Zamknij

Sopot miastem tysięcy krzewów! Szykują się kolejne nasadzenia

10:03, 14.07.2024
Skomentuj

Sopot, miasto znane ze swojej urokliwej architektury i malowniczych plaż, nie przestaje zachwycać mieszkańców i turystów. Tym razem jednak władze kurortu postanowiły jeszcze bardziej wzbogacić zielony krajobraz poprzez nowe nasadzenia krzewów, bylin i pnączy.

Zadanie to powierzono renomowanemu Gospodarstwu Rolno-Szkółkarskiemu Ekolas Wojciecha Szufla z Lniska. Firma ta zobowiązała się do wykonania nasadzeń za kwotę 164 052 zł. Nasadzenia obejmą wiele lokalizacji w Sopocie, w tym:

  • Ul. Kolberga/Cieszyńskiego – gdzie powstanie żywopłot z tawuły szarej lub wczesnej, składający się z około 180 krzewów;
     
  • Ulica Mazowiecka – na 9 rabatach o łącznej powierzchni 212 m² zasadzonych zostanie około 584 krzewów różnych gatunków, takich jak suchodrzew chiński, irga Dammera czy tawuła japońska;
     
  • Kraszewskiego/Wejherowska – teren zdewastowany przez dziki zostanie odnowiony poprzez nasadzenie róż okrywowych i tawuły japońskiej na powierzchni 100 m²;
     
  • Plac zabaw Armii Krajowej – powstanie żywopłot oraz rabata, w której znajdą się m.in. tawuła szara i róże okrywowe;
     
  • Ul. Kościuszki – planowane są rabaty przyuliczne oraz nasadzenia przed budynkiem Urzędu Miasta na łącznej powierzchni 133 m², gdzie znajdą się irga, suchodrzew, trzmielina, hortensja bukietowa i inne;
     
  • Skwer przy pętli Reja – największa rabata o powierzchni 249 m² zostanie wzbogacona o 628 krzewów tawuły japońskiej, 120 róż okrywowych oraz byliny i cebule roślin ozdobnych;
     
  • Żywopłot na wysokości posesji Malczewskiego 21 – powstanie żywopłot ze śnieguliczki Hancock lub tawuły japońskiej.

Ekologiczne podejście i pielęgnacja

Realizacja tego projektu wymaga solidnego przygotowania terenu, w tym przekopania, usunięcia darni oraz rozścielenia żyznej ziemi. Część rabat będzie wymagała dodatkowego nawadniania i ściółkowania. Całość nasadzeń obejmie 759 m², a szczególną uwagę poświęcono wyborowi krzewów odpornych na miejskie warunki, suszę i zanieczyszczenia.

Warto również podkreślić, że wszystkie rośliny będą pochodziły z certyfikowanych źródeł, spełniających najwyższe normy jakościowe, a pielęgnacja nowych nasadzeń będzie prowadzona przez 36 miesięcy, aby zapewnić ich prawidłowy rozwój i żywotność.

Dzięki tym działaniom Sopot stanie się jeszcze bardziej zielonym i przyjaznym miejscem do życia. Mieszkańcy oraz turyści będą mogli cieszyć się pięknymi, zadbanymi rabatami w różnych częściach miasta. Inwestycje w zieleń miejską to krok w stronę poprawy jakości życia i estetyki przestrzeni publicznej. Z niecierpliwością czekamy na efekty tych prac i nowe, zielone oblicze Sopotu.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

tak taktak tak

6 1

Dalibyscie sopocianom za darmo pare ozdobnych krzewow, zeby sobie przyozdobili ogrody u siebie ...

19:23, 14.07.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%