Zamknij

W autobusie SOS wydano już ponad 7 tys. porcji zupy! To wspólna akcja Sopotu i Gdańska

10:39, 26.12.2024 Aktualizacja: 10:39, 26.12.2024
Skomentuj W autobusie SOS osoby w bezdomności mogą zjeść ciepłą zupę. Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl W autobusie SOS osoby w bezdomności mogą zjeść ciepłą zupę. Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Od 1 listopada do 23 grudnia załoga autobusu SOS - pomoc wydała bezdomnym łącznie 7184 porcje zupy i 1135 sztuk ciepłej odzieży. Z oferty korzysta codziennie ok. 65 potrzebujących. Autobus działa w Gdańsku w okresie jesienno-zimowym od 2017 r.

Od 1 listopada załoga autobusu SOS jeżdżącego w nocy z Sopotu do Gdańska wydała bezdomnym ponad 7 tys. porcji zupy i ponad tysiąc sztuk odzieży. Autobus będzie kursował do końca marca 2025 r. - poinformowała rzeczniczka MOPR w Gdańsku Sylwia Ressel.

Ratownik medyczny, który również nim jeździ, udziela porad i np. opatruje rany. Pracownik socjalny lub streetworker informują o dostępnej pomocy w mieście i motywują potrzebujących do jej przyjęcia. Załoga przekazuje też kanapki od uczniów i rodziców niektórych gdańskich szkół.

Trasa autobusu SOS rozpoczyna się w Sopocie przy ul. Bohaterów Monte Cassino w pobliżu kościoła św. Jerzego. Autobus parkuje tam codziennie ok. godz. 19.15.

Trasa autobusu

Po postoju w Sopocie autobus ok. godz. 20.00 wyrusza do Gdańska. Pierwszy postój jest ok. 20.15 na pętli przy stacji SKM na Przymorzu. Kolejny godzinę później na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu. Ok. godz. 22.15 zatrzymuje się w zatoce przy kinie Krewetka w Gdańsku. Trasę kończy obok ogrzewalni przy ul. Mostowej w Gdańsku. Dowozi tam osoby chcące się ogrzać i przenocować w placówce. Będzie jeździł codziennie do końca marca 2025 r.

Jest to wspólna akcja Gdańska i Sopotu realizowana przez Towarzystwo Wspierania Potrzebujących "Przystań" i dofinansowana przez oba te miasta.

Pomoc ratowników

Rzeczniczka podała, że bezdomnym dwa razy w tygodniu pomaga też zespół ambulansu ratunkowo-sanitarnego Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa ADIUTARE. Usługa ma charakter medyczny i interwencyjny. Przeznaczona jest dla bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych. Ratownicy we współpracy z pracownikami socjalnymi Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR dojeżdżają do potrzebujących i udzielają im doraźnej pomocy medycznej, m.in. opatrują rany, owrzodzenia, wykonują badania EKG i poziomu cukru we krwi.

Ponadto ratownicy udzielają konsultacji w zakresie profilaktyki zdrowia i higieny i przeciwdziałania uzależnieniom. Ressel poinformowała, że od 1 lipca do 20 grudnia 2024 r. udzielili ok. 390 porad. Na zlecenie MOPR będą świadczyć te usługi do końca czerwca 2025 r. (PAP)

pm/ joz/

[ZT]29623[/ZT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

PiotrPiotr

1 1

Tymczasem "Zupa na Monciaku", zamiast pomagać rodakom, wspiera banderowską Ukrainę. 11:36, 26.12.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%