Sopot nie zwalnia tempa i intensywnie przygotowuje się na nadchodzący sezon wakacyjny. Jak co roku, miasto liczy na tysiące turystów, którzy odwiedzą nadmorski kurort, by odpocząć, skorzystać z atrakcji i uczestniczyć w licznych wydarzeniach kulturalnych. Władze miasta i wszystkie służby zapewniają: Sopot jest gotowy – priorytetem jest bezpieczeństwo, komfort i dobra zabawa.
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 26 maja na molo, prezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim podkreśliła, że nadrzędnym celem działań miasta i służb jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno mieszkańcom, jak i gościom.
- Priorytetem jest bezpieczeństwo mieszkańców i gości - powiedziała Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu. - Bardzo dziękuję sopockim służbom za zaangażowanie i współpracę. Aby miasto było bezpieczne, musi działać sprawny system i taki system mamy w Sopocie.
Zwiększona liczba patroli Policji, Straży Miejskiej, WOPR-u i Straży Pożarnej, monitoring, nowe zasady korzystania z plaż oraz specjalne działania prewencyjne – to tylko niektóre z wdrażanych środków.
Miasto zadbało o dodatkowe wsparcie w zakresie opieki zdrowotnej. Wieczorami i w dni wolne działa ambulatorium chirurgiczne przy ul. Chrobrego, oferujące szybkie interwencje medyczne, również z dostępem do RTG. W tym samym budynku funkcjonuje nocna i świąteczna opieka medyczna.
- W Sopocie przy ul. Chrobrego w godzinach wieczorno-nocnych oraz w dni wolne od pracy działa Ambulatorium Chirurgiczne, w którym wszyscy mogą otrzymać pierwszą pomoc chirurgiczną - powiedziała Magdalena Czarzyńska-Jachim. - To dobra alternatywa dla SOR-ów, bo pomoc jest udzielana na miejscu i bardzo szybko. W tym samym budynku przy Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego działa Nocna i Świąteczna Opieka Chorych. Usługi te są dostępne od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00, a w soboty i dni świąteczne całodobowo
Od 1 czerwca do 31 sierpnia codziennie, w godzinach 7.00–19.00, będzie pracował dwuosobowy zespół ratownictwa medycznego.
Na sopockich plażach wprowadzono nowe oznakowania – oprócz numerów wejść pojawiły się kolorowe piktogramy, które pomogą dzieciom zidentyfikować swoje miejsce na plaży. Kontynuowana jest też akcja rozdawania opasek z numerem telefonu opiekuna – dostępne są u ratowników i w punktach gastronomicznych.
Zmieniły się również zasady przebywania na plażach z psami – w lipcu i sierpniu obowiązuje zakaz ich wprowadzania na strzeżone kąpieliska w godzinach pracy ratowników. Poza tym czasem psy mogą towarzyszyć opiekunom, pod warunkiem przestrzegania przepisów i zachowania porządku.
W sezonie 2025 sopockie plaże oferują siedem strzeżonych kąpielisk, każde o długości 100 metrów. Jedno z nich – przy miejskiej plaży – będzie czynne od 14 czerwca do 14 września (w godz. 9:30–19:30 do końca sierpnia, a od 1 do 14 września do 18:30). Pozostałe sześć kąpielisk działać będzie od 1 lipca do 31 sierpnia w godzinach 9:30–17:30. Wszystkie kąpieliska są codziennie sprzątane od godziny 6:00, a dane dotyczące jakości wody są na bieżąco aktualizowane w serwisie kąpieliskowym Sanepidu.
Sopot nie zapomina też o osobach z niepełnosprawnościami – na plaży przy wejściu nr 23 dostępne są udogodnienia, w tym specjalna amfibia umożliwiająca kąpiel w morzu.
Sopot jak zwykle stawia na wysoką jakość wydarzeń kulturalnych. Sezon otwiera festiwal Dwa Teatry, który powróci w nowej, rozbudowanej formule. Następnie na deskach Opery Leśnej wystąpią artyści podczas festiwali NDI Sopot Classic i Baltic Opera Festival. Lipiec zakończy Brasswood Festival, a sierpień to Forest Festival i Literacki Sopot. Nie zabraknie również koncertów na trawie, wydarzeń sportowych i rekreacyjnych na błoniach i molo.
Od maja do grudnia w Sopocie działają wzmocnione patrole Policji. Utworzono też sezonowe ogniwo wodno-rowerowe, a od końca czerwca do końca sierpnia miasto wesprze 12 funkcjonariuszy z Gdańska. Wprowadzone zostaną dodatkowe patrole Straży Ochrony Kolei na dworcu.
Straż Miejska pracuje w trybie 12-godzinnym i szczególną uwagę kieruje na turystyczne miejsca, monitoring oraz nowe zasady ruchu w centrum. Z myślą o wygodzie gości działać będzie darmowy Eko Parking przy Ergo Arenie z dojazdem elektrycznym busem do centrum.
- Zachęcam również do tego, aby zawracać uwagę na nowe zasady ruchu w centrum miasta, w kwartale ulic Pułaskiego, Bema, Sobieskiego, gdzie powstała nowa strefa ograniczonego dostępu - powiedział Tomasz Dusza. - Mieszkańcy mogą wjechać tam z odpowiednim identyfikatorem, a goście - wyłącznie na teren posesji. Warto zwrócić na to uwagę, aby pobyt w Sopocie nie zakończył się dodatkowym kosztem w postaci mandatu karnego.
WOPR przygotował całodobową grupę interwencyjną oraz drony wspomagające działania ratownicze. Ratownicy apelują o odpowiedzialne zachowanie nad wodą i przypominają, że "fajne wakacje to bezpieczne wakacje".
- Zwracajmy uwagę na innych, bądźmy “aniołami stróżami”, poinformujmy ratowników, jeśli ktoś na leżaku obok wymaga pomocy - zaapelował Tomasz Ostrowski, sekretarz Sopockiego WOPR. - Jeśli idziemy z dziećmi się kąpać, wejdźmy z nimi do wody, nie stójmy na brzegu. Nie zostawajmy na ręczniku, odłóżmy telefony. Pamiętajmy, że fajne wakacje, to bezpieczne wakacje.
Sezon letni to również intensywny czas dla Państwowej Straży Pożarnej w Sopocie. Jak poinformował bryg. Adam Hałasa, sopoccy strażacy koncentrują się przede wszystkim na kontrolach miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży – kolonie, półkolonie i obozy sportowe muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Straż pożarna wydaje opinie na temat zabezpieczenia tych obiektów.
Zwiększona liczba turystów oznacza również więcej incydentów w hotelach i pensjonatach. Strażacy kontrolują systemy sygnalizacji pożaru i urządzenia przeciwpożarowe, zwłaszcza tam, gdzie w przeszłości dochodziło do fałszywych alarmów. Ich celem jest ograniczenie niepotrzebnych interwencji i zapewnienie realnego bezpieczeństwa.
Oprócz tego strażacy utrzymują również stały kontakt z Sopockim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym i innymi służbami w celu zapewnienia sprawnej współpracy podczas działań ratowniczych na plażach i kąpieliskach.
Sopockie molo, jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w mieście, będzie w sezonie letnim objęte szczególnym nadzorem. Od 11 kwietnia do 30 września obowiązuje biletowany wstęp, a od 19 czerwca – przez całą dobę. Nocą za bezpieczeństwo na wejściu odpowiadać będzie ochrona GROM.
Również marina działać będzie w systemie całodobowym. Bosmanat zapewnia nieprzerwany monitoring, a w razie potrzeby – błyskawiczną pomoc. Na miejscu dostępna jest łódź kabinowa i ponton Sopockiego WOPR, quad do szybkiego przemieszczania się oraz pompa zanurzeniowa do celów przeciwpożarowych.
W Sopocie ruszają dwie ważne kampanie społeczne: „Pomagaj mądrze – nie dawaj pieniędzy osobom żebrzącym” oraz „Widzisz – reaguj”. Druga z nich, inspirowana tragicznymi wydarzeniami na Uniwersytecie Warszawskim, ma na celu aktywizację społeczną i reagowanie na niepokojące zachowania.
- Będziemy rozdawać ulotki i namawiać naszych gości oraz mieszkańców, żeby nie dawali pieniędzy osobom żebrzącym na ulicy, a w przypadku, kiedy jest to osoba nieletnia, natychmiast zareagowali i zgłosili ten fakt Straży Miejskiej lub w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej - powiedziała prezydentka Sopotu. - W reakcji na tragiczne wydarzenia na Uniwersytecie Warszawskim, zdecydowaliśmy się na zorganizowanie kampanii informacyjnej „Widzisz - Reaguj” - powiedziała prezydentka Sopotu. - Ma ona na celu uczulenie społeczeństwa na reagowanie w sytuacjach kryzysowych. Będziemy apelować, aby osoby, które widzą, że komuś dzieje się krzywda albo ktoś się zachowuje w sposób agresywny, nieodpowiedzialny, natychmiast informowały o tym odpowiednie służby.
Sopot, mimo wielu wyzwań, jak co roku udowadnia, że potrafi kompleksowo zadbać o swoich mieszkańców i gości. Dzięki współpracy wszystkich służb, aktywnym kampaniom i bogatej ofercie wydarzeń – nadmorski kurort jest gotowy na bezpieczne, kulturalne i pełne wrażeń lato 2025.
0 0
Och ty meduzo.