facebook - Sopot Moje Miasto
REKLAMA

Jeszcze przez cztery dni sopocianie mogą głosować w Budżecie Obywatelskim Sopot 2021. Spośród 37 projektów ogólnomiejskich, na które można głosować, nie zabrakło też takich, które koncentrują się na środowisku naturalnym. Dziś przyjrzymy się propozycji Marcina Panka. Czy projekt "Sopockie Pszczoły" uzyska poparcie mieszkańców?

Zgodnie z zamysłem pomysłodawcy, przedsięwzięcie miałoby zostać zrealizowane w dwóch obszarach - ekologicznym i edukacyjnym. Głównym założeniem projektu jest stworzenie przestrzeni życiowej dla pszczół w sopockich lasach. W tym celu w trzech różnych miejscach miałyby stanąć pasieki liczące po 10 uli. Sugerowane lokalizacje to Leśna Polana, koniec ul. Reja przy działkach rekreacyjnych i okolice Łysej Góry, jednak ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą Lasy Państwowe. Rasa pszczół miałaby zostać wybrana, tak aby zachowanie owadów charakteryzowało się łagodnością i całkowitym brakiem agresji.

- Umiejscowienie pszczół w trzech miejscach lasów sopockich to nie tylko projekt edukujący społeczeństwo i oswajający mieszkańców miasta z tymi pożytecznymi owadami. To także szansa na zwiększenie bioróżnorodności środowiska sopockich lasów poprzez zapylanie dodatkowej ilości roślin. Od tego, czy na terenach uprawnych występują owady zapylające (m.in. pszczoły, trzmiele czy motyle), bezpośrednio zależy jakość i wielkość upraw. Istotne znaczenie ma też to, że introdukcja pszczół w znaczny sposób może przyczynić się do ratowania tych owadów. Spadek ich liczebności to jedno z większych wyzwań współczesnego rolnictwa i ochrony środowiska - czytamy w opisie projektu.

Dodatkowo projekt miałby obejmować cykl warsztatów edukacyjnych dotyczących pszczelarstwa, życia pszczół, a także środowiska naturalnego i ekologii. Koszty przedsięwzięcia oszacowano na 45 200 zł.

- Sopockie Pszczoły - nr 10 w Budżecie Obywatelskim - SPRAWDŹ -

[ZT]4489[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

AdrianAdrian

1 0

Mają mój głos, powodzenia! 12:55, 17.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LudwikBoskiLudwikBoski

1 0

Dlaczego tylko na obrzeżach? UM Gdynia ma na dachu, Gdańsk na pewno przy Hevelianum. W Sopocie w centrum się nie da? Tam bioróżnorodność też potrzebna. 13:03, 17.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MagoMago

0 0

Pszczoły dostały mój głos ;) 23:24, 17.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA