Zamknij

Mały owad - duży problem, czyli co lata tego lata?

08:14, 22.08.2018 Aktualizacja: 12:42, 22.08.2018
Skomentuj

To prawdziwa plaga, skarżą się mieszkańcy. Osy dokuczają wszystkim, podlatują do słodkich napojów, alkoholu, słodyczy. Trudno się od nich opędzić. Obecnie dojrzało wiele owoców, m.in. śliwki mirabelki, których drzewa są w parkach i przy alejkach, a to prawdziwa pożywka dla tych owadów. Trzeba zachować dużą ostrożność, a w razie użądlenia szybko zareagować, w szczególności w przypadku małych dzieci lub alergików.  

Więcej niż zawsze?

Zwiększoną ilość zgłoszeń dotyczących problemów z owadami zauważyli strażacy i aptekarze, do których przychodzą "poszkodowani".

- W tym sezonie wezwań jest więcej niż w zeszłym roku. To spowodowane jest ładną pogodą i większym ożywieniem się owadów. Pojawiają się prośby o usuwanie gniazd os czy szerszeni. Jeśli zobaczymy takie gniazdo, nie należy się do niego zbliżać. Trzeba zabezpieczyć miejsce przed dostępem innych osób. Jeśli to np. garaż, zamknijmy drzwi i wezwijmy odpowiednią firmę. Jeśli to miejsce publiczne: szkoła, przychodnia, elewacja budynku przy nadmorskim deptaku, będzie nieco trudniej - mówi Janusz Gawlak z Państwowej Straży Pożarnej w Sopocie.


Co robić? 
W zależności od zagrożenia i uciążliwości owadów, strażacy zalecają, aby nie nadużywać przemocy i nie zabijać os "domowymi sposobami". Gdy mamy do czynienia z gniazdem znajdującym się na prywatnej posesji można skorzystać z usług firm lub zadzwonić do straży pożarnej. Niestety nie na wszystkie zgłoszenia strażacy są w stanie zareagować, wyjątkiem są przypadki osób starszych i samotnych, które nie uzyskają pomocy w rozwiązaniu problemu w inny sposób. Gdy owady znajdują się w miejscu publicznym i zagrażają np. przechodniom, wówczas straż, używając specjalnych kombinezonów, usuwa gniazdo. 

Użądlenie, ból i opuchlizna

Czasem trudno określić jaki owad nas użądlił. Osoby zgłaszające się na pogotowie ratunkowe często mają z tym problem, jednak typowa opuchlizna i miejsce wkłucia żądła jest dość typowe i służby medyczne z łatwością są w stanie je rozpoznać. Jeśli wiemy, że nie mamy reakcji alergicznych - można zastosować tradycyjne sposoby, aby zwalczyć nieprzyjemne uczucie np. okłady wody z octem, specjalne maści i żele dostępne w aptece. 


Ważny komunikat ze strony Głównego Inspektoriatu Sanitarnego: 

Użądlenia

Pojedyncze użądlenie owada nie powinno być niebezpieczne, ale wrażliwość poszczególnych osób na jad owadów jest zróżnicowana. Najgroźniejsze są użądlenia w okolice szyi, podniebienia, języka, wewnętrznej powierzchni policzków. Powodują obrzęk błon śluzowych, krtani i zablokowanie dróg oddechowych. Warto wiedzieć, że pszczoła może użądlić tylko raz, żądło jest wyposażone w zaczepy, które zatrzymują je w skórze. Osa, szerszeń oraz trzmiel mogą żądlić wielokrotnie, dlatego trzeba liczyć się z kolejnymi atakami.

Rada

Żądlące owady wybierają kolory ciemne, więc aby zmniejszyć ryzyko użądlenia, lepiej nosić ubrania o jasnych kolorach. Najlepiej unikać – silnych perfum, płynów po goleniu, innych wonnych preparatów.

NIEBEZPIECZNE są osy, zabicie jednej powoduję atak wszystkich os z gniazda, ponieważ w chwili zabicia rozrywa się woreczek jadowy, który uwalnia substancje chemiczną, której woń prowokuje owady do ataku.

W chwili użądlenia wstrzyknięty jad powoduje:

  • ból;
  • zaczerwienienie;
  • obrzęk.

Dolegliwości te utrzymują się od kilku godzin do doby, wpływ ma na to ilość użądleń, rodzaj owada, indywidualna odporność organizmu.

W  przypadku osób uczulonych może dojść do wstrząsu anafilaktycznego.

Niepokojące objawy:

  • bladość skóry;
  • spadek ciśnienia krwi;
  • zawroty głowy;
  • nudności oraz wymioty;
  • obrzęk języka lub twarzy;
  • przyśpieszone czynności serca;
  • wysypka na części lub na całym ciele;
  • uczucie ściskania klatki piersiowej;
  • duszność;
  • omdlenie

Pierwsza pomoc

1. Ułóż pacjenta w pozycji leżącej na plecach z nogami lekko uniesionymi do góry, zapewnij dostęp świeżego powietrza
2. Natychmiast zadzwoń po pomoc – Pogotowie Ratunkowe (tel. 112 lub 999)
3. Sprawdź czy nie ma opaski na nadgarstku z informacją o chorobie (cukrzyca, padaczka, alergia), w przypadku alergii sprawdź czy ma przy sobie ampułko -strzykawkę z adrenaliną. Adrenalinę podaj w mięsień uda.
4. Nieprzytomnemu nie podawaj nic do picia.
5. W przypadku wymiotów – ułóż pacjenta w pozycji bocznej ustalonej.
6. W przypadku ustania czynności życiowych (braku tętna i oddechu) natychmiast rozpocznij masaż serca i sztuczne oddychanie – kontynuuj do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.
Każda osoba, u której chociaż raz w życiu wystąpiła reakcja anafilaktyczna powinna posiadać przy sobie adrenalinę (w ampułko-strzykawce lub automatycznym wstrzykiwaczu). Bliscy takiej osoby powinni być przeszkoleni z zasad i sposobu podawania adrenaliny.

 

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%