Autobus SOS oferujący wsparcie osobom w kryzysie bezdomności rozpoczyna kolejny sezon działalności. W piątek, 1 listopada, zaparkuje po raz pierwszy przy kościele św. Jerzego w Sopocie. Osoby potrzebujące będą mogły zjeść w środku ciepły posiłek, ogrzać się, a także uzyskać doraźną pomoc medyczną. W autobusie otrzymają również informacje o miejscach, w których mogą otrzymać wsparcie. Autobus będzie jeździł codziennie, między Sopotem i Gdańskiem, do wiosny przyszłego roku.
Robi się coraz chłodniej. Pojawiają się pierwsze przymrozki, a to bardzo trudny czas dla osób w kryzysie bezdomności, które przebywają w miejscach niemieszkalnych. Autobus SOS wyrusza na ulice Sopotu i Gdańska, by dotrzeć z pomocą do tych najbardziej potrzebujących. Będzie kursował codziennie, również w święta.
Trasa autobusu SOS rozpoczyna się w Sopocie przy ul. Bohaterów Monte Cassino, w pobliżu kościoła św. Jerzego. Autobus będzie tam parkował codziennie ok. godz. 19.15. Osoby w kryzysie bezdomności i będące w trudnej sytuacji życiowej otrzymają tam ciepłą zupę, odzież, a w razie potrzeby także pomoc ratownika medycznego. Będą mogły również porozmawiać z pracownikiem socjalnym o różnych możliwościach pomocy i sposobach na wyjście z bezdomności. Po postoju w Sopocie, ok. godz. 20.00 autobus wyruszy do Gdańska, gdzie będzie miał kilka przystanków, by zakończyć trasę obok ogrzewalni przy ul. Mostowej w Gdańsku. Dowiezie tam osoby, które będą chciały się ogrzać i przenocować w placówce.
– Każdy, kto potrzebuje wsparcia, zwłaszcza schronienia czy posiłku, może w Sopocie liczyć na pomoc – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu. – W czasie tych najzimniejszych dni w roku bardzo ważna jest nie tylko pomoc systemowa, ale również ludzka wrażliwość. Rozglądajmy się wokół siebie, zwracajmy uwagę na osoby samotne, słabsze, mniej zaradne. W trudnej sytuacji sami możemy im pomóc, możemy też poinformować odpowiednie służby lub choćby przekazać informację o tym, gdzie mogą się zwrócić po wsparcie. Jesienią i zimą jednym z takich punktów jest Autobus SOS – dodaje prezydentka Sopotu.
Autobus SOS, to wspólna akcja Gdańska i Sopotu, realizowana przez Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”, dofinansowana ze środków obu tych miast.
– Ta mobilna forma pomocy jest w okresie jesienno-zimowym uzupełnieniem oferty wparcia którą zapewnia Miasto Sopot osobom w kryzysie bezdomności. Bezpośrednia pomoc jest szczególnie ważna, dla osób, które z różnych przyczyn nie chcą skorzystać z miejsca w placówce i pozostają w miejscach niemieszkalnych – podkreśla Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – Nasi pracownicy zachęcają te osoby, aby przynajmniej chłodne miesiące spędziły w placówce, choć czasem z powodu uzależnienia, choroby psychicznej czy innych względów osoby te nie chcą z tego skorzystać. Nie możemy nikogo zmusić do przyjęcia pomocy, ale systematycznie monitorujemy te miejsca i namawiamy do skorzystania ze wsparcia – dodaje Andrzej Czekaj.
Sopocki system pomocy osobom w kryzysie bezdomności opiera się na współpracy Ośrodka Pomocy Społecznej z innymi jednostkami i służbami miejskimi oraz z organizacjami pozarządowymi, które na zlecenie Miasta zapewniają wsparcie osobom doświadczającym bezdomności. Kiedy na dworze robi się chłodno, organizowane są dodatkowe patrole straży miejskiej, policji i pracowników socjalnych. Służby odwiedzają miejsca, w których przebywają osoby doświadczające bezdomności i oferują im różne formy pomocy.
W okresie jesienno-zimowym w Sopocie działa także Zimowy Punkt Interwencyjny, który na zlecenie Miasta prowadzi Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Osoby potrzebujące mogą tam spędzić noc (ZPI działa w godz. 18.00-6.00) w ciepłym pomieszczeniu, przy gorącej herbacie. Przez cały rok, w siedzibie Caritas, przy al. Niepodległości 778, osoby potrzebujące mogą również skorzystać z łaźni, z usługi fryzjera, doraźnej pomocy medycznej, otrzymać ciepłą zupę czy odzież.
Bądźmy uważni i wrażliwi osoby potrzebujące, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Reagujmy, kiedy widzimy coś niepokojącego. Osoby doświadczające bezdomności, które przebywają na ulicach są w tym okresie narażone na szczególne niebezpieczeństwo z utratą życia włącznie. Pomóżmy im przetrwać ten trudny czas. Wszelkie niepokojące sygnały można kierować do służb miejskich:
W sytuacji kryzysowej, zagrażającej życiu i zdrowiu, najlepiej zadzwonić na numer interwencyjny 112.
Przystanki Autobusu SOS:
Ok. godz. 23.30 Autobus SOS zatrzymywać się będzie obok ogrzewalni przy ul. Mostowej 1A w Gdańsku. Autobus dowiezie tam osoby doświadczające bezdomności, które będą chciały przenocować w placówce.
Posiłek
Źródło: Urząd Miasta Sopotu
[ZT]28351[/ZT]
1 0
Będzie stał godziny z uruchomionym silnikiem w kurorcie, jak to możliwe miasto promuje ekologię a tu zong.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu esopot.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz