Prezentacja multimedialna wyświetlana na latarni morskiej przy molo przedstawia korzyści i wyzwania stojące przed Unią Europejską i podkreśla znaczenie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Premierowy pokaz odbył się 14 kwietnia 2025 r., po pierwszym dniu Samorządowego Kongresu Finansowego Local Trends. Teraz czterominutową prezentację można oglądać po zmroku w soboty i niedziele (do końca kwietnia), a w majowe i czerwcowe wieczory codziennie.
Prezentacja multimedialna z pomocą animacji pokazuje priorytety przewodnictwa Polski w Radzie UE, korzyści wynikające z członkostwa, a także zagrożenia z którymi boryka się współczesna Europa. Są to: obronność i bezpieczeństwo, ochrona ludzi i granic, przeciwdziałanie obcej ingerencji i dezinformacji, bezpieczeństwo i swoboda działalności gospodarczej, transformacja energetyczna, konkurencyjne i odporne rolnictwo i bezpieczeństwo zdrowotne. Głównym motywem graficznym, który pojawia się w mappingu jest jabłko – „oficjalny owoc” polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Kostka Rubika w kolorach flagi węgierskiej to symboliczne pokazanie, że prezydencję w Radzie przejęliśmy właśnie od Węgier. W prezentacji są również akcenty sopockie – konie i morskie fale. Autorzy w formie animacji pokazali także starania o zapewnienie niezależności energetycznej Polski i Pomorza i inwestycje w odnawialne źródła energii, a konkretnie w morską energetykę wiatrową.
Mapping do końca kwietnia będzie wyświetlany w sobotnie i niedzielne wieczory, o godzinie 20.00, natomiast w maju i czerwcu zobaczymy go codziennie, po zmroku.
Prezentacja powstała w ścisłej współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Autorami są dr Robert Turło, scenarzysta i animator oraz Kamila Okrutny i Weronika Dziurdziewicz – wszyscy są pracownikami naukowymi w Pracowni Animacji i Działań Wizualizacyjnych Wydziału Grafiki gdańskiej ASP.
Polska przewodniczy Radzie Unii Europejskiej od 1 stycznia. Prezydencja potrwa do 30 czerwca 2025 r. Rada UE to jeden z najważniejszych unijnych organów decyzyjnych w skład którego wchodzą przedstawiciele wszystkich 27 państw Unii Europejskiej. Polska przewodniczy RUE po raz drugi, 13 lat po objęciu pierwszej prezydencji w II poł. 2011 r. oraz 20 lat od przystąpienia do Wspólnoty w 2004 roku. Prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej przypada na okres wielu wyzwań. Europa mierzy się ze skutkami trwającej trzeci rok zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz koniecznością wzmocnienia własnego potencjału obronnego. Dlatego też hasło polskiej prezydencji, „Bezpieczeństwo, Europo!”, wzywa do wzmocnienia bezpieczeństwa UE w siedmiu najważniejszych wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym oraz zdrowotnym.
Źródło: UMS
[ZT]32223[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz