Zamknij
REKLAMA

Cena za odbiór śmieci bez ryczałtu. Ile zapłacą sopocianie?

18:35, 25.02.2020 | P.S
REKLAMA
Skomentuj

Regionalna Izba Obrachunkowa zwróciła uwagę na ostatnią uchwałę Rady Miasta Sopotu, w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty i ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Izba zasugerowała, że stawka za odbiór śmieci naliczana na podstawie zużytej wody, nie może zawierać składowej w postaci ryczałtu. Opłata może być naliczana jedynie na podstawie faktycznej ilości zużytej wody. Dlatego Prezydent Miasta przygotował uchwałę zmieniającą te zapisy. Uchwała procedowana będzie na najbliższej sesji (27.02.2020).

W przygotowanym projekcie uchwały dla nieruchomości zamieszkałych, zaproponowana została stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w następujący sposób:

  • dla nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy stawka opłaty za gospodarowanie opłatami komunalnymi, które są zbierane i odbierane w sposób selektywny, wynosi 8,00 zł za każdy 1 m³ zużytej wody;
  • dla nieruchomości, na których świadczone są usługi hotelarskie, w postaci wynajmu mieszkań (tzw. najem krótkoterminowy) stawka opłaty za gospodarowanie opłatami komunalnymi, które są zbierane i odbierane w sposób selektywny, wynosi 9,00 zł za każdy 1 m³ zużytej wody (w formule autopoprawki Prezydent zgłosi by była to stawka 10 zł);
  • rodziny wielodzietne,  zostaną zwolnione z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które są zbierane i odbierane w sposób selektywny  w części przewyższającej kwotę 40 zł miesięcznie.

Dla nieruchomości, na których nie będzie prowadzona  segregacja, zaproponowano następujące opłaty:

  • dla nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy stawka opłaty za gospodarowanie opłatami komunalnymi, które nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny, w wysokości 24 zł za 1 m³  zużytej wody;
  • dla nieruchomości, na których świadczone są usługi hotelarskie stawka opłaty za gospodarowanie opłatami komunalnymi, które nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny, w wysokości 30 zł za 1 m³  zużytej wody;

Statystyczne jednoosobowe gospodarstwo domowe zużywa ok. 3,5 m³ wody. Zgodnie z zaproponowanym rozwiązaniem opłata dla takiego gospodarstwa domowego wyniesie ok. 28 zł. Jeżeli  obliczona według zaproponowanej metody opłata dla rodziny wielodzietnej przekroczy kwotę 40 zł, rodzina wielodzietna zostanie zwolniona o kwotę tego przekroczenia.

Osoby, które z uwagi na wprowadzoną regulację, znajdą się w trudnej sytuacji finansowej będą mogły zgłosić się po wsparcie do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, który udzieli pomocy w ramach zasiłku celowego na częściowe pokrycie różnicy między dotychczasowymi kosztami wywozu odpadów komunalnych a kosztami po zmianie.

Właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym otrzymają zniżkę w wysokości 2 zł miesięcznie.

Mieszkania, które są wynajmowane w formule najmu krótkoterminowego zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 o usługach hotelarskich w rozumieniu ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, otrzymują dedykowaną im, nową stawkę. Z dotychczasowego doświadczenia wynika, że krótkotrwałe wynajmowanie domów czy mieszkań wiąże się przede wszystkim z sezonowym zwiększeniem ilości gromadzonych odpadów, co w konsekwencji wpływa na zwiększoną częstotliwość odbioru odpadów z danej nieruchomości.

Przypomnijmy,

Opłata za śmieci w Sopocie dotychczas obliczana była na podstawie dwóch składowych – ryczałtu i zużytej wody.

Dotychczasowa opłata za śmieci segregowane w Sopocie wynosiła – 32 zł opłata ryczałtowa (powyżej 4m³ zużytej wody na gospodarstwo domowe miesięcznie) plus 7,50  zł za każdy kolejny metr zużytej wody.

Urząd Miasta Sopotu

[ZT]3823[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

mieszkaniecmieszkaniec

0 0

Babcie mieszkające na 100 m3, które latem podnajmują pokoje będą rozliczać się po stawce 8 czy 10zł.? 18:46, 25.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Czarnowłosy Hypis Czarnowłosy Hypis

0 0

Wystarczy być ekologicznym i walczyć z klimatem, nie myć się za często, nie prać ubrań i bielizny częściej niż raz w miesiącu. Raz w tygodniu myć się w zatoce Gdańskiej, wodę zbierać do beczek na deszczówkę, spłukiwać wiaderkiem ekskrementy. Recyklingować wodę po gotowaniu jajek i ziemniaków do innych czynności. W końcu segregacja się opłaca dla nas i dla świata. 21:25, 25.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone