Zamknij
REKLAMA

Czy sopockie plaże i ujęcia wody są bezpieczne? Skutki awarii oczyszczalni ścieków Czajka

14:15, 05.09.2019 | P.S
REKLAMA
Skomentuj

27 sierpnia doszło do awarii w warszawskiej oczyszczalni ścieków "Czajka". Prawdopodobną przyczyną usterki okazało się rozwarstwienie rurociągów. Zanieczyszczenia nieprzerwanie wpływają do rzeki w tempie 3 m3/s. Jak poinformował Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, ścieki, które wyciekły do Wisły, dotrą na Pomorze 8 września.

W czwartek 29 sierpnia zwołano posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska i Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny stale monitorują warunki środowiskowe i sanitarne.

Służby zostały postawione w stan podwyższonej gotowości. Pozostają one w stałym kontakcie z powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego. W związku z wyciekiem apeluje się o prewencyjne unikanie kontaktu z wodą z Wisły. Eksperci zapewniają jednak, że nie ma powodów do obaw. Sytuacja jest pod kontrolą, a pomorskim ujęciom wody nie grozi zanieczyszczenie.

"Państwowi Powiatowi Inspektorzy Sanitarni, na terenie działalności których płynie rzeka Wisła, pozostają w ścisłej i stałej współpracy z Gminami oraz przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi eksploatującymi ujęcia głębinowe wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi w sąsiedztwie Wisły. Jakość wody z tych ujęć jest objęta szczególnym nadzorem" - czytamy w komunikacie Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

Swoje stanowisko względem potencjalnego zagrożenia zanieczyszczeniem przedstawiła także Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sopocie. Według zapewnień sopockim ujęciom wody nie grozi zanieczyszczenie i nic nie wskazuje na to, by wyciek miał mieć jakikolwiek negatywny wpływ na sopockie wody. Jednocześnie pracownicy przypominają o tym, że od 31 sierpnia kąpieliska w Sopocie pozostają zamknięte.

"W nawiązaniu do [...] komunikatu Sanepidu w Gdańsku, potwierdzamy, że sopockie ujęcia wody są w pełni bezpieczne i zrzut ścieków w Warszawie nie będzie mieć żadnego wpływu na jakość wody w sopockich kranach. Woda na terenie Sopotu jest ujmowana z ujęć głębinowych" - informuje Aqua Sopot, miejska spółka zarządzająca siecią wodociągową i kanalizacją sanitarną.

[ZT]2736[/ZT]

(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

plazowiczplazowicz

0 0

burza w szklance kału....w naszym kraju już nic nie jest normalne 16:22, 05.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© esopot.pl | Prawa zastrzeżone