Zamknij
REKLAMA

Sąd Rejonowy w Sopocie poszukuje ławników. Nabór potrwa do połowy kwietnia

16:00, 19.02.2020 | P.S
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Mikołaj S. - yelp.ie

Wczoraj, 18 lutego, Rada Miasta ogłosiła nabór ławników do Sądu Rejonowego w Sopocie. Poszukiwanie kandydatów ma charakter uzupełniający. Na listę trafi łącznie czterech kandydatów, którzy spełnią szereg niezbędnych warunków. Osobom powołanym do objęcia tej funkcji w okresie czteroletniej kadencji będzie przysługiwało wynagrodzenie. W wyniku naboru wytypowanych zostanie również dwóch kandydatów do pełnienia tej funkcji w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. Termin zgłoszenia kandydatur upłynie 15 kwietnia bieżącego roku.

Kim są ławnicy?

Choć zazwyczaj funkcja ławnika kojarzy nam się z amerykańskimi sądami, w Polsce również pełnią oni bardzo ważne zadanie. Wraz z zawodowym sędzią stanowią oni skład orzekający, który podejmuje decyzje w sprawie orzekanych wyroków. Udział czynnika społecznego w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości został zagwarantowany art. 182 ustawy zasadniczej.

Ławnicy uczestniczą w sprawach z zakresu praca pracy, stosunków rodzinnych, a także sprawach karnych. W zależności od typu sprawy skład orzekający może składać się z dwóch ławników i sędziego albo z większej ich liczby (w sprawach zagrożonych karą dożywocia jest to dwóch sędziów i trzech ławników).

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać ławnikiem?

Jak czytamy w ogłoszeniu wydanym przez Radę Miasta:

Ławnikiem może być wybrany ten, kto:

  • posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
  • jest nieskazitelnego charakteru,
  • ukończył 30 lat,
  • jest zatrudniony, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku,
  • nie przekroczył 70 lat,
  • jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika,
  • posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe.

Warto jednak podkreślić, że z pełnienia tej funkcji wykluczeni są przedstawiciele niektórych zawodów prawniczych (sędziowie, radcy prawni, adwokaci - w tym aplikanci), pozostali pracownicy sądów oraz inne osoby zajmujące stanowiska związane ze ściganiem przestępstw i wykroczeń, a także reprezentanci służb takich jak policja, wojsko czy służba więzienna. Co więcej ławnikiem nie może być również duchowny, radny czy też osoba sprawująca tę funkcję w innym sądzie.

Ile zarabia ławnik?

Funkcja ławnika nie ma charakteru zawodowego. Warto jednak pamiętać o tym, że osoba, która ją pełni, ma prawo do rekompensaty za czas zwolnienia od pracy. Wynosi ona 2,64% podstawy ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego. W ubiegłym roku było to 119,36 zł za dzień pełnienia obowiązków. Tych jednak nie można sprawować częściej niż raz w miesiącu - czyli rocznie można zarobić w ten sposób do 1432.32 zł. Dodatkowo możliwe jest także uzyskanie zwrotu kosztów dojazdu (do 11,30 zł za dzień). 

Więcej informacji: BIP.

[ZT]3874[/ZT]

Źródła:

  • BIP
  • forsal.pl/artykuly/1427222,lawnik-sadowy-zarobki-wynagrodzenie-jak-zostac-lawnikiem.html
(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone