Sopot po raz kolejny udowadnia, że potrafi inwestować w ludzi – a konkretnie w ich pomysły, zaangażowanie i sąsiedzką energię. W ramach tegorocznej edycji Sopockiego Funduszu Sąsiedzkiego aż dziesięć oddolnych inicjatyw mieszkańców otrzymało dofinansowanie w wysokości 2 tys. zł każda. Łącznie na wspólne działania przeznaczono 20 tys. zł.
Od pikników i zielonych zakątków, po warsztaty rodzinne i muzyczne spotkania – wśród zwycięskich projektów każdy znajdzie coś dla siebie. Jak mówi prezydentka Sopotu, Magdalena Czarzyńska-Jachim:
- Cieszę się, że mogliśmy przyznać granty na realizację wszystkich dziesięciu zgłoszonych inicjatyw. W tym roku podwoiliśmy budżet Sopockiego Funduszu Sąsiedzkiego, dzięki czemu przyznaliśmy granty po 2 tysiące złotych. To nie tylko finansowe wsparcie, ale przede wszystkim dowód na to, jak bardzo cenimy oddolne pomysły i zaangażowanie naszych mieszkańców. To inwestycja w budowanie silnych, sąsiedzkich więzi. Gratuluję wszystkim autorom tych wspaniałych pomysłów i dziękuję za ich chęć do działania. To właśnie Wasza energia i inicjatywa sprawiają, że Sopot tętni życiem i jest miejscem, w którym chce się mieszkać.
Aż cztery projekty dotyczą zazieleniania miejskiej przestrzeni – mieszkańcy zadbają m.in. o rośliny miododajne na ul. Mazowieckiej („Mazowiecka dla pszczół”), kwietne aranżacje przy ul. Sienkiewicza („Barwy lata”), wspólną przestrzeń przy ul. Łokietka („Zielona przestrzeń sąsiedzka”) oraz podwórko przy Króla Jana Kazimierza („Sąsiedzi od Króla Jana”).
Sopocianie postawili też na integrację poprzez wspólne świętowanie – projekt „Trzy Siostry” to piknik na rozpoczęcie lata, zainicjowany przez... 8-letnią Hanię! Z kolei „Europejski Festyn Rodzinny” przy Przedszkolu nr 5 będzie okazją do poznania kultur krajów UE i świętowania polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
W ramach projektu „Bobostacja” w Tęczowym Domu odbędą się spotkania rozwojowe dla dzieci w wieku 0–3 lata i ich rodziców – od warsztatów logopedycznych po sensoryczne zabawy.
Światowych smaków nabierze Sopot dzięki projektowi „Międzykulturowe gotowanie i grillowanie”, realizowanemu przez grupę uchodźców z Ukrainy. Spotkania mają zbliżyć mieszkańców różnych kultur, promując kuchnię i tradycje nie tylko Ukrainy, ale i innych zakątków świata.
„Przyjaciółki Sopotu” to z kolei półkolonie dla kobiet, które będą miały okazję wziąć udział w zajęciach gimnastycznych z wykorzystaniem sprzętu zakupionego rok wcześniej. Wszystko to również w przyjaznych przestrzeniach Tęczowego Domu.
Muzyczny finał zestawienia stanowi inicjatywa „Liberta”, czyli comiesięczne otwarte próby dla muzyków-amatorów. Dodatkowo wprowadzone zostaną elementy muzyczne do gimnastyki oddechowej – wszystko po to, by łączyć ludzi poprzez dźwięk i wspólną ekspresję.
Projekty będą realizowane między 10 maja a 30 listopada 2025 roku. Ich operator, Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji, zarządza funduszem w ramach programu „Sopockie Domy Sąsiedzkie”. Wnioski o dofinansowanie mogą składać minimum 3-osobowe grupy mieszkańców – nieformalni liderzy osiedli, sąsiedzi, wolontariusze, a nawet dzieci (pod opieką dorosłych).
Sopot kolejny raz udowadnia, że siła miasta tkwi w ludziach – i to właśnie dzięki nim powstają inicjatywy, które nie tylko upiększają przestrzeń, ale przede wszystkim łączą społeczność, budują relacje i inspirują do działania.
Chcesz dowiedzieć się więcej o Sopockim Funduszu Sąsiedzkim albo masz pomysł na przyszłoroczną edycję? Śledź informacje publikowane przez Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji i miej oko na kolejne nabory – być może to właśnie Twoja inicjatywa zmieni kawałek Sopotu!
[ZT]32643[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz