Noc z 13 na 14 września będzie należała do wyjątkowych. Na niebie zaobserwujemy nietypową pełnię nazywaną Księżycem Żniwiarzy. W tym roku zobaczymy ją przeszło tydzień przed równonocą wrześniową. Co ciekawe to charakterystyczne zjawisko wystąpi w dniu, który w naszej kulturze uchodzi za pechowy. Ostatnia pełnia księżyca przypadająca w piątek trzynastego miała miejsce ponad 19 lat temu - 13 października 2000 roku.
Księżyc Żniwiarzy bywa niekiedy nazywany Księżycem Plonów czy też inaczej Harvest Moon. Pełnię księżyca, która przypada w ciągu dwóch tygodni przed lub dwóch tygodni po równonocy jesiennej nazywamy właśnie w ten sposób. Pełnia następująca po Księżycu Plonów jest z kolei nazywana Księżycem Myśliwego.
Harvest Moon ma zawdzięczać swoją nazwę ilości odbijanego światła, które rozświetla noc. To z kolei miało umożliwiać żniwa, tradycyjnie rozpoczynane w połowie września, także po zachodzie słońca. Moment kulminacyjny Księżyca Żniwiarzy będzie można zaobserwować o godzinie 4:32 w sobotę 14 września.
Symbolika księżyca
Oglądając księżyc nad Sopotem, warto pamiętać o niezwykłych znaczeniach przypisywanych zarówno zjawisku pełni, jak i piątkowi trzynastemu.
Księżyc symbolicznie kojarzony z kobiecością, cyklem życia i śmierci, a także magią. W mitologii Greków i Rzymian związany był z takimi bóstwami jak Artemida, Diana, Febe i Hekate.
"Hekate – w mitologii grecko-rzymskiej przede wszystkim bogini ciemności, czarów, magii oraz świata istot i zjawisk nadprzyrodzonych".
Wikipedia
W wierzeniach alchemicznych księżyc utożsamiany jest z pierwotną materią, zmiennością, ulatnianiem się, zasadą żeńską i srebrem.
Piątek trzynastego
W wielu państwach europejskich istnieje przesąd zgodnie, z którym piątek przypadający w trzynasty dzień miesiąca uważa się za pechowy. Istnieje nawet określenie specyficznego lęku towarzyszącemu tej dacie - paraskewidekatriafobią. Choć przekonanie o jej zgubnym wpływie rozpowszechniło się dopiero na początku XX wieku, przesąd ten jest związany z okrucieństwami, które zapisały się na kartach historii.
Według niektórych negatywne znaczenie przypisywane piątkom trzynastego miało mieć swój początek 13 października 1307 roku. Jest to dzień, w którym doszło do masowych aresztowań przedstawicieli zakonu Templariuszy. Zakonnicy zostali oskarżeni przez króla Francji Filipa IV o herezję, sodomię i kontakty z diabłem.
W rzeczywistości francuski monarcha był zadłużony u przedstawicieli wpływowego zakonu i sformułowanie zarzutów miało pozwolić mu na pozbycie się strony, która mogłaby dochodzić swoich należności.
Ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay tuż przed spaleniem na stosie rzekomo miał przekląć zarówno króla Francji, jak i papieża Klemensa V. Co ciekawe obaj zmarli w przeciągu roku od brutalnej piątkowej egzekucji.
[ZT]2831[/ZT]
0 0
Żniwa rozpoczynane w połowie września? W jakim kraju? U nas żniwa zaczynają się w lipcu...