„Weź się w garść, zajmij się czymś”, „wyjdź do ludzi, na słońce”, „nie przesadzaj, inni to mają problemy” – takie zdania bardzo często słyszą osoby z zaburzeniami i chorobami na tle psychicznym. Jednak sformułowania te nie pomagają, najczęściej odnoszą odwrotny skutek. By zwrócić uwagę na problem m.in. zaburzeń depresyjnych wśród młodych ludzi i stereotypową ocenę takich sytuacji w środowisku rówieśniczym, dwie licealistki: Martyna Kozdra (z Sopotu) i Zofia Katkowska (z Gdyni) stworzyły kampanię pod wymownym tytułem „Idź pobiegaj”.
– W naszym środowisku rówieśniczym spotkamy się z wieloma osobami, które obarczone są zaburzeniami i chorobami na tle psychicznym – mówią Martyna i Zosia. – Statystyki podają, że nawet co piąty polski nastolatek ma problemy ze swoją psychiką. Niestety obserwujemy to w prawdziwym życiu – wiele osób w wieku zbliżonym do naszego zmaga się ze stanami depresyjnymi, zaburzeniami odżywiania czy nerwicą.
Kampania Idź pobiegaj (https://www.facebook.com/idzpobiegaj/, https://www.instagram.com/idzpobiegaj/) oparta jest na merytorycznych tekstach oraz przykuwających uwagę odbiorców memach. Bo językiem młodych ma mówić o problemie z ich perspektywy.
– Zwracamy uwagę na stygmatyzację zaburzeń, stereotypy, kwestię marginalizowanego często męskiego zdrowia psychicznego czy higienę pracy i nauki – dodają licealistki.
„Naszym celem jest pokazanie, że choroby i zaburzenia psychiczne, a w szczególności depresja, której liczba przypadków drastycznie w ostatnich latach wzrosła, to nie tylko tragiczne w skutkach choroby cywilizacyjne, ale także (i przede wszystkim) – konkretne przypadki, dotyczące ludzi w naszym otoczeniu, mogące dotyczyć niestety także i nas samych. Konkretne przypadki, których nie możemy bagatelizować, na które odpowiedzią nigdy nie jest «nie przesadzaj», «zrób coś ze sobą», «idź pobiegaj»” – piszą na profilu kampanii Martyna i Zosia. Zachęcają także do kontaktu wszystkich, którzy się z problemem zetknęli i zechcą się swoja historią podzielić.
– Jesteśmy dumni z tego, iż jedną z inicjatorek kampanii „Idź pobiegaj” jest uczennica naszego sopockiego liceum – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – Zdajemy sobie sprawę ze skali problemu zaburzeń psychicznych wśród dzieci i młodzieży, a także z niewydolności czy wręcz braku systemu pomocy młodym ludziom dotkniętym takim kryzysem. Dlatego każda inicjatywa, która mówi o problemie otwarcie, która walczy ze stereotypowymi ocenami, jest warta wspierania. Ogromną wartością projektu jest jego oddolny charakter – to, że robią go osoby młode, dla młodych i językiem młodych. Taki przekaż jest najbardziej autentyczny. Deklarujemy, że miasto na pewno będzie wspierać te działania – dodaje wiceprezydent Jachim.
Projekt realizowany jest w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii.
– Pomysł na rozpoczęcie kampanii pojawił się jeszcze, gdy chodziłyśmy do gimnazjum – mówią Martyna i Zosia. – W naszym środowisku wiele osób zmagało się wtedy z problemami związanymi z sytuacją rodzinną, obrazem własnego ciała czy niepewnością dotyczącą przyszłości. Uznałyśmy, że chciałybyśmy zrobić ten projekt pod patronatem Zwolnionych z Teorii, bowiem olimpiada ZwT daje nam dodatkowe możliwości rozwoju i narzędzia, które posłużyły nam do lepszego zbudowania planu naszych działań.
inf. UMS
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz