Zamknij

Czy warto czekać na ponowne otwarcie Muzeum Sopotu? Masoni w kurorcie

13:27, 28.01.2020 Aktualizacja: 13:27, 28.01.2020
Skomentuj

W związku z demontażem poprzedniej i montażem nowej wystawy, Muzeum Sopotu będzie nieczynne od 27 stycznia do 6 lutego 2020 r.

Masoneria w Sopocie 

A już 7 lutego, o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum Sopotu odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej sopockiej masonerii „Pod Słońcem Pokoju. Wolnomularze w Sopocie”. Ekspozycja będzie prezentowana do 17 kwietnia.

Cytując prof. Tadeusza Cegielskiego masoneria to „szczególny system etyki, osnuty alegoriami i przedstawiony za pomocą symboli”. Zgodnie z wolnomularską koncepcją człowieka, winien on dążyć przede wszystkim do etycznego doskonalenia. Wolnomularstwo to równocześnie międzynarodowy ruch, mający na celu duchowe doskonalenie jednostki i praktyczne braterstwo ludzi różnych religii, narodowości i poglądów.
Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Sopotu będzie próbą przybliżenia dziejów wolnomularstwa w Europie, ze szczególnym naciskiem położonym na historię przedwojennej masonerii działającej w Sopocie.
Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów: Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Biblioteki Gdańskiej PAN, Muzeum w Koszalinie, Muzeum Sopotu i kolekcji prywatnych.

  • Wystawę uzupełnią fragmenty filmów, prezentacje multimedialne, fotografie i archiwalia.
  • Ekspozycji towarzyszyć będą wykłady poświęcone współczesnemu wolnomularstwu.
  • Oficjalnym partnerem wystawy jest Wielki Wschód Polski.

 Co to znaczy być masonem?
27 stycznia, w ramach przygotowań do wystawy "Pod Słońcem Pokoju" Muzeum Sopotu odwiedził Wojciech Mościbrodzki - jeden z konsultantów merytorycznych ekspozycji, Wielki Mistrz Wielkiego Wschodu Rzeczpospolitej Polskiej.

źródło: Muzeum Sopotu - facebook

Na pytanie "Co to znaczy: być masonem? Odpowiedział tak:
"Odpowiem słowami pastora Jamesa Andersona, który przed ponad trzystu lat napisał: "wolnomularz to człowiek wolny i dobrych obyczajów". No naprawdę doskonały i trafny opis".

[ZT]1372[/ZT]

A może spacer?

Wszystkich spragnionych wiedzy zachęcamy do wzięcia udziału w spacerze historycznym, organizowanym przez Muzeum Sopotu. Kto mieszkał lub nadal mieszka w kurorcie? Spacer śladami sopocian już 1 lutego o godz. 11:00. 

  • "Sopocianie w trasie" cz. 1 , sobota 1 lutego godz.11.00.
  • Zbiórka pod Muzeum Sopotu.

Pierwszy spacer śladami sopocian - uczestników projektu Sopocianie, realizowanego przez Muzeum Sopotu. Podczas wspólnej wędrówki opowiemy o historiach, które usłyszeliśmy od tych, którzy tutaj mieszkali lub nadal mieszkają. Przytoczymy fragmenty relacji zbieranych przez Muzeum Sopotu od 2009 roku.
Poprowadzi - Marta Szagżdowicz, zawodowy przewodnik po Trójmieście, gdańszczanka zakochana w Sopocie, absolwentka Historii i Germanistyki Uniwersytetu Gdańskiego, od 2013 roku współpracująca z Muzeum Sopotu przy projekcie Sopocianie.


Fotografia z projektu Sopocianie z profilu Alfredy Zeszutek: otwarcie sezonu lekkoatletycznego w Sopocie, Zwycięska sztafeta HKSu, Sopot 13.04.1947 r./ Muzeum Sopotu

[ZT]2489[/ZT]

 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%