Zamknij

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne z Biblioteką Sopocką

10:04, 05.10.2024 .
Skomentuj

„eMOCje. Bliżej innych, blisko siebie” to cykl różnorodnych działań Biblioteki Sopockiej skupionych wokół zagadnień związanych ze zdrowiem psychicznym. Celem dwuletniego projektu jest edukacja psychologiczna i promowanie literatury, w której można odnaleźć odpowiedź na pytanie, jak dbać o swoje zdrowie psychiczne. Inicjatywa ma na celu ułatwienie dostępu do wiedzy na temat dbałości o zdrowie psychiczne i budowanie silniejszych więzi społecznych. W ramach projektu odbywają się liczne warsztaty, spotkania oraz działania edukacyjne, dzięki którym uczestnicy dowiedzą się, jak troszczyć się o swoje emocje i relacje z innymi. 

Biblioteka dąży także do przekształcenia swoich filii w tzw. „trzecie miejsca” – przestrzenie, w których mieszkańcy mogą się swobodnie spotykać, wymieniać pomysłami i inicjatywami, tworząc lokalne centra integracji. Takie miejsca sprzyjają budowaniu wspólnoty poza domem i miejscem pracy. 

– Jednym z elementów projektu jest akcja „Wymieńmy się lokalnie”. To inicjatywa wymiany barterowej, gdzie mieszkańcy Sopotu mogą bezgotówkowo wymieniać się usługami i towarami. Każdy, kto chce wziąć udział, może zgłosić swoją ofertę na specjalnie przygotowanych kartach, które następnie zostaną umieszczone na tablicach korkowych w filiach Biblioteki Sopockiej - mówi Karolina Romanowska, koordynatorka projektów w Bibliotece. – Przykłady wymian mogą obejmować np. podarowanie jabłek w zamian za słoiki. Uczestnicy samodzielnie kontaktują się, zdejmując kartę z propozycją z tablicy – dodaje.  

W ramach projektu w jednej z filii Biblioteki Sopockiej – Sopotece – galerii kultury multimedialnej – w październiku odbędą się spotkania autorskie z osobami ze świata psychologii i wykłady dotyczące różnych zagadnień psychologicznych. 

Harmonogram spotkań autorskich:

  • 10 października, 18:00, spotkanie autorskie z Katarzyną Kucewicz 

Katarzyna Kucewicz, psycholożka, podzieli się swoim doświadczeniem w pracy z osobami walczącymi z problemami związanymi z kulturą diet, nadmierną wagą i presją społeczną. W rozmowie będzie mowa o zdrowej redukcji wagi, wpływie mediów społecznościowych na postrzeganie ciała oraz o fat shamingu, który wciąż stanowi bolesny problem w naszym społeczeństwie. Spotkanie poprowadzi Karolina Robakiewicz. 

Katarzyna Kucewicz – psycholożka, psychoterapeutka, od ponad 10 lat pracuje w obszarze pomagania, prowadząc psychoterapię i poradnictwo dla osób doświadczających kryzysów w relacjach, kłopotów z samooceną i samoakceptacją. Oprócz pracy terapeutycznej ma przyjemność popularyzować psychologię w mediach. Jest stałą autorką tekstów w „Wysokich Obcasach”, ekspertką portalu Sympatia.pl. Współpracuje z Polskim Radiem, RDC, Radiem Eska, TVN, TVP, TV Superstacja, autorka książki „Waga z głowy”.  

  • 12 października, 18:00, spotkanie autorskie z prof. Bogdanem de Barbaro 

Bogdan de Barbaro, uznany psychoterapeuta i profesor psychiatrii przedstawi swoją perspektywę na temat roli psychoterapii we współczesnym świecie. Podczas spotkania postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy w dobie rosnącego tempa życia i wszechobecnego stresu terapia jest kluczem do lepszego zrozumienia siebie i radzenia sobie z wyzwaniami codzienności. Bogdan de Barbaro – psychiatra, psychoterapeuta, terapeuta rodzin.Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie (1973 r.). W 1993 r. na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych. Tytuł naukowy profesora otrzymał w 2007 r. Od wielu lat zawodowo związany m.in. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1990 – 2016 był kierownikiem Zakładu Terapii Rodzin w Katedrze Psychiatrii, a następnie kierownikiem Katedry Psychiatrii (2016 – 2019). Superwizor psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, członek korespondent American Psychiatric Association. Członek Editorial Advisory Board pisma Psychiatry. Interpersonal and Biological Processes. Autor, współautor i redaktor publikacji z zakresu psychoterapii, terapii schizofrenii, terapii rodzin. 

Harmonogram wykładów:

  • 7 października, 18:00, Jak wspierać nastolatka? Spotkanie dla rodziców   

Rodzice nastolatków wiedzą, że dogadanie się z nimi bywa trudne. Dorastanie to wyjątkowy okres w życiu dzieci. Bywa wymagający i pełen wyzwań nie tylko dla nastolatków – z trudnościami może spotkać się cała rodzina. Jak wspierać nastolatka, aby faktycznie mu pomóc? Co mówić, co robić, a jakich zachowań unikać? Wspólnie poszukamy odpowiedzi na te wcale niełatwe pytania. Spotkanie będzie miało charakter otwartego wykładu, podczas którego słuchacze będą mieli możliwość zadawania pytań.   14 października, 18:00, Emocje w okresie żałoby. Warsztaty psychologiczne dla dorosłych 

Żałoba to czas doświadczania różnych emocji m.in. smutku, złości, żalu, poczucia winy, ulgi. Jest procesem, którego nie da się przeskoczyć. Czasami proces żałoby zostaje niejako odłożony na później, to jednak nie sprawia, że unikniemy bólu. Istotnym wsparciem dla osób po stracie jest rodzina, bliscy, znajomi. Jakie czynniki mają wpływ na proces żałoby? Z jakiego powodu żałoba bywa szczególnie trudna? Czego potrzebuje osoba doświadczająca straty? Jak towarzyszyć osobie w żałobie? Ile trwa żałoba? 

  • 18 października, 18:00, Zachowania samobójcze wśród młodych osób. Warsztaty psychologiczne dla dorosłych 

Zapraszamy na spotkanie, na którym porozmawiamy o zachowaniach samobójczych. Co powinno zwrócić naszą uwagę? Jak zapobiegać zachowaniom samobójczym wśród młodzieży? Jak wspierać osoby w kryzysie? Gdzie szukać pomocy? Rozmowa o myślach samobójczych, to często pierwszy krok umożliwiający wsparcie osób w kryzysie suicydalnym, to szansa na udzielenie im pomocy. Nie lekceważmy tego. 

Wykłady poprowadzi Marta Zawadzka-Zboś – psycholożka, psychotraumatolożka, psychoseksuolożka, edukatorka seksualna. Doświadczenie zawodowe zdobywa od 2016 roku m.in. w fundacjach, szpitalach, poradniach, szkołach itd. Nieustannie się szkoli, żeby być na bieżąco z aktualną wiedzą naukową. Uczestniczy w różnych konferencjach psychologicznych i seksuologicznych. Przeszła swoją indywidualną psychoterapię. Superwizuje swoją pracę. Współpracuje przy projekcie z PPP w Sopocie w zakresie wsparcia psychologicznego dla rodzin z Sopotu, który jest realizowany z Sopocką Poradnią Zdrowia Psychicznego SENSODZIECI. Jest współautorką książeczki edukacyjno-instruktażowej „Tulaśna Tula w szpitalu” dla dzieci i dorosłych. 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.  

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1 BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%