Zamknij

"Rozważamy przygotowanie pozwu". Wiceprezydent Skwierawski o wpisie Lasów Państwowych

15:08, 29.03.2020 Anna Nagel Aktualizacja: 12:54, 30.03.2020
Skomentuj

Konflikt między Lasami Państwowymi a władzami Sopotu narasta. Tym razem głos w sprawie sopockich lasów zabrał Marcin Skwierawski. W niedzielę, 29 marca poinformował o możliwości przygotowania pozwu. 

Wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski odniósł się do wpisu na Facebooku zamieszczonego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych. Uważa, że komunikat jest kłamliwy. Niepokoi go również fakt, że jest powielany przez inne osoby. 

– Zdumiewające jest uprawianie dezinformacji i umieszczanie, przez instytucję państwową – Lasy Państwowe, a później powielane przez radnego Kocham Sopot zdjęcia z kompostowni przy ul. 23 Marca gdzie zwożone jest i składowane drewno z całych lasów komunalnych – powierzchnia ok. 200 hektarów. Uważamy to za manipulacje i kłamstwo. Rozważamy przygotowanie pozwu. Chociaż teraz cały nasz wysiłek skierowany jest na pomoc mieszkańcom, sopockim przedsiębiorcom, oraz zabezpieczeniem Miasta przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa – napisał Marcin Skwierawski. 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku zamieściła post w mediach społecznościowych 9 marca. Szeroko opisała kwestię wycinki lasów w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. 

Post zamieszczony na profilu Lasów Państwowych był odpowiedzią na wpis Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego. Udostępnił on artykuł Gazety Wyborczej, który krytycznie odnosił się do wycinki drzew na Półwyspie Helskim. – Smutne! Jak w Sopocie, w tzw. Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. No cóż, kasa na TvPiS przed wyborami pilnie potrzebna! – skomentował prezydent.

W tym samym poście z 29 marca Marcin Skwierawski zaapelował do mieszkańców o zostanie w domu. – Zazwyczaj w weekendy zapraszałem na spacery na plaże, do parków czy sopockich lasów. Dzisiaj wszyscy apelujemy: zostańmy w domu! Unikajmy dużych skupisk ludzi. Chociaż sopockie lasy są piękne, zadbane, różnorodne i idealne wręcz do wypoczynku – tym razem zostań w domu! – napisał wiceprezydent. 

Opisał również politykę miasta związaną z wycinką drzew. Jak zaznaczył, w ostatnich latach jest ona ograniczona do absolutnego minimum. 

– Drewno, pozyskiwane w lasach komunalnych, jest wyłącznie podczas cięć sanitarnych. Usuwany jest głównie posusz, wiatrołomy oraz drzewa zagrażające bezpieczeństwu. Wynika to z konsekwentnej polityki miasta, u nas każde drzewo jest na wagę złota. Miejski Konserwator Zabytków pieczołowicie dba o drzewa na parkach, zieleńcach przy drogach. Wielokrotnie alarmują nas mieszkańcy o swoich (uważamy, że uzasadnionych) obawach, o wycinkach na masową skalę w Lasach Państwowych otaczających nasze najbardziej zielone miasto. Uważamy, że las otaczający Sopot, ale i całe Trójmiasto powinien zachować charakter parkowy, a co za tym idzie, bezwzględnie ograniczona powinna być tam wycinka drzew. Las otaczający Sopot i Trójmiasto pełni różne funkcje: rekreacyjne, turystyczne, ale również na terenie lasów odwiedzamy swoich bliskich na cmentarzach, swoją siedzibę ma też schronisko dla zwierząt. Ten wyjątkowy las zdecydowanie nie powinien służyć celom gospodarczym i być wycinany na masową skalę. Zachowujemy naturalny charakter sopockich lasów komunalnych, unikamy cięć rębnych, nie korzystamy z ciężkiego sprzętu, służby miejskie korzystają z koni do wyciągania drzew na skraj lasu, gdzie jest ono składowane – skomentował Skwierawski. 

Sprawa budzi wiele kontrowersji. Komentował ją m.in. Wojciech Wężyk. Aktywista zaznacza, że jest to słowo przeciwko słowu. Według niego Lasy Państwowe podają twarde fakty, a władze jedynie "okrągłe stwierdzenia". Na razie miasto nie wystosowało oficjalnego stanowiska. 

(Anna Nagel)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

JanJan

20 2

Panie Prezydencie prawda boli, ale zawsze należy mieć odwagę cywilną. 09:41, 30.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

PolakPolak

20 3

Panie prezydencie i myśli Pan, że społeczeństwo łyknie te bzdury? Kompromitacja i tyle. Ładnie Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych wypunktowała niekompetencję urzędników ?? 13:28, 30.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%