Lato sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Zarówno turyści, jak również mieszkańcy Trójmiasta chętnie korzystają z rowerów jako formy aktywności fizycznej oraz transportu. Przemieszczanie się rowerami MEVO to łatwy i szybki sposób na pokonywanie drogi do pracy czy szkoły. Użytkownicy samochodów coraz częściej przesiadają się na jednoślady. W Sopocie, Gdańsku i Gdyni przybywa ścieżek rowerowych. Niestety, nie wszyscy stosują się do panujących w mieście przepisów. Nierozważna jazda może stanowić zagrożenie dla kierowcóów i pieszych. Jakich zasad należy przestrzegać?
Kodeks Ruchu Drogowego - kiedy można jechać po chodniku?
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
Nie dla alkoholu i telefonów komórkowych
Zabrania się:
Gdynia bierze sprawy w swoje ręce - kampania społeczna
- Zwracaliśmy uwagę na ten problem już wcześniej, ale skala tego zjawiska, szczególnie po uruchomieniu roweru „MEVO”, zmusza nas do zwrócenia uwagi na bezpieczeństwo pieszych. To jest i zawsze będzie dla nas priorytet. Slalom na rowerze pomiędzy pieszymi, szczególnie gdy są to osoby starsze, z niepełnosprawnościami czy też rodzice z dziećmi, stwarza realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pieszych. Nie oznacza to, że naszą intencją jest prześladowanie rowerzystów, chodzi wyłącznie o uporządkowanie zasad korzystania z przestrzeni wspólnej, jaką są chodniki. To miejsce przede wszystkim dla pieszych, a rower może się tam znaleźć wyłącznie, jeśli odbywa się to w zgodzie z przepisami. I o to chodzi w tym działaniu, będziemy edukować i upominać, ale także egzekwować prawo i karać za łamanie przepisów - zapowiada Andrzej Bień, pełnomocnik Prezydenta ds. bezpieczeństwa miasta.
Czy ulotki zmienią postępowanie uczestników ruchu?
- Przygotowana została specjalna ulotka, zwracająca uwagę na oznakowanie dróg rowerowych, pokazująca ich rodzaje i przypominająca przepisy ruchu drogowego w tym zakresie. Oczywiście start kampanii nie oznacza, że do tej pory siedzieliśmy z założonymi rękoma. Od początku wakacji udzieliliśmy ponad 80 ostrzeżeń, pouczeń i mandatów karnych za jazdę niezgodną z przepisami. Teraz będziemy zwraca jeszcze baczniejszą uwagę na to jak rowerzyści poruszają się po mieście - mówi Dariusz Wiśniewski, komendant gdyńskiej Straży Miejskiej. - Nasze działania wspierane są oczywiście przez funkcjonariuszy wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdyni. Naszym priorytetem jest czuwanie nad tym, by przestrzeń wspólna, z której korzystają i piesi, i rowerzyści, była bezpieczna - dodaje.
Korzystając z gościnności pieszych na chodnikach, każdy rowerzysta powinien pamiętać, że należy tam „jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym”. Nie zawsze jednak tak się dzieje - gdyński oficer rowerowy mówi "Wszyscy musimy się szanować".
Jakub Furkal, gdyński oficer rowerowy – Rower to pojazd i my, jego użytkownicy, musimy o tym pamiętać. Problem rowerzystów na chodnikach to też efekt zachowań kierowców, którzy nie znają lub nie chcą poznawać przepisów, dotyczących np. kontraruchu rowerowego oraz notorycznego przekraczania dozwolonej prędkości. Wszyscy musimy się szanować, a zaczyna się to od uznania rowerzysty za równoprawnego uczestnika ruchu drogowego. Wtedy nikt nie będzie czuł obawy przed wyjechaniem na jezdnię. Wciąż pokutują dawne przekonania, do których należy choćby to, że rower ma zawsze się poruszać jak najbliżej krawędzi jezdni, w innym przypadku używa się klaksonu. Apeluję też do kierowców, by traktowali rower właśnie jak pojazd. A my, rowerzyści, jedźmy czytelnie i pewnie i korzystajmy z dróg rowerowych, nie chodników.
źródło: www.gdynia.pl oraz www.bezpieczniejnadrogach.pl
[ZT]2536[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz