Zamknij
REKLAMA

“Politycy niczego się nie nauczyli!”. Rodzina i przyjaciele wspominają Pawła Adamowicza

10:12, 14.01.2020 | A.N
Skomentuj
REKLAMA

Minął rok od zamachu na Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Podczas ubiegłorocznego Finału WOŚP w Gdańsku, 27-letni Stefan W. wbiegł na scenę, a następnie zadał kilka ciosów nożem samorządowcowi. Pomimo starań lekarzy prezydent Gdańska zmarł 14 stycznia 2019 roku.

Żona prezydenta Gdańska w rocznicę zamachu

Śmiertelne pchnięcia zostały wyprowadzone podczas corocznej atrakcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – “Światełka do nieba”. Na scenie, wraz z Pawłem Adamowiczem, byli jego współpracownicy oraz osoby prowadzące wydarzenia. Jego żona – Magdalena Adamowicz – na wieść o tragicznych wydarzeniach wróciła do Polski z zagranicy. Tak wspomina ubiegłoroczne wydarzenia.

– Tamten tydzień po śmierci Pawła pamiętam wyrywkowo, mam w głowie tylko migawki. Dopiero później zobaczyłam tak naprawdę, jak wielu ludzi w Gdańsku przyszło opłakiwać mojego męża, ile było różnych spotkań, inicjatyw w całej Polsce, ale i na świecie. W Gdańsku było to widać szczególnie, jak ludzie się zjednoczyli. Bardziej zżyli. Do Gdańska przyjechało mnóstwo ludzi. Proboszcz Bazyliki Mariackiej mówił, że nigdy nie było tutaj tylu ludzi, którzy ewidentnie przyjeżdżali zobaczyć grób Pawła.

Paweł Adamowicz we wspomnieniach Jacka Karnowskiego

Pawła Adamowicza wspominał także Jacek Karnowski. Prezydent Sopotu zwrócił uwagę na mowę nienawiści, którą kierowała w stronę Gdańszczanina telewizja publiczna.

– To już rok kiedy po olbrzymim hejcie i wylewającej się, szczególnie z mediów publicznych nienawiści, dokonano politycznego mordu na Pawle. Czy się zmieniliśmy? Czy coś zrozumieliśmy? Niestety, dalej podziały służą cynicznie do uprawiania polityki. Politycy niczego się nie nauczyli! Tymczasem pamiętając o swoim Prezydencie, uczniowie I LO, szkoły którą kończył Paweł, wywiesili Jego portret. Takiej empatii, szacunku i pamięci brakuje „wyżej”. A może jednak kropla wydrąży skalę?

Donald Tusk: "Cześć jego pamięci"

W podobnym tonie wypowiedział się także inny polityk związany z Trójmiastem – Donald Tusk.

– Rok temu Pawłowi Adamowiczowi zadano nożem kilka śmiertelnych ciosów. Po ataku zabójca ogłosił, że był to odwet na sądach i Platformie. Przez wiele tygodni Prezydent Adamowicz był celem kampanii nienawiści ze strony aparatu władzy. Cześć Jego pamięci.

Samorządowcy o Prezydencie Gdańska

Prezydenta Gdańska wspominają także samorządowcy z całej Polski.

– Mi już zawsze finał WOŚP będzie kojarzył się z Pawłem Adamowiczem i z jego dziełem. Z taką prawdziwą solidarnością, z otwartym sercem, z życzliwością, z dobrym nastawieniem do wszystkich – stwierdził prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. – Jest to święto solidarności i dobroczynności, a od zeszłego roku także wspomnienie zamordowanego Pawła Adamowicza.

Jak poinformował Rafał Trzaskowski, jedna z warszawskich ulic otrzyma niedługo imię Pawła Adamowicza.

– To, co się stało rok temu, jest na tyle niesłychane i ważne, że zasługuje na pewien symbol – powiedział prezydent Warszawy. – Jeżeli ginie tak ważna dla samorządu osoba, tego typu decyzja jest ponad podziałami politycznymi – dodał Rafał Trzaskowski.

Robert Biedroń: "Byłeś wspaniałym przyjacielem"

Prezydenta Gdańska wspominają także osoby niezwiązane z jego środowiskiem politycznym.

– Minął rok. Rok zmian i wielu towarzyszących im emocji. Patrzę na to zdjęcie i przechodzi przeze mnie uczucie złości, a zarazem okropnego smutku. Byłeś wspaniałym przyjacielem, Pawle. Dziękuję Ci za wszystko – napisał na Facebooku Robert Biedroń i zamieścił zdjęcie, na którym znajduje się wraz z Pawłem Adamowiczem.

Uroczystości rocznicowe trwają w Gdańsku od poniedziałku do wtorku. 14 stycznia o godz. 18 odbędzie się msza święta w Bazylice Mariackiej, wspominająca pierwszą rocznicę śmierci Pawła Adamowicza. Do końca miesiąca, w ECSie, można oglądać instalację artystyczną "Antaby. Pamięci Prezydenta Adamowicza".

(A.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA