Zamknij

Wspólnota mieszkaniowa. Jakie prawa i obowiązki spoczywają na członkach?

P.S 11:00, 01.08.2019 Aktualizacja: 08:32, 02.08.2019
Skomentuj

Wraz z nabyciem mieszkania kupujący automatycznie staje się członkiem wspólnoty mieszkaniowej. Od tego momentu przysługują mu nie tylko prawa, ale jest on także obciążony licznymi obowiązkami.

Czym są wspólnoty mieszkaniowe?

To ogół właścicieli lokali znajdujących się w danej nieruchomości. Należy przy tym pamiętać, że praw i obowiązków wynikających z posiadania na własność części danego budynku nie można się zrzec. Już w momencie, w którym fragment danej nieruchomości zostanie sprzedany przez dewelopera danemu nabywcy dochodzi do zawiązania wspólnoty mieszkaniowej. Ta zaś musi zadbać o odpowiedni stan gruntu, całości budynku, urządzeń, a także części wspólnych.

W Sopocie są to m.in., Wspólnota Mieszkaniowa "Karlikowo", Wspólnota Lokali Użytkowych "Monte", a także wiele innych wspólnot mieszkaniowych w całym mieście.

Właściciel mieszkania zostaje tym samym współwłaścicielem nieruchomości wspólnej i zostaje zobowiązany do uczestniczenia w zarządzaniu nią.

Prawa właścicieli mieszkań

Osoba będąca właścicielem danego lokalu ma prawo do jego swobodnego wykorzystania zgodnie z przeznaczeniem, a także do użytkowania części wspólnej nieruchomości. Część wspólna obejmuje te fragmenty budynku, do korzystania z których mają równe prawa wszyscy właściciele lokali w obrębie danej nieruchomości. Są to zatem klatki schodowe, suszarnie, windy, piwnice, strych, miejsca parkingowe, dojścia i dojazdy czy też np. domofony i instalacje grzewcze. Nie upoważnia to jednak nikogo do naruszania swobody wykorzystania tej przestrzeni przez innych właścicieli w stopniu wykraczającym poza stosunki miejscowe i społeczno-gospodarczą funkcję nieruchomości.

Warto także pamiętać o tym, że właściciele mieszkań mają prawo do ustalania wysokości wynagrodzenia zarządu, sporządzenia planu gospodarczego, określania przeznaczenia części wspólnych czy też decydowania o ewentualnych jej przebudowach. Dodatkowo jeżeli właściciel lub grupa właścicieli posiada 1/10 udziałów w nieruchomości wspólnej stwarza to możliwość zwoływania zebrań danej wspólnoty mieszkaniowej. Nie powinny się one jednak odbywać rzadziej niż raz w roku.

Zarząd

W przypadku wspólnot mieszkaniowych, w których skład wchodzi ponad siedem lokali, ich obowiązkiem jest powołanie zarządu. Zgodnie z zapowiadaną zmianą przepisów już niebawem konieczność ta będzie obejmowała także mniejsze wspólnoty - liczące więcej niż trzy lokale. Zarząd może być powołany z członków danej wspólnoty, jednak jego zadania najczęściej zostają zlecone firmom, które sprawują opiekę administracyjną nad danym obiektem. Oddelegowanie zadań administracyjnych wyspecjalizowanym przedsiębiorstwom nierzadko wiąże się z rozmaitymi korzyściami, takimi jak negocjowanie preferencyjnych opłat za wodę, gaz, prąd. ogrzewanie i wywóz śmieci.

Obowiązki

Z tytułu posiadania lokalu wynikają nie tylko prawa, ale i obowiązki. Najbardziej elementarne z nich dotyczą utrzymania danego miejsca w należytym stanie. Wiąże się to z koniecznością regulowania opłat za media, remonty czy utrzymanie porządku. Dodatkowo każdy właściciel jest zobligowany do ponoszenia kosztów na rzecz zarządu, w tym do opłat za sprzątanie części wspólnych, ubezpieczenia, podatki i konserwację obiektu. Należności przeznaczone na realizację wymienionych obowiązków regulowane są w formie zaliczek poprzez comiesięczne wpłaty.

Co więcej do obowiązków właścicieli lokali należy także umożliwienie wstępu do niego osobom upoważnionym w przypadku remontu, naprawy, konserwacji czy konieczności usunięcia awarii w części wspólnej budynku.

Warto zatem zadać sobie kilka podstawowych pytań. Czy w Sopocie członkowie wspólnot mieszkaniowych wywiązują się ze swoich obowiązków? Czy zarząd nieruchomości, który wybrali jej właściciele, dba o zabezpieczenie ich interesów?

Źródło:

  • Katarzyna Kalus, Wspólnota mieszkaniowa. Długa lista obowiązków. Lepiej o nich wiedzieć, online: money.pl/gospodarka/wspolnota-mieszkaniowa-dluga-lista-obowiazkow-lepiej-o-nich-wiedziec-6406717904373377a.html?fbclid=IwAR3aUTl8WtecZk2nxt3l8H88G4-WNlxDXSrrSCcQT9Hb5Cg2NY6a3UhnMLk [dostęp: 01.08.2019].
(P.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

MieszkaniecMieszkaniec

0 0

Jeśli jest powołany zarząd to automatycznie są wyższe koszta.
Natomiast jeśli prezes wspólnoty źle gospodaruje majątkiem. Bardzo trudno go usunąć.

14:03, 01.08.2019
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%