W ostatnich tygodniach w Sopocie pojawiły się niepokojące informacje o licznych przypadkach śmierci dzików. Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni znaleziono około 12 martwych osobników na terenie miasta i lasów komunalnych. Co stoi za tymi tragicznymi zdarzeniami?
Jak informuje Urząd Miasta Sopotu, procedura postępowania w przypadku znalezienia martwego zwierzęcia jest jasno określona. Najpierw miejsce jest oznaczane przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej, a następnie firma OL-MED, odpowiedzialna za utylizację, odbiera truchło. Następnie każdy martwy dzik jest badany pod kątem obecności wirusa ASF (afrykańskiego pomoru świń).
ASF to groźna choroba wirusowa, która dotyka dziki i świnie domowe. Choć dla ludzi jest nieszkodliwa, może przynieść poważne skutki dla gospodarki, zwłaszcza rolnictwa. Trójmiasto znajduje się w strefie zagrożenia występowaniem tego wirusa, dlatego każdy przypadek śmierci dzika jest dokładnie analizowany. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Gdyni przeprowadza badania pobranych próbek, aby ustalić, czy ASF mogło być przyczyną zgonu.
Czy wirus przyczynił się do śmierci dzików, które odnaleziono w ostatnim czasie? Pod koniec ubiegłego tygodnia przesłaliśmy zapytanie w tej sprawie do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gdyni i wciąż czekamy na odpowiedź.
Jeśli zauważyłeś martwego dzika lub masz do czynienia z agresywnym zwierzęciem, zgłoś to natychmiast! Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy Straży Miejskiej (986) lub Policji (112). Reagując szybko, możemy nie tylko zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców, ale także pomóc w walce z potencjalnym zagrożeniem epidemiologicznym.
[ZT]29779[/ZT]
5 1
To niebezpieczne. Moze byc z tego jakas zaraza grozna i dla ludzi. Tyle lat nie rozwiazywano problemu surpopulacji, no to teraz ma sie ten problem. Smutne to.
6 0
Dlaczego urzędu miejskiego to nie obchodzi?
To może być niebezpieczne dla dzieci, a oni nic nie robią.
7 1
To może również być trucie tych zwierząt
7 0
Eko terroryści nie chcieli zrobić porządku z dzikami, to Matka Natura robi.
4 1
Skandaliczne zachowanie prezydentki. Takie zachowanie może być niebezpieczne dla mieszkańców.
3 0
Dziki ryją i rozkopują groby na cmentarzu w Sopocie.
2 0
Tak, ale tylko te ziemne, bez pomnika. Poza tym przyciaga je wosk ze swiec i kwiaty na grobach.
1 0
A co ci ta kobieta zawinila ? Akurat tutaj reaguje prawidlowo. Inspektorzy sanitarni zawiadomieni i robia za co maja placone. A ty sie nie pieniacz na prozno !
0 1
Dziki rozkopują groby na cmentarzu, zbezczeszczają zwłoki, potem padają nieżywe, a władza samorządowa nie informuje o przyczynach. Znieważenie miejsca pochówku to występek zagrożony karą.
Dziki nie będą odpowiadać karnie, ale za to odpowiada władza samorządowa.
0 0
Więc na tym cmentarzu zwłoki grzebane są na głębokości do 20 cm ? A może te dziki mają dzicze łopaty i kopią aż wykopią truchło ?