Sopot, znany dziś jako nadmorski kurort, w XVII i XVIII wieku był świadkiem ważnych wydarzeń historycznych związanych z dwoma królami Polski: Janem II Kazimierzem Wazą i Stanisławem Leszczyńskim. Ich pobyty w tym mieście odzwierciedlają burzliwe dzieje Rzeczypospolitej oraz strategiczne znaczenie nawet takich miejscowości jak Sopot w tamtych czasach.
W 1660 roku, podczas negocjacji pokojowych kończących wojnę polsko-szwedzką, król Jan II Kazimierz wraz z żoną Marią Ludwiką Gonzagą przebywał w sopockim Karlikowie. Zamieszkał tam w posiadłości należącej do Rajnolda Koelmera, co uczyniło Karlikowo tymczasową siedzibą królewską. W tym czasie organizowano również festyny dla dworu królewskiego, co świadczy o znaczeniu tego miejsca w kontekście politycznym i społecznym tamtego okresu.
Pobyt monarchy w Karlikowie miał również wymiar symboliczny – jako wyraz suwerenności króla nad Pomorzem Gdańskim oraz jego chęci bezpośredniego uczestnictwa w rokowaniach pokojowych. Jan Kazimierz był jednym z ostatnich władców Polski, którzy czynnie włączali się w dyplomację międzynarodową. Jego obecność w Sopocie miała dodać powagi polskiej stronie w rozmowach z przedstawicielami Szwecji, co świadczy o strategicznym znaczeniu regionu w tym okresie.
W 1733 roku, podczas wojny o sukcesję polską, Stanisław Leszczyński, wybrany ponownie na króla Polski, schronił się w Sopocie, zatrzymując się w tzw. Dworze Szwedzkim. Była to posiadłość, która wcześniej gościła szwedzkiego negocjatora Magnusa de la Gardie podczas rokowań pokojowych w 1660 roku. Po krótkim pobycie Leszczyński udał się do Gdańska, gdzie został oblężony przez wojska rosyjskie. W 1734 roku Sopot został doszczętnie spalony przez Rosjan, a Dwór Szwedzki uległ zniszczeniu. Zniszczenia te były tak poważne, że przez wiele lat nie odbudowywano zrujnowanych posiadłości.
[ZT]10802[/ZT]
Dla Leszczyńskiego pobyt w Sopocie był nie tylko epizodem politycznym, ale także osobistym dramatem. Po raz drugi zmuszony był uciekać z kraju, którego był legalnym królem, co potwierdzało jego trudną sytuację w grze mocarstw o wpływy w Rzeczypospolitej. Utrata oparcia na Pomorzu, a w szczególności zniszczenie taktycznego punktu, jakim był Sopot, osłabiło jego pozycję i przesądziło o klęsce w wojnie sukcesyjnej. Mimo to, Leszczyński pozostał ważną postacią polityki europejskiej jako teść Ludwika XV i władca Lotaryngii.
Obecność obu monarchów w Sopocie pozostawiła trwały ślad w historii miasta. Karlikowo, gdzie przebywał Jan II Kazimierz, zyskało na znaczeniu, a Dwór Szwedzki stał się symbolem burzliwych czasów i walk o tron Polski. Choć wiele z tych miejsc uległo zniszczeniu, ich historia przypomina o strategicznym znaczeniu Sopotu w dziejach Rzeczypospolitej.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz