Zamknij
REKLAMA

Budżet Sopotu 2020: "Ten jest jeszcze dobry, kolejny będzie uboższy" [FOTO]

21:18, 21.11.2019 | Anna Nagel
Skomentuj
REKLAMA

Do połowy grudnia sopoccy radni procedują uchwalenie budżetu miasta na kolejny rok. Z tej okazji urząd miasta organizuje cykl spotkań z mieszkańcami, które dotyczą przyszłorocznego planu finansowego. Pierwsze odbyło się 20 listopada w siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej „Przylesie”.

Spotkanie rozpoczął Marek Niziołek z Biura Promocji i Komunikacji Społecznej. Za merytoryczną część dyskusji odpowiadali miejski skarbnik Mirosław Goślicki oraz Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski. Na sali obecni byli także Bartosz Piotr Bagiński, Piotr Kurdziel, Tomasz Lipiński oraz przedstawiciele PiS – Bartosz Łapiński i Jan Karasowski. W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu Sopocian, wśród których znaleźli się przedstawiciele lokalnych organizacji oraz mieszkańcy osiedla „Przylesie”.

– Ten budżet będzie uboższy. Wszystko przez to, że rząd nie przekazał samorządom pieniędzy na sfinansowanie podwyżki dla nauczycieli. Sopot musi dopłacić pracownikom oświaty 1 milion złotych. Mimo wszystko, budżet na 2020 rok powinien być dobry. Kolejny będzie uboższy przez mniejsze wpływy z PIT – rozpoczął Jacek Karnowski.

Zauważył, że miasto sporo zyskuje z podatków Sopocian. – Wszystko dzięki Wam, dzięki wpływom z Waszych rozliczeń podatkowych. W kolejnych latach pula otrzymanych z tego tytułu pieniędzy będzie uboższa z powodu m.in. ulgi dla młodych – mówił.

Budżet przedstawił skarbnik miasta – Mirosław Goślicki. Według projektu, w przyszłym roku dochody miasta wyniosą 365 425 300,00 zł. Z kolei suma wydatków zamknie się w kwocie 412 803 300,00 zł. Deficyt wyniesie 47 378 000 zł. Zostanie pokryty m.in. poprzez kredyt, który zaciągnie miasto.

– Budżet trafił do radnych 15 listopada. Projekt będzie procedowany w komisjach. Obrady pierwszej z nich odbędą się w poniedziałek o 15:00. Będzie to komisja gospodarki komunalnej. Obrady, jak zwykle, będą otwarte. Serdecznie na nie państwa zapraszamy­ – powiedział prezydent miasta.

Po przedstawieniu projektu nadszedł czas na dyskusję. Pytania mieszkańców dotyczyły wielu kwestii. Jedną z nich było tzw. Janosikowe.

– W 2020 roku oddamy biedniejszym gminom 900 000 zł więcej. Łącznie będzie to ponad 9 milionów złotych. – Jacek Karnowski przedstawił także plan działania Urzędu Miasta, którego budynek będzie remontowany. – Latem przenosimy się do handlówki. […] Wtedy rozpocznie się remont. Obecna kwota zawarta w budżecie to zaledwie początek. Remont wyniesie łącznie 30 mln złotych.

Mieszkańcy pytali o planowane inwestycje związane z rozwojem ArtInkubatora oraz rewitalizacją terenu dookoła Stawu Nowowiejskiego. Poruszono również kwestie bezpańskich kotów w Sopocie, jak i zakupu nowych motocykli dla lokalnej policji.

Prezydent miasta poinformował także o nowej opłacie, która zostanie wprowadzona w mieście. Mieszkańcy chcący uzyskać identyfikator niezbędny do parkowania, będą wnosić opłatę w wysokości 5 zł miesięcznie. Zmianie ulegną również koszty wywozu śmieci. Z kolejnej wiadomości szczególnie ucieszyli się sopoccy seniorzy. Za 2 tygodnie odbędzie się dzień otwarty sopockiego szpitala geriatrycznego.

Kolejne spotkanie dotyczącego sopockiego budżetu na 2020 rok odbędzie się 27 listopada w Domu Sąsiedzkim Broadway (ul. Kolberga 9) o 18:00. Ostatnie 4 grudnia w Sopotece.

(Anna Nagel)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

klausklaus

0 0

a przeciez na molo byla rekordowa ilosc turystow to jak to jest z tym budzetem? 21:49, 21.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

i jakoś się żyje...i jakoś się żyje...

0 0

1000 000 zł na piasek z plaży, bo marina prowadzi do katastrofy ekologicznej.
1 mln na prowadzenie medioteki - taka niby biblioteka i kilka komputerków i konsola do gry.
Można potem sprzedać szkołę na Kościuszki jak już odpicują za 30mln UM Sopot.
No i niech mieszkańcy płacą 100% więcej za śmieci, bo budżet musi się zgadzać. 01:41, 22.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA