Sopot zmaga się z poważnym problemem – afrykańskim pomorem świń (ASF) w populacji dzików. Od początku 2025 roku na terenie miasta potwierdzono już ponad 140 zakażeń, a sytuacja, jak podkreślają służby weterynaryjne, pozostaje dynamiczna i nieprzewidywalna. Mimo podejmowanych działań zapobiegawczych, choroba nie ustępuje.
Jak wynika z informacji przekazanych przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Gdyni, w 2025 roku w Sopocie potwierdzono 53 przypadki zakażeń w styczniu (38 ognisk zachorowań), 48 w lutym (34 ogniska), 33 w marcu (20 ognisk) i 9 w kwietniu. Choroba dotknęła m.in. dziki bytujące w pobliżu gęsto zaludnionych osiedli i terenów spacerowych.
Najczęściej zakażone dziki znajdowano w rejonach:
a nawet na plaży w okolicach Kamiennego Potoku.
Jak podkreśla lek. wet. Piotr Jeliński, sytuacja wciąż jest poważna, a scenariusze zarówno dalszego wzrostu, jak i potencjalnej stabilizacji czy spadku zachorowań pozostają możliwe.
W pierwszych miesiącach roku przeprowadzono cztery akcje przeszukiwania lasów przy udziale specjalnie przeszkolonych psów. W ich trakcie odnaleziono łącznie 37 padłych dzików, z czego większość potwierdzono jako zakażone ASF. Celem tych działań jest jak najszybsze usuwanie zakażonych szczątków i ograniczanie dalszego rozprzestrzeniania wirusa w środowisku.
Służby weterynaryjne apelują do mieszkańców o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa:
Afrykański pomór świń nie stanowi zagrożenia dla ludzi, ani dla zwierząt domowych, jednak jest śmiertelny dla dzików i świń hodowlanych. To wirus o wyjątkowo wysokiej odporności – potrafi przetrwać w środowisku przez wiele miesięcy, a jego śmiertelność wśród zakażonych zwierząt sięga niemal 100%.
ASF może doprowadzić do poważnych strat ekonomicznych w sektorze rolnym i hodowlanym. W warunkach miejskich stanowi również zagrożenie dla ekosystemu i bezpieczeństwa publicznego, zwłaszcza gdy chore dziki zbliżają się do zabudowań, parków i plaż.
Najskuteczniejszą metodą ograniczania rozprzestrzeniania się ASF jest szybka reakcja – usuwanie martwych dzików i dezynfekcja miejsc, w których zostały znalezione. Przyszłość zależy od skuteczności współpracy między mieszkańcami, służbami miejskimi i weterynaryjnymi. Zachęcamy do czujności – wspólnie możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Pamiętaj jednak, jeśli zauważysz martwego dzika, nie dotykaj go, ale natychmiast poinformuj o tym odpowiednie służby.
[ZT]31969[/ZT]
0 0
horror ...