Zamknij
REKLAMA

Sopot wprowadza kolejne ułatwienia w związku z pandemią koronawirusa - kto nie zapłaci za odbiór śmieci?

09:33, 24.03.2020 | J.F
REKLAMA
Skomentuj

Opłata za odbiór śmieci od nieruchomości niezamieszkałych czyli firm, a konkretnie: hoteli, restauracji, klubów, kin oraz innych instytucji i podmiotów nieposiadających osobowości prawnej, określona jest poprzez złożenie przez dany podmiot deklaracji określającej wielkość i ilość odbiorów w miesiącu. Tryb składania deklaracji i regulowania opłaty podlega ordynacji podatkowej (nie można dowolnie jej zmieniać). W przypadku gdy działalność firmy jest sezonowa lub firma czasowo zawiesza działalność (na przykład z powodu remontu, albo w przypadku zagrożenia epidemicznego)  firma może złożyć deklarację tzw. „zerową” za ten czas, kiedy nie wytwarza odpadów.

W obecnej, trudnej sytuacji każda z firm lub instytucji, która zawiesza działalność lub jest zmuszona do jej zawieszenia, może złożyć deklarację korygującą na mniejszą lub zerową ilość odbiorów odpadów. W przypadku odbioru od nieruchomości niezamieszkałych  opłata „śmieciowa” pobierana jest za rzeczywistą ilość odebranych odpadów (liczoną ilością i wielkością pojemników).

Ważne, że deklarację korygującą podmiot musi złożyć najpóźniej do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zawieszenie działalności. W obecnej sytuacji do 10 kwietnia!!! Po złożeniu deklaracji zerowej firma nie będzie płacić za śmieci do momentu kiedy wznowi działalność i złoży nową deklaracje.

Dodatkowo, na wniosek przedsiębiorców mogą zostać zawieszone na okres nieprowadzenia działalności, umowy o najem pojemników lub umowa może zostać rozwiązana. Zrobić to można bez zachowania okresu wypowiedzenia, jednak pod warunkiem oddania pojemników. Miesięczny koszt dzierżawy pojemnika, w zależności od pojemności zaczyna się od kwoty - 30 zł.

Prezydent miasta nie ma żadnych uprawnień do zawieszania tej opłaty, może jedynie umarzać lub prolongować w indywidualnych przypadkach.

- Sopocki przedsiębiorco, jeżeli musiałeś zawiesić działalność to złóż deklarację zerową najpóźniej do 10 kwietnia, a nie będziemy naliczać opłaty, czyli nie będziesz płacił za śmieci przez okres w którym nie pracujesz i nie zarabiasz. Po złożeniu deklaracji zerowej firma nie będzie płacić za śmieci do momentu kiedy rozpocznie znowu działalność i złoży nową deklaracje określającą nowe ilości – wyjaśnia wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski.

Od piątku, 13 marca firmy zgłaszają już mailowo chęć rezygnacji ze wszystkich lub części odbiorów. Składają już deklaracje korygujące. Do dziś, mamy około 100 takich zgłoszeń - informuje UMS

Podsumowując:

Zgłoszenia o zaprzestaniu działalności i rezygnacji z odbioru odpadów firmy mogą złożyć mailowo na adres: obsluga@zom.sopot.pl, zwrotnie informowane są o konieczności złożenia deklaracji korygującej oraz wskazywane są możliwości złożenia takiej deklaracji:

  • Za pomocą elektronicznych deklaracji: http://zom.sopot.pl/edeklaracje (podpisana przez profil zaufany)
  • Za pomocą wypełnionych i zeskanowanych deklaracji i przesłanych za pomocą platformy epuap (ZomSopot) lub wysłanych listem poleconym (decyduje data nadania) – deklaracje do pobrania na stronie: http://zom.sopot.pl/edeklaracje

[ZT]4210[/ZT]

 

 inf. UMS// foto: Fotobank.PL/UMS

 

 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© esopot.pl | Prawa zastrzeżone