Zamknij

Nowe zasady zawierania małżeństw. To pierwsza taka zmiana od 30 lat [ankieta]

07:30, 09.01.2020 Aktualizacja: 09:45, 09.01.2020
Skomentuj

Konferencja Episkopatu Polski chce ograniczyć rosnącą liczbę rozwodów. Z tego względu zadecydowano o wprowadzeniu zmian w zasadach zawierania małżeństw. W ramach konsultacji narzeczeni będą musieli odpowiedzieć na pytania o problemy z potencją, zmianę płci czy chęć posiadania dzieci.

Wywiad z narzeczonymi będzie miał charakter szczegółowy. Ksiądz nie zadowoli się zatem prostą odpowiedzią "tak" lub "nie". Przebieg takiej dyskusji zostanie odnotowany w protokole. Co więcej - w przypadku odmowy udzielenia ślubu stosowny zapis będzie widniał w dokumentach niedoszłej młodej pary, uniemożliwiając uzyskanie zgody na zawarcie ślubu w innej parafii.

- Dekret uwzględnia nowe wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce. W ostatnich dziesięcioleciach w sposób znaczący wzrosła liczba małżeństw zawieranych przez katolików z osobami należącymi do innych wyznań i religii, a także z osobami, które nie identyfikują się z żadną wspólnotą religijną. Nowe przepisy uzasadnione są także koniecznością uregulowania sytuacji wynikających z łatwości przemieszczania się osób, czasowymi wyjazdami za granicę, możliwości zawierania małżeństwa w miejscach pielgrzymkowych w kraju i poza jego granicami - czytamy na stronie episkopat.pl.

Regulacje dotyczące przemieszczania się osób nakładają na młodych konieczność wzięcia ślubu w parafii, do której należy jedna ze stron. Właściwe probostwo odpowiada miejscu realnego pobytu w okresie co najmniej miesiąca. Aby zawarcie małżeństwa było możliwe, narzeczeni muszą złożyć z co najmniej 3-miesięcznym wyprzedzeniem stosowne zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego. Konieczne będzie także przedstawienie dowodu osobistego, świadectwa chrztu, potwierdzenia przyjęcia sakramentu bierzmowania, świadectwo katechizacji szkolnej czy też świadectwa uczestnictwa w katechezie przedślubnej.

Część rozmów z narzeczonymi będzie odbywała się na osobności. Ich celem będzie wykazanie, czy osoba chcąca wziąć ślub zamierza przystąpić do niego dobrowolnie, nie wywierając przy tym nacisków na partnera i sama nie będąc pod niczyją presją.

Przeszkodą okaże się również zmiana płci, utajana impotencja, a niekiedy również nałóg czy choroba psychiczna. Co więcej młodzi będą musieli wykazać spójność swojej wizji małżeństwa z doktryną Kościoła Katolickiego. Przed udzieleniem odpowiedzi na stawiane pytania przyszli małżonkowie będą musieli złożyć uroczystą przysięgę poświadczającą ich prawdomówność.

Pełny zakres wymogów, jakie muszą spełnić przyszli małżonkowie znajdziemy w "Dekrecie ogólnym Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego".

[ZT]3594[/ZT]

Czy zgadzasz się z zaostrzeniem wymogów dotyczących ślubu kościelnego?

Ankieta zakończona, dziękujemy za oddane głosy. Wyniki głosowania są widoczne poniżej:
Tak. 27%
Nie. 73%
(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%