Toalety publiczne to wygrany projekt Budżetu Obywatelskiego, który miał być zrealizowany w 2018 roku. Każda z toalet miała kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych. Niestety, realizacja projektu okazała się nie być tak prosta jak zakładano. Na skutek protestów mieszkańców doszło do zmian lokalizacji obiektów. Opóźnienie spowodował również problem wynikający z samodzielnego wykonania dokumentacji projektowej przez miasto.
Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu na swoim koncie facebook zamieścił wpis, w którym czytamy, że opóźnienie w uruchomieniu toalet wynika z problemów wynikających z procedur narzuconych przez Energa, które mogą potrwać nawet do 1,5 roku. Osoba postronna komentuje jednak wpis, odnosząc się do komunikaty zamieszczonego przez Energę, w którym czytamy, że opóźnienie spowodowane jest decyzją miasta o samodzielnym wykonaniu dokumentacji projektowej, co bezpośrednio wpłynęło na problemy z dokumentacją i opóźnieniu w budowie przyłącza.
12 lipca o 08:46 · Marcin Skwierawski
Półtora roku na podłączenie elektryczne???
W ostatnim czasie postawiliśmy toalety publiczne zgłoszone, a następnie wygłosowane przez mieszkańców w ramach sopockiego BO. Niestety nie możemy ich udostępnić mieszkańcom ponieważ przedłużają się procedury m.in. w Enerdze. Paradoks: produkcja toalet zajmuje ok 3 miesiące, a czas potrzebny na uzyskanie wszystkich procedur w Enerdze(warunki techniczne, projekt przyłącza, budowa przyłącza, montaż licznika i podspisanie umowy) nawet do 1,5 roku. To tylko toaleta, a nie skomplikowana fabryka podzespołów do silnika auta, stadion na 40 tys. osób czy hala sportowa. No raczej nie są „bliżej ludzi”. Kolejny, książkowy przykład centralizacji naszego codziennego życia.
Energa:
"W żadnym wypadku nie może być mowy o kilkunastomiesięcznym procesie realizacji przyłączą przez Energę Operatora. Urząd Miasta Sopotu zdecydował się na samodzielne wykonanie dokumentacji projektowej. Zawarto tzw. umowę developerską - to potoczna nazwa umowy o przyłączenie w wersji, gdzie zaprojektowanie przyłącza leży po stronie klienta, natomiast Energa Operator odkupuje projekt z pozwoleniem na budowę i realizuje prace budowlano-montażowe. Ponieważ dokumentację projektową, w przypadku części lokalizacji, otrzymaliśmy dopiero pod koniec czerwca, nie mogliśmy wcześniej przystąpić do budowy przyłącza. W przypadku jednej z omawianych z Urzędem lokalizacji umowa nie została na razie zawarta".
Wszystkie toalety mają być bezobsługowe, co oznacza, że aby z nich skorzystać będzie trzeba wcześniej wrzucić monety bądź też monetę (w specyfikacji przetargu mowa jest o kwocie 1 zł)
Lokalizacja:
Obecnie stoją już 3 toalety
2 sierpnia zostaliśmy poinformowani przez UM Sopot, że wkrótce zostaną uruchomione trzy toalety. Z kolei do końca września będą funkcjonowały już cztery ubikacje publiczne.
Na Kamiennym Potoku toaleta jest budowana na podstawie innej Umowy, zgodnie z którą, w tej lokalizacji toaleta ma powstać do końca września. Prace przebiegają tam zgodnie z planem.
[ZT]2281[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz