W umowie została zawarta klauzula, która mówi o tym, że jeśli stan zdrowia Jerzego Ż. na to pozwoli, mężczyzna będzie mógł wrócić do mieszkania.
Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne w Gdyni 14 maja podpisało z Nawrockimi umowę darowizny o przekazaniu kawalerki, która wcześniej należała do Jerzego Ż. - przekazał w czwartek PAP prezes tego stowarzyszenia Bogdan Palmowski.
"Akt notarialny został podpisany 14 maja. W dokumencie jest zawarte polecenie od strony darczyńców, że pan Jerzy może mieszkać w tym lokalu, o ile jego stan zdrowia mu na to pozwoli i będzie taka jego wola. Pod umową darowizny jest mój podpis oraz podpis pani Marty Nawrockiej, która miała też pełnomocnictwo od pana Karola Nawrockiego" - dodał Palmowski.
Zapowiedział, że docelowo mieszkanie będzie przeznaczone dla osób będących w trudnej sytuacji życiowej, głównie kobiet, które doświadczają przemocy.
"Jeżeli pan Jerzy nie będzie mógł korzystać z lokalu lub nie wyrazi takiej chęci, to mieszkanie będzie przeznaczone dla osób w kryzysie. Szczególnie myślimy o kobietach, które doznają przemocy w rodzinie. Ściśle współpracujemy z organizacjami i instytucjami, które zajmują się tym problemem. Z tego co wiemy, nie zawsze miasto ma wystarczającą ilość lokali, gdzie te kobiety mogłyby znaleźć bezpieczną przystań" - wyjaśnił prezes ChSD w Gdyni.
"Pomagamy osobom, wykluczonym społecznie, które są w trudnej sytuacji życiowej. Udzielamy schronienia bezdomnym, motywujemy do podjęcia terapii, staramy się usamodzielniać" - zaznaczył Palmowski.
Do sprawy odniósł się w czwartek na konferencji prasowej w Wałbrzychu popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki.
Nawrocki powiedział, że organizacja, której zdecydował się przekazać mieszkanie to Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne z oddziałem w Gdyni. Jak tłumaczył, stowarzyszenie zajmuje się pomocą osobom wykluczonym i bezdomnym.
"Wczoraj taki akt notarialny został podpisany i to mieszkanie, tak jak służyło przez wiele lat za moją sprawą panu Jerzemu i jak je opłacałem, (...) tak w kolejnych dekadach będzie służyć osobom bezdomnym" - wyjaśnił.
Kandydat na prezydenta podkreślił, że - zgodnie z podpisanym w środę aktem notarialnym - Jerzy Ż. może do końca życia korzystać z tego mieszkania.
Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne w Gdyni to pozarządowa organizacja charytatywna, która od wielu lat zajmuje się pomocą osobom potrzebującym i w kryzysie bezdomności. Stowarzyszenie prowadzi ośrodki wsparcia dla takich osób, a także warsztaty terapii zajęciowych oraz zakłady aktywności zawodowej.
O przekazaniu kawalerki przez Nawrockich temu stowarzyszeniu nieoficjalnie informowała wcześniej interia.pl.
Sprawa mieszkania popieranego przez PiS kandydata na prezydenta to pokłosie publikacji portalu Onet, który ujawnił, że wbrew wcześniejszej deklaracji Nawrocki nie jest właścicielem jednego, a dwóch mieszkań. Poza mieszkaniem w Gdańsku, w którym mieszka z rodziną, posiadał również kawalerkę. Kilka dni później portal podał, że Jerzy Ż., wcześniejszy właściciel kawalerki - przekazał ją Nawrockiemu i jego żonie w zamian za opiekę i utrzymanie, czyli na zasadzie umowy dożywocia, jednak mężczyzna trafił do domu opieki społecznej.
W odpowiedzi na te doniesienia Nawrocki opublikował w internecie złożone przez niego jako prezesa IPN oświadczenie majątkowe z 2021 r., w którym wymienił dwa mieszkania własnościowe, które posiada z żoną, oraz 50-procentowy udział w mieszkaniu jego żyjącej matki. Zdaniem Nawrockiego nabycie przez niego kawalerki w Gdańsku "dokonało się w pełni zgodnie z prawem".
W ubiegłym tygodniu mówił, że kwestia pomocy udzielanej przez niego Jerzemu Ż. i nabycie mieszkania to oddzielne sprawy i że w kwestii mieszkania nie ma sobie nic do zarzucenia. Nawrocki poinformował też, że przekaże kawalerkę w Gdańsku na cele charytatywne. Podczas poniedziałkowej telewizyjnej debaty kandydatów na prezydenta, Nawrocki oświadczył, że "pomógł człowiekowi", kupił od niego mieszkanie i przekazał je ostatecznie na cele charytatywne. Zapewnił, że po zakupieniu mieszkania nadal brał odpowiedzialność za Jerzego Ż. (PAP)
anm/ mrr/ lm/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz