Zamknij
REKLAMA

Leszek Możdżer - Wkład w film "Ikar. legenda Mietka Kosza" [Premiera kinowa]

19:33, 17.10.2019 | J.F
Skomentuj Leszek Możdżer Official Profil - facebook
REKLAMA

18 października do kin trafi film "Ikar. Legenda Mietka Kosza". Historia inspirowana życiem niewidomego geniusza fortepianu, zmarłego w 1973 r., w wieku 29 lat. Jego postać jest znana wśród miłośników jazzu. Niewidomy pianista, mistrz improwizacji, niewiele po sobie zostawił: jedną płytę oraz dwie kompilacje różnych utworów, które nagrał dla radia i telewizji. . Jako najmłodszy muzyk i pierwszy Polak wygrał najbardziej prestiżowy festiwal jazzowy w Montreux, grał w paryskich klubach jazzowych, występował w najlepszych salach koncertowych. Był podziwiany przez największych muzyków i publiczność. Jak większość ludzi wybitnych musiał walczyć z wewnętrznymi demonami i samotnością.

Mietek już w dzieciństwie odkrył, że dzięki muzyce może na nowo widzieć i opowiadać o świecie. Początkowo grał klasykę, jednak już po pierwszym zetknięciu się z jazzem wiedział, że chce być wierny właśnie temu gatunkowi.

W tytułową rolę wcielił się znany polski aktor - Dawid Ogrodnik. Na ekranie zobaczymy również Piotra Adamczyka i Jacka Komana. 

Na pewno o Mietku Koszu powinniśmy wiedzieć. To grzech, że było o nim tak cicho do tej pory, że było to nazwisko tylko i wyłącznie kojarzone w środowisku jazzowym - mówi Piotr Adamczyk.

Nieoceniony wkład Leszka Modżera

Za stworzenie i przygotowanie warstwy muzycznej filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza" odpowiadał Leszek Możdżer.

Odtwórca głównej roli Dawid Ogrodnik, aby oddać wiarygodnie grę na fortepianie, prosił jazzmana, by nagrywał siebie, kiedy gra - z różnych kamer, z różnych ujęć. Jego pracę wyróżniono nagrodą w Gdyni.

– Mietek, któremu Pan Bóg odebrał wzrok mógł dzięki temu spojrzeć do środka. Życzę nam wszystkim, żebyśmy mogli zobaczyć co jest w nas wewnątrz najważniejsze – mówił ze sceny Teatru Muzycznego w Gdyni Możdżer, odbierając statuetkę.

"Gdy zaczynałem swoją przygodę z jazzem, ludzie będący w temacie zwracali mi uwagę na Kosza" - wspomina Możdżer. - "Dosyć szybko usłyszałem to nazwisko. Kiedyś wreszcie udało mi się upolować jego płytę w jakimś antykwariacie. Wokół Kosza panowała atmosfera wtajemniczenia, koniecznie trzeba było cokolwiek o nim wiedzieć. Z tego, co zdążyłem się zorientować, była to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto zabierał się do grania jazzu solo na fortepianie. Spędziłem wiele godzin na słuchaniu jego muzyki i dziwiłem się, że jest jej tak niewiele. Dopiero podczas przygotowań do filmu Ikar zrozumiałem, że Kosz był swoistą kometą, która rozbłysnęła jasnym, krótkim światłem i od razu znikła. W latach 90. nie było w obiegu praktycznie żadnych informacji na jego temat".

Mimo, że Leszek Możdzer ma zapełniony kalendarz, gra koncerty na całym świecie, to gdy Pieprzyca zaproponował mu współpracę - nie odmówił. Wirtuoz zgodził się przygotować warstwę muzyczną filmu. W swoich kompozycjach uwspółcześnił utwory wykonywane przez Kosza. Z informacji podanej mediom wynika jednak, że do filmu dostało się około 30 proc. pracy Możdżera. Pozostałą odrzuconą część znajdziemy na soundtracku.

 „Początkowo podchodziłem do muzyki Mietka Kosza jak kustosz, chciałem zachować wszystkie granice tej formy. Okazało się, że to nie działa, bo zmienił się język. Udało nam się stworzyć muzykę, która nawiązuje do języka Kosza, ale trafi do współczesnego widza” – mówił. – „Ikar. Istota wzniosła, ale roztrzaskująca się o prawa natury i grawitacji. Taki był Mietek Kosz. Genialny, ale zbyt wątły, by przetrwać. Miotający się między świetlistymi promieniami talentu, rozpaczliwą arogancją miażdżącą wszystko wokół i nadzieją, że uda mu się opanować obezwładniające go osamotnienie”. Leszek Możdżer - fortepian oraz Orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Marka Mosia

Możdżer pojawia się również na ekranie. W filmie zobaczymy go w scena, w której Ogrodnik uczy go, jak lepiej zagrać "Summertime".

Film w kinach od 18 października. 

 

 

(na podstawie materiałów prasowych /PAP Life)

(J.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA