Zamknij

Charytatywny turniej Sopot Beach Rugby! Ile zebrano?

11:56, 06.08.2018 | J.F
REKLAMA
Skomentuj

W niedzielę (5 sierpnia), w ramach Sopot Beach Rugby, odbył się charytatywny turniej amatorów. Organizatorem i pomysłodawcą zawodów jest Fundacja Hodura, której prezesem jest syn Edwarda Hodury, pan Jarosław. 

Fundacja została założona w 2002 roku, od tego czasu zrealizowała 20 projektów, m.in. turnieje dla dzieci i młodzieży, wakacje na sportowo, turnieje, Mistrzostwa Polski w rugby na plaży i wiele innych.

Tegoroczna edycja składała się z trzech dni rozgrywek. W piątek miały miejsce mecze z cyklu Junior Sopot Beach Rugby (mini-żak,żak,młodzik, kadet, U16/U18 dziewcząt). W sobotę - 4 sierpnia odbyły się rozgrywki turnieju mężczyzn, natomiast w niedzielę można było zobaczyć turniej kobiet oraz turniej charytatywny "Hodura Cup".

Celem niedzielnych rozgrywek amatorów była zbiórka pieniędzy na elektryczną przystawkę do wózka dla Klaudii i wózek dla Jakuba. W meczu wziął udział Prezydent Miasta, Jacek Karnowski, który co roku włącza się w tego typu akcje. Przewodniczył on drużynie Urzędu Miasta. W zawodach uczestniczył również zawodnik Sopot Trefl - Marcin Stefański, organizator charytatywnego skoku do wody z molo. 

W Sopot Beach Rugby zagrało około 50 drużyn. Organizatorów wspierali wolontariusze. Zadbano również o osoby z niepełnosprawnością, które przybyły zobaczyć rozgrywki. Przyjazna atmosfera skupiła wielu widzów, zarówno mieszkańców oraz turystów. Zawodnicy dawali z siebie wszystko i walczyli o zwycięstwo do ostatniej kropli potu. 

Zbiórka pieniędzy. Cel osiągnięty?

Wsparcie osób z niepełnosprawnością przez Fundację Hodura to piękny gest. Wydarzenie było promowane w mediach, dopisała pogoda, uczestnicy i widzowie. Zbierano pieniądze do "puszek". Niestety darczyńcy nie byli zbytnio hojni. Szacuje się, że uzbierano około 3,5 tyś. zł. Koszt elektrycznej dostawki do wózka to 16 tyś. zł (dla Klaudii), plus koszta wózka dla Jakuba. Oczywiście - każda suma pieniędzy jest ważna, jednak nie można powiedzieć, że cel został osiągnięty. Na szczęście to nie koniec! Mamy nadzieje, że wieści o potrzebach Klaudii i Kuby rozejdą się po świecie i młodzi sopocianie szybko uzyskają fundusze, aby spełnić swoje marzenia. 

Klaudię można wesprzeć na stronie Się Pomaga

fot. prywatne archiwum 

Fundacja Hodura: 

Ewdard Hodura (1938-1991)

Pasjonat sportu, wybitny zawodnik i legendarny trener, w pamięci wychowanków pozostał jako wielki autorytet, wspominany z szacunkiem, wdzięcznością i ogromną sympatią.

Jeden z założycieli sekcji rugby w sopockim  Miejskim Klubie Sportowym „Ogniwo”  w latach 60.  Autor największych sukcesów sopockich rugbistów w latach 80. Jego kariera wybitnego sportowca nieodłącznie związana była z aktywnością trenera. Początkowo grał w drużynie Lechii Gdańsk w formacji młyna, biorąc udział w szesnastu oficjalnych meczach międzypaństwowych. Wielokrotny reprezentant Polski. Już jako trener na początku lat 70. uczynił Lechię mistrzem i wicemistrzemPolski. Od lat 60. marzył jednak o stworzeniu klubu w Sopocie. Od 1981 roku objął stanowisko trenera pierwszego zespołu Ogniwa. Trenował seniorów, juniorów i kadetów. Wychował około pięćdziesięciu reprezentantów Polski. Edward Hodura w ciągu kilku lat uczynił z drużyny Ogniwa Sopot hegemona w polskim świecie rugby. Ogniwo był zdecydowanie najlepszym klubem w Polscelat 80. i 90. XX wieku.  Jego synowie Sylwester i Jarosław również gracze rugby, przez wiele lat stanowili trzon drużyny Ogniwa. Syn Jarosława, Sławosz z sukcesami kontynuuje rodzinną tradycję grając na pozycji skrzydłowego ataku w Ogniwie.

Od ponad dwudziestu lat odbywają się w Sopocie Memoriały Edwarda Hodury, od 2013 r. pod nazwą Sopot Beach Rugby, które obecnie organizuje Fundacja Sportu i Rekreacji im. Edwarda Hodury kierowana przez Jarosława Hodurę.

(J.F)
REKLAMA

Komentarze (1)

byłembyłem

0 0

trochę malo.. tyle ludzi, zawodnikwo 11:39, 08.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© esopot.pl | Prawa zastrzeżone