Zamknij

Sopot walczy z podtopieniami! Kolejne miliony z UE na nowe inwestycje

11:26, 25.07.2024 .
Skomentuj

Gmina Miasta Sopotu otrzymała prawie 3,3 mln zł unijnego dofinansowania na działania zapobiegające podtapianiu miasta podczas silnych opadów deszczu. Dzięki tym środkom w Sopocie powstaną kolejne proekologiczne inwestycje: zbiorniki gromadzące wodę, obiekt małej retencji oraz kanalizacja deszczowa. 

Pieniądze na realizację projektu pn. „Rozwój miejskiego systemu gospodarowania wodami opadowymi w Sopocie – etap I” pochodzą z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS). Głównym celem jest dostosowanie miasta do zmieniających się warunków klimatycznych i zapobieganie skutkom ekstremalnych zjawisk meteorologicznych, zwłaszcza silnych opadów deszczu.

Sopot jest szczególnie narażony na podtopienia. Różnica między górnym tarasem i poziomem morza wynosi ponad 150 metrów, co sprawia, że w czasie intensywnych opadów, deszczówka z impetem spływa do dolnego Sopotu.  

- Przez minione lata wykonaliśmy ogromną pracę, aby zabezpieczyć miasto przed podtopieniami - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu. - Efekty tych działań widać podczas coraz częściej występujących nawalnych deszczów. Nasz system odprowadzania wód opadowych bardzo dobrze radzi sobie ze skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych. Od 2008 roku na rozwój tego systemu wydaliśmy 180 milionów złotych. Zbudowaliśmy i wyremontowaliśmy blisko 8 kilometrów kanalizacji deszczowej. Wybudowaliśmy 19 zbiorników retencyjnych i 4 ogrody deszczowe, odkryliśmy potoki, m.in. Potok Grodowy w parku Północnym. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców. Projekt dofinansowany z programu FEnIKS będzie kontynuacją tych działań.

W ramach projektu powstaną następujące inwestycje:

  1. Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej na terenie parkingu przy budynku Urzędu Miasta Sopotu, wraz z odtworzeniem nawierzchni drogowych po wykonanych pracach. Planowane jest także wykonanie 5 zbiorników retencyjnych, podziemnych i kanałowych. Wody opadowe zgromadzone w zbiornikach będą wykorzystywane do podlewania zieleni miejskiej.
  2. Wykonanie obiektu małej retencji na terenie skweru pomiędzy ul. Armii Krajowej i al. Niepodległości, który będzie odbierać wody opadowe na trasie odcinka Potoku Karlikowskiego między Stawem Reja i al. Niepodległości. 

Planowana jest też rozbudowa istniejącego systemu o elementy błękitno-zielonej infrastruktury, jak również poprawa zarządzania tym systemem poprzez prowadzenie zdalnego monitoringu wód potoków i tworzenie modeli hydrodynamicznych, na bazie takich danych, jak: wysokość opadu, położenie zwierciadła wody w zbiornikach i kanałach w trakcie opadów, prędkość przepływu w ciekach.

Wartość projektu wynosi 4 223 000 zł. Dofinansowanie z programu FENiKS to 3 251 710 zł (czyli 77 procent wydatków kwalifikowanych).

Miliony na zagospodarowanie wód opadowych

Od 2008 roku wydatki inwestycyjne na rozwój infrastruktury służącej gospodarowaniu wód opadowych w Sopocie wyniosły ok. 180 mln złotych. Największym zadaniem zrealizowanym do tej pory w Sopocie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) 2007-2013 i NEFA BALT II była budowa systemu odprowadzającego wody potoków w głąb Zatoki Gdańskiej, na odległość ok. 400 m od linii brzegowej. Ponadto w ramach POIiŚ 2007-2013, NEFA BALT II i POIiŚ 2014-2020 zostały wybudowane i zmodernizowane zbiorniki retencyjne, w tym zbiornik Okrzei, Staw Obodrzyców, podziemny zbiornik Kuźniczy oraz kilkadziesiąt podziemnych zbiorników kanałowych i rozsączających. 

Źródło: Urząd Miasta Sopotu

[ZT]26102[/ZT]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

Rafał Rafał

5 1

Miasto Sopot to ruina zarządzana przez nieudaczników, obecnie przeżywa paraliż komunikacyjny. 18:29, 25.07.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KK

1 1

Ruina ? Chcialbys.
Przyjedz kiedys tu trollu ze swojej wsi to zobaczysz jak piekna i sprawna jest ta "ruina". Co za marudzenie. 15:22, 26.07.2024


reo

PoPo

3 0

Proekologicznie to trzeba pootwierać zabetonowane strumienie sopockie. 07:15, 26.07.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%